بالاخره از هلیکوپتر ملی هم رونمایی شد ! + عکس های غروربرانگیز

یکی از پروژه های مهمی که در اواخر سال گذشته توسط سردار سرتیپ “حسین دهقان” وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد؛ (هلی کوپتر) بالگرد ملی صبا بود.

  1. شنبه ۶ بهمن ۹۷ ساعت ۲۲:۱۰ (۱ سال،۶ ماه قبل)
مشخصات بالگرد صبا ۲۴۸ ساخت ایران +عکس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نقش مهمی در تولید تجهیزات دفاعی نیروهای مسلح دارد و در طی سالهای گذشته و در این راستا گام های مهمی برای این منظور برداشته است.

بالگرد ملی صبا ۲۴۸ که به دست متخصصان افتخارآفرین شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگرد ایران وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.

مشخصات بالگرد صبا ۲۴۸ ساخت ایران +عکس

استفاده از فناوری های روز در حوزه ناوبری، هدایت و سامانه های مکانیکی، کارکرد قابل قبول در حالت یک موتور خاموش، قابلیت اطمینان بالا، صدا و ارتعاشات کم و سرعت بالا، قابلیت عملیاتی در محدوده دمایی ۲۵- تا ۵۵ درجه سانتی گراد و بدنه آئرودینامیکی مناسب، از جمله دیگر مشخصات فنی بالگرد ۲۴۸ است.

مشخصات بالگرد صبا ۲۴۸ ساخت ایران +عکس

وزیر دفاع درباره خصوصیات بالگرد ملی صبا می گوید: با توجه به نیاز کشور به بالگردهایی در کلاس وزنی متوسط که بالاترین درخواست و نیاز آتی می باشد؛ شرکت پنها با همکاری شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی صنایع مختلف در وزارت دفاع اقدام به طراحی، ساخت و تولید بالگرد ملی صبا ۲۴۸ کرد.

سردار دهقان افزود: بالگرد ملی صبا ۲۴۸ در کلاس وزنی سبک و متوسط کاربری چند منظوره، دو موتوره، چهار ملخه و با ظرفیت ۸ سرنشین قادر است ماموریت های حمل و نقل بار و مسافر و عملیات امداد و نجات، عکس برداری و شناسایی، آمبولانس هوایی، عملیات فرا ساحلی و تاکسی هوایی را انجام دهد.

مشخصات بالگرد صبا ۲۴۸ ساخت ایران +عکس

وزیر دفاع، استفاده از فناوری های روز در حوزه ناوبری، هدایت و سامانه های مکانیکی، کارکرد قابل قبول در حالت یک موتور خاموش، قابلیت اطمینان بالا، صدا و ارتعاشات کم و سرعت بالا، قابلیت عملیاتی در محدوده دمایی ۲۵ – تا ۵۵ درجه سانتی گراد و بدنه آیرودینامیکی مناسب را از جمله مشخصات فنی بالگرد ۲۴۸ ذکر کرد و گفت: این بالگرد بر اساس نیاز مشتریان نظامی و غیر نظامی و قابلیت صادرات به بازارهای بین المللی خصوصا کشورهای اسلامی با قیمت رقابتی قابل عرضه می باشد.

مشخصات بالگرد صبا ۲۴۸ ساخت ایران +عکس

امیر سرتیپ “احمدآبادی” رئیس شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) درباره توانمندی پروازی بالگرد ملی صبا عنوان داشت: رنج پروازی بالگرد ملی صبا ۲۴۸ این است که این بالگرد می تواند ۶ ساعت مداومت پروازی با سرعت بسیار قابل قبولی، داشته باشد.

وی افزود: موتور این بالگرد از موتورهای نسل چهارم است و سیستم و کنترل های خاص خودش را دارد. این بالگرد همچنین از سیستم فول گلس کاکپیت (Full Glass Cockpit) بهره می برد. این بالگرد به این علت دارای اهمیت است که اولا دو موتور دارد و خیلی از سیستم هایش دوگانه است؛ دو هیدرولیک پمپ دارد و از پمپ های دوگانه مناسبی برخوردار است. حدود ۲۰۰ هزار ساعت نفر در طراحی، قطعه سازی و مونتاژ برای این بالگرد کار شده است. پیچیدگی بالگرد و های تک بودن و متالوژی خاص، ساخت بالگرد ها را واقعاً سخت می کند.