لاکچری ترین پنیر ایران داخل پوست ! + عکس

پنیر پوستی یکی از محصولاتی است که توسط عشایر خراسان شمالی تولید می شود و آن قدر خوشمزه و خوش طعم است که مشتریانش حاضرند برای هر کیلوگرم آن در بازار ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان پول بدهند.

  1. جمعه ۲۶ بهمن ۹۷ ساعت ۱۰:۴۰ (۹ ماه،۳ هفته قبل)
پنیر
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

عشایر خراسان شمالی دارای ۷۰۰ هزار رأس دام سبک هستند که نقش به سزایی در تولید محصولاتی همچون گوشت و پشم دارند و پنیر پوستی یکی از محصولاتی است که توسط این قشر از جامعه تولید می شود و میزان تولید آن به بیش از ۱۰۰ تن در سال می رسد.

یکی از زنان عشایری خراسان شمالی درباره شیوه تولید این پنیر  می گوید: در گذشته پنیر یکی از مواد خوراکی اصلی مردم عشایر این استان بوده است؛ بنابراین برای اینکه بتوانند پنیر خود را برای مدت یک سال نگه دارند آن را در پوست گوسفند قرار می دادند.

او افزود: عشایر برای اینکه بتوانند پوست پنیر خود را تهیه کنند به هنگام کشتار دام، دام را با ظرافت خاصی ذبح می کردند که آن پوست پاره نشود و بعد از جدا کردن لاشه دام از پوست، آن را به خوبی می شستند و سپس به مدت یکسال به آن مهلت می دادند تا کاملا خشک و آماده جانمایی برای قرار دادن پنیر شود.

او ادامه داد: زنان عشایری برای این که بتوانند پنیر را تهیه کنند، در یک ظرف کوچک مقداری آب را جوشانده و سپس در داخل آن موادی همچون "شیلاف" گوسفند و دو تا سه عدد لیموترش خشک می اندازند.

این بانوی عشایری اظهار کرد: بعد از این که یک دیگ بزرگ ۴۰ تا ۵۰ کیلویی شیر به جوش می آید، یک تا دو کاسه ماست خوری از محلول مذکور را داخل دیگ می ریزند تا شیر و آن محلول، خود را بگیرد و سپس در داخل آن مقداری نمک می ریزند.

او توضیح داد: بعد از این که پنیر خود را می گرفت در داخل یک کیسه پارچه ای قرار داده می شود تا آب آن گرفته شود سپس در زیر تشتی قرار می دهند تا خشک شود. بعد از این که پنیر خشک شد آن را به مدت ۴۰ تا ۵۰ روز در داخل آب نمک قرار می دهند و بعد از آن با ماست چکیده مخلوط کرده و در داخل پوستی که از قبل آماده شده قرار می دهند.

همچنین قلی پور، مدیر کل امور عشایر خراسان شمالی گفت: عشایر این استان سالانه بیش از ۱۰۰ تن پنیر پوستی تولید می کنند.

او با اشاره به این که پنیر پوستی یکی از محصولات خاص عشایر این استان است، افزود: این نوع از پنیر از کیفیت خیلی بالایی برخوردار است، اما تبلیغ زیادی بر روی آن انجام نشده است. این پنیر با شیر گوسفند تولید می شود و در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم از این پنیر ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

قلی پور اظهار کرد: راه اندازی واحد های کوچکی همچون بسته بندی و برند سازی از الزامات ضروری این محصول با کیفیت است.

او با اشاره به این که بسته بندی و برند سازی این محصول نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است، بیان کرد: در حال حاضر ۱۷ صندوق خرد زنان عشایری وجود دارد که می توان از این طریق ورود پیدا کرد، پنیر ها را جمع آوری و در قالب کارگاه های بسته بندی کوچک این محصول را به تمامی افراد عرضه کرد.
همرسانی نوشتار: