اولین زن شتردار ایرانی که بدون شترهایش نمی تواند زندگی کند + عکس

دیدن تصویر یک زن در میان چندین شتر بزرگ و غول پیکر اگرچه ممکن است در ابتدا امری عجیب و غریب نباشد و تنها از خود بپرسید او در میان این همه شتر چه می کند، اما حتما تعجب شما افزون خواهد شد وقتی بفهمید که او شتردار است و چند سالی است که توانسته روی پایش بایستد و مزرعه خودش را بچرخاند.

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
اولین زن شتردار ایرانی که بدون شترهایش نمی تواند زندگی کند+
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

حکیمه ناصری احتمالا جزو نخستین زنان شترداری است که توانسته این کسب و کار را رونق ببخشد و جلو ببرد، داستان او روایت زنی است که از ۱۴ سالگی سعی کرد مستقل باشد تا برادرانش نتوانند به او امر و نهی کنند چرا که به قول خودش: «هیچ وقت دوست نداشتم زیر سلطه کسی باشم.

حکیمه که حالا ۳۰ سال دارد در ۲۰ کیلومتری شهر تبریز، روستای خور خور از توابع شهرستان ایلخچی زندگی می کند و هر روز ۴۵ دقیقه راه را از تبریز منزل مادر شوهرش طی می کند تا به روستای پدری برود و اوضاع مزرعه را سر و سامان دهد؛ همین حالا هم که با او حرف میزنم در راه است تا به مزرعه برسد، اما آن قدر دلش پر است که با صدای گرمش داستان زندگی اش را مو به مو برایم روایت می کند.

از علاقه وافرش به شتر ها می گوید و از اینکه خانواده اش از شترداران قدیمی تبریز بوده اند قصه می گوید. اینکه خیلی زود یتیم شده و مادر با سختی توانسته او را حمایت کند و از آن همه شتری که پدر به ارث گذاشته هیچ کدام به او نرسیده است. وقتی پدرش فوت کرده، برادرهایش شتر ها را فروخته اند و هر چه شتر داشتند به باد رفت، اما چندی بعد مادر و برادرهایش با وام و باقیمانده ارث و میراث پدر چند شتر خریدند و او شد کارگر آنها.

خودش می گوید: «تازه دو سالی هست که به کمک همسرم مرکز پرورش و نگهداری شتر را راه انداخته ام، اما تا پیش از این ها برای برادرانم کار می کردم آن هم برادرانی که به چشم یک کارگر بی جیره و مواجب نگاهم می کردند و هیچ مزدی به زحماتم نمی دادند، حتی شتر هایی را که حقم بود و به من ارث می رسید هم از من دریغ کردند.»

حکیمه هم، اما سرنوشتش مانند هزاران دختری است که وقتی یتیم می شوند برادران می خواهند زودتر شوهرش بدهند و انگار برایشان ننگ است که دختر مجرد در خانه بماند یا سر کار برود. همین هم بوده که در سن ۲۲ سالگی و درست برخلاف اغلب دختران روستایش که در سن کم ازدواج می کنند خواسته که به جای جهیزیه برادرانش به او شتربدهند.

با سادگی تمام ۳ میلیون وام ازدواج خودش و همسرش را در سال ۹۱ به برادر ها می دهد تا از آن ها شتر بگیرد، اما به جای ۴ نفر شتر که حقش بوده برادر ها دو نفر شتر زیادتر به او نمی دهند هر چند با این حال باز هم ادامه می دهد و آن ها را با سختی و کمک مادر و خواهرهایش به ۱۶ نفر شتر می رساند.

او در برابر این سوالم که برادر ها چه موانع دیگری سر راهش گذاشتند و آیا این آخرین سنگ برادر ها مقابل پایش بوده توضیح می دهد: «نه، یک روز که رفتم بودم شهر دنبال کارهایم وقتی برگشتم دیدم جای شترهایم خالی است و برادر ها همه را فروخته اند. شوکه شدم. هم از برادرهایم شکایت کردم هم از آن مردی که شتر ها را خریده بود. به او گفتم مگر نمی دانستی این ها شتر های من هستند. او هم گفت که اگر نمی خریدم رابطه دوستی اش با برادرهایم به هم می خورده است.»

پس شکایت نتیجه نداد؟

چرا. در ابتدا مادر و خواهرهایم نگران شده بودند و می گفتند کنار بکش آن ها زنده ات نمی گذارند؛ اما به هر حال من توانستم مبلغی هم بگیرم، اما آن قدری نشد که به کارم بیاید.

