دروازه ای که ناصرالدین شاه با آن عکس گرفت + عکس

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از ارگ سمنان به عنوان یکی از بناهای تاریخی زیبای استان نام برد و گفت: این دروازه تنها بخش باقیمانده از ارگ دولتی سمنان است.

  1. چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷ ساعت ۲۳:۲۰ (۱۱ ماه،۱ هفته قبل)
دروازه‌ای که ناصرالدین‌شاه با آن عکس گرفت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مهدی جمال اظهار کرد: آنچه امروز به عنوان ارگ در میدانی به همین نام در شهر سمنان وجود دارد تنها دروازه باقی مانده از ارگ تاریخی شهر سمنان است.

وی با بیان اینکه تاریخ اتمام کار بنای این دروازه بر اساس کتبه آن مربوط به سال ۱۳۰۲ هجری قمری است افزود: این اثر در زمان سلطنت ناصرالدین شاه در زمان حکمرانی انوشیروان میرزا حاکم سمنان، دامغان، شاهرود و بسطام و توسط حاجی بهمن میرزا بهاءالدوله فرزند فتحعلی شاه بنا شده است.

دروازه ای که ناصرالدین شاه با آن عکس گرفت

دروازه ای که ناصرالدین شاه با آن عکس گرفت

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه این دروازه تنها بخشی از ارگ تاریخی بوده افزود: دروازه ارگ ورودی شمالی شهر و دروازه ارگ حکومتی سمنان نیز محسوب می شده است.

وی با بیان اینکه بقایای ارگ حکومتی در زمان پهلوی و به دنبال توسعه شهر و تعریض خیابان های آن از بین رفته، گفت: دروازه شمالی ارگ تنها بخشی از ارگ حکومتی است که حفظ شده و با توجه به اینکه در خیابان کشی ها در وسط خیابان واقع شده به یک میدان شهری تبدیل شده است.

جمال با بیان اینکه دارالحکومه یا ارگ دولتی سمنان مجموعه ای از بنا ها بوده که در زمان قاجار ساخته شدند اظهار کرد: تصاویری از ارگ حکومتی سمنان در گذشته ثبت شده که گویای تعدد ابنیه و آثار این مجموعه بوده است.

دروازه ای که ناصرالدین شاه با آن عکس گرفت

دروازه ای که ناصرالدین شاه با آن عکس گرفت

وی با بیان اینکه ناصرالدین شاه قاجار در یکی از سفر های خود به مشهد سه شب را در این ارگ حکومتی گذرانده خاطرنشان کرد: گویا در همان سفر بوده که دستور ساخت دروازه شمالی و افزودن آن به دارلحکومه را می دهد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه این دروازه به دستور پادشاه ساخته شده بیان کرد: در سفر بعدی ناصرالدین شاه به مشهد که از قضا علاقه بسیاری به عکاسی داشته عکس هایی از دروازه تازه تاسیس ثبت کرده است.

وی با بیان اینکه ارگ دولتی سمنان در آن زمان دربرگیرنده ۱۲ برج با بنا های مختلف بوده ادامه داد: معمولا دارالحکومه ها شامل بنا هایی مختلفی مانند آب انبار، قراولخانه، حمام، حسینیه و... بوده و ارگ دولتی سمنان نیز طبیعتا دارای چنین ابنیه ای بوده است.

جمال در پاسخ به پرسشی در خصوص ارزش ها و ویژگی های خاص این دروازه تاریخی گفت: این دروازه بی تردید یکی از دروازه های زیبای تاریخی به جا مانده در سطح کشور است، ضمن اینکه این دروازه از تزئینات و کاشی های زیبایی برخوردار است که ارزش تاریخی بالایی دارند.

وی از کاشیکاری نبرد رستم و دیو سفید که بر بالای این دروازه قرار دارد به عنوان یکی از ویژگی های ممتاز این بنا نام برد و گفت: تصاویری از سربازان دوران قاجار که سلاح و ابزار نظامی آن زمان را با خود دارند از زیبایی ها و ویژگی های ممتاز دیگر این بنای تاریخی است. علاوه بر این کاشی های هفت رنگ و تزییناتی که در منار های دروازه به کار برده شده از دیگر جاذبه های ارگ تاریخی سمنان است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه این دروازه در هر دو نمای شمالی و جنوبی دارای جاذبه هایی است گفت: در نمای شمالی تصویر نبرد رستم و دیو سفید، تصویر سربازان و افسران قاجاری، نشان شیر و خورشید است و در بالای نمای جنوبی علاوه بر برخی تزئینات عبارت "السلطان بن سلطان بن السلطان ناصرالدین شاه صاحبقران" آمده است.

وی ادامه داد: طرح گل و برگ های اسلیمی، نقوش هندسی زیبا و نقش و نگار های اساطیری در کاشی کاری ها از دیگر زیبایی های این دروازه تاریخی است که نمای بیرونی و شمالی آن به واسطه اینکه ورودی شهر نیز محسوب می شده از زیبایی و جذابیت بصری بیشتری برخوردار است.

در کتیبه این ارگ به زمان ساخت دروازه اشاره شده است.

در این کتیبه آمده است "بر حسب امر قدر بندگان سکندرشان اعلی حضرت القدس همایون شاهنشاه جم جاه فلک بارگاه و ملجاء السلاطین و الخاقان ابن الخاقان بن الخاقان ناصر الدین شاه قاجار خلد الله ملکه و دولته به سعی و اهتمام جناب اشرف ضیاء الدوله انوشیروان میرزا حکمران سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام اتمام همت پذیرفت، فی شهر محرم الحرام سنه بیچی ئیل خیریت دلیل» و با خطی ریزتر و در کنار همین سطر نوشته شده است" هزار و سیصد و دو. عمل استاد حبیب الله، ولد استاد علی کاشی پر کاشانی کتیبه محمد باقر ولد حاجی سید مهدی الطباطبائی السمنانی"