میوه ها را پس از پوست کندن بلافاصله مصرف کنید

مدیرکل دفتربهبودتغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت:باقی ماندن میوه پوست گرفته شده درمدت زمان طولانی تر،حتی درظروف دربسته ارزش غذایی آن راکاهش می دهد و ویتامین هایش از بین می رود.

  1. سه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷ ساعت ۱۷:۰۴ (۲ سال،۱ ماه قبل)
میوه میوه ها  را  پس  از  پوست  کندن  بلافاصله  مصرف  کنید
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

  زهرا عبداللهی با بیان اینکه روزانه در رژیم غذایی هر فردی باید ۲ تا ۴ واحد میوه گنجانده شود، افزود: میوه ها در مقایسه با گروه های دیگر غذایی، انرژی و پروتئین کمتری دارند و برعکس دارای مقادیر قابل توجهی فیبر، ویتامین ها و املاح معدنی هستند، مواد مغذی مهم این گروه شامل ویتامین A، ویتامین C، فیبر، مواد معدنی و بتاکاروتن است.

وی در خصوص بتاکاروتن گفت: موادغذایی غنی از بتاکاروتن در رژیم غذایی به تامین نیاز روزانه بدن به ویتامین A کمک می کند. بنابراین میوه هایی با رنگ های سبز، زرد، نارنجی حاوی میزان قابل توجهی از بتاکاروتن بوده، همچنین تیره بودن این رنگ ها نشان از غلظت بالاتری از بتاکاروتن دارد، بتاکاروتن برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و سرطان ها مؤثر است، چنانچه ذخیره ی بتاکاروتن در بدن کافی نباشد، توان سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زا کاهش پیدا می کند و به این ترتیب ممکن است در معرض ابتلا به انواع عفونت ها قرار بگیرد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه علاوه بر سبزی ها، گروه میوه ها نیز خاصیت آنتی اکسیدان دارند، تصریح کرد: منظور از یک واحد میوه، یک عدد میوه متوسط است که هر فردی روزانه باید بین ۲ تا ۴ واحد باید مصرف کند و توصیه می شود، میوه در میان وعده استفاده شود. وی با بیان اینکه به جای آبمیوه، خود میوه مصرف شود، بهتر است، گفت: با آبگیری فیبر موجود در میوه ها ازبین می رود و از طرفی مصرف آبمیوه های پاکتی که حاوی آب و شکر و اسانس است، توصیه نمی شود.

دکتر عبداللهی درخصوص نحوه مصرف میوه توضیح داد: میوه ها باید به خوبی شسته شوند و موقع مصرف پوست آنها گرفته شود، چراکه احتمال باقی ماندن سموم دفع آفات روی آنها زیاد است. وی گفت: میوه ها وقتی بریده یا پوست گرفته می شوند، باید همان موقع مصرف شوند، باقی ماندن میوه در مدت زمان طولانی تر، حتی در ظروف دربسته، ارزش غذایی آن را کاهش می دهد و ویتامین هایش را ازبین می برد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درخصوص سالمندان و افرادی که مشکلات گوارشی دارند، گفت: این افراد به دلیل اینکه نمی توانند میوه و سبزی را به صورت خام مصرف کنند، می توانند میوه و سبزی را به صورت بخارپز یا کمپوت مصرف کنند و بهتراست این کمپوت ها به صورت خانگی و با مقادیر اندک شکر تهیه شود.

مهر