وبعد چه کردی؟

برادرهایم گفتند که ما جهازت را نمیدهیم برو طلاق بگیر یا بگذار شوهرت طلاقت بدهد چون به هر حال برای مهریه من و کارگری بی مزدم برنامه داشتند، اما من مقاومت کردم. به شوهرم گفتم اگر می خواهی طلاقم بده، اما من شتر ها را دوست دارم و بدون شتر دوام نمی آورم.

شوهرم گفت: تنهایی می خواهی شترداری کنی؟ من تنهایت نمی گذارم. هر چند که سرمایه مادی ندارم، اما من پشتوانه تو هستم و همین سرمایه من شد.

حکیمه آهی می کشد و می گوید که شش ماه بدون شتر بودم و با شوهرم به شهر های نزدیک و دور که شتر داشت میرفتم و آن ها را می دیدم.

شوهرش به او می گوید که یا خانه یا مزرعه شتر و حکیمه دومی را انتخاب می کند. زمین های روستای خور خور می خرد و کارش را شروع کند و کم کم به تعداد شترهایش اضافه می کند. شوهرش هم که شغلش فروش تابلوی فرش بوده سرمایه اش را می کند کمک کار حکیمه و همین می شود که کارشان شکل می گیرد.

حکیمه می گوید: «اگر شوهرم نبود نمی توانستم کاری از پیش ببرم و او بود که کمک کرد مقابل برادرهایم بایستم.» او می گوید: زمینی که خریدیم را خودمان سروسامان دادیم، یک تکه زمین خالی بود، آجر به آجرش را خودم و شوهرم روی هم گذاشتیم، خودمان لباس کارگری برتن کردیم و ساختیم تا توانستیم دوسالن را سقف بزنیم. هر چند که الان هم برق دولتی نداریم و به سختی امورات می گذرد. ما ته مزرعه یک کانکس زده ایم و برای استراحت آنجا هستیم، چون خانه که نداریم. یا خانه مادرم هستم یا در تبریزدر منزل مادر شوهرم اقامت داریم. اما به هر حال خودمان بین خانه و زمین، زمین را انتخاب کردیم.)

می پرسم مسئله برق را نتوانسته ای حل کنی؟ پاسخ می دهد خیر هنوز نتوانسته ام. چرا این قدر مسئولین بی مسئولیت داریم. فقط می خواهند پول بگیرند. مسئولین در تهران هم همین مدلی هستند؟ و من فقط میخندم...

می گوید مشکل آب هم داشتم و از خانه مادرم با تشت و لگن برای شتر ها آب می آوردم، اما خب خدا را شکر این مسئله حل شد.

حالا چند شتر داری؟

الان ۳۰ نفر شتر بالغ و ۱۰ نفر بچه شتر داریم. شترداری کاری دیربازده است.۱۲ ماه بارداری آن ها طول می کشد و هر دو سال درمیان بچه می دهند، اما با همه این سختی ها باید دوام بیاوریم. خواستن توانستن است پس من هم می توانم. حالا همه من را به عنوان شتردار می شناسند و هرکس شتر می خواهد به من زنگ می زند و از من خرید می کند و این برای من اتفاق بزرگی است.

با خوشحالی ادامه میدهد که الان سه ماهی هست که بالاخره توانسته ام پول ساربان را جور کنم و ساربان استخدام کنم. اما بقیه کار ها را خودم و همسرم انجام میدهیم و گاهی مادر و خواهرهایم هم به کمکم می آیند.

حکیمه مهربان و بخشنده است، دوست دارد به همه آموزش بدهد و این توانمندی را باقی زنان روستا هم از او بیاموزند. برای همین هم وقتی می گویم نگاه زنان روستا به تو چگونه است جواب می دهد که: آن ها هم قبولم دارند، می گویند تو آخرش اروپا می روی (می خندد). اما هرکدامشان بخواهند من دریغ ندارم و هر کمکی بخواهند می کنند. اگر زمانی هم بخواهم کارم را گسترش دهم هر چند زن و مرد برای من فرقی ندارد، اما اولویتم زنان سرپرست خانوار است، همان هایی که مانند مادرم به تنهایی از فرزندانشان حمایت می کنند و بار زندگی را بر دوش می کشند.

این داستان زندگی حکیمه است، زنی که خواست و توانست، زنی که عاشق شترهاست و بدون آن ها نمی تواند زندگی کند، زنی که علاقه اش را نادیده نگرفت و کم نیستند زنانی که در این سرزمین از عشق کار خلق می کنند، تنها باید صدایشان شنیده شود
همرسانی نوشتار: