ذبح غیرشرعی مرغ های منجمد؟ + عکس و واکنش ها

  1. یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷ ساعت ۲۰:۱۵ (۱ سال،۵ ماه قبل)
ذبح غیرشرعی مرغ‌های منجمد؛ از شایعه تا واقعیت +عکس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

به تازگی تصاویری در فضای مجازی با ادعای عدم ذبح شرعی طیور در بین کاربران دست به دست می شود، برخی این شایعه را به وجود آوردند که حتی مرغ ها بیمار هستند و یا توسط شوک الکتریکی خفه می شوند.

ذبح غیرشرعی مرغ های منجمد؛ از شایعه تا واقعیت +عکس

ذبح غیرشرعی مرغ های منجمد؛ از شایعه تا واقعیت +عکس

* توضیحات مدیرکل نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی

اما در همین رابطه سامد برومندفر، مدیرکل نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی عنوان کرد: مشخصاتی بیش از آنچه در تصاویر شبکه های مجازی دیده شده، تاکنون بدست ما نرسیده است، درحالی که بسته بندی گوشت مرغ در کشتارگاه های صنعتی مجاز کشور همه دارای برچسب نام کشتارگاه، نام برند، محل تولید مشخص، کدرهگیری و هویت هستند و به دلیل حضور مسئولان فنی و ناظرین بهداشتی و شرعی بروز چنین تخلفاتی وجود ندارد.

مدیرکل نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور گفت: تنها ممکن است در خط پَرکنی و سَرکنی مرغ در کشتارگاه ها برای لحظه ای اشتباهی اتفاق بیفتد و سر مرغ ذبح شده روی محصول بماند که به طور معمول در فرایند کنترل محصول توسط مسئولان فنی این محصول از رده خارج می شود.

* تکذیب مسئول صید و ذبح حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی

همچنین اکبر قره خانلو، مسئول صید و ذبح حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور هم با تکذیب عدم رعایت ذبح شرعی دام و طیور اظهار داشت: ناظرین شرعی به طور مستمر بر ذبح شرعی دام و طیور نظارت دارند و احتمال عرضه گوشت مرغ بدون ذبح در مراکز صنعتی یا سنتی وجود ندارد.

وی افزود: اکنون ۷۰۰ ناظر شرعی بر کشتار دام و طیور کشتارگاه های سراسر کشور نظارت مستمر دارند، بنابراین امکان چنین تخلفاتی وجود ندارد و هیچ دستگاهی برای انجام ذبح شرعی در کشتارگاه های کشور وجود ندارد و تمامی این عملیات توسط نیروی انسانی انجام می شود.

* هدف این شایعات تشویش اذهان همومی است

گفتنی است «حمید ورناصری» مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام نیز گفته بود: تصویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به مرغ های منجمد این شرکت نیست زیرا این تصاویر مربوط به مرغ گرم با مدت زمان نگهداری ۷۲ ساعت است.

وی تاکید کرد: امکان ندارد چنین اتفاقی در کشتارگاه های تحت نظارت رخ دهد و به نظر می رسد انتشار این تصاویر با هدف تشویش ذهن مردم انجام شده باشد.

* شایعه حرمت گوشت های منجمد وارداتی

پیش از این نیز، شایعه حرام بودن گوشت های قرمزی وارداتی توسط عده ای و با توجه فتوای امام خمینی (ره) در سال های ابتدایی بعد از انقلاب مطرح شده بود.

* توصیه پایانی

در پایان به مردم توصیه می شود در وهله اول به هیچ وجه از محصولات پروتئینی خام دامی که هویت، کد رهگیری و مشخصات تولید ندارند، خریداری نکنند.

همچنین مردم می توانند در صورت مشاهده هرگونه محصول پروتئینی مشکوک یا تخلف مراتب را به سامانه ۱۵۱۲ سازمان دامپزشکی کشور و ادارات دامپزشکی استان ها و شهرستان ها مراتب را برای پیگیری اعلام کنند.
همرسانی نوشتار: