انتقاد آمریکا از اقدام چین برای افزایش تعرفه ۱۲۸ محصول وارداتی

آمریکا از اقدام چین برای افزایش تعرفه ۱۲۸ محصول وارداتی از آمریکا، از جمله میوه و گوشت انتقاد کرد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
پرچم آمریکا و چین
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

به نقل از رویترز، ایالات متحده از اقدام چین برای افزایش تعرفه ۱۲۸ محصول وارداتی از آمریکا، از جمله میوه و گوشت خوک، انتقاد کرده است. پکن می گوید تعرفه های جدید واکنشی به اقدام مشابهی است که واشنگتن دو هفته پیش، از جمله در مورد فلزات چینی، انجام داده بود.

چین روز گذشته اعلام کرد، پکن برای ۱۲۰ کالای وارداتی از آمریکا ۱۵ درصد تعرفه وضع کرده است؛ تعرفه جدید شماری از محصولات از جمله میوه را در بر می گیرد. ۲۵ درصد تعرفه نیز بر ۸ مورد کالای دیگر، از جمله گوشت خوک صادراتی از ایالات متحده وضع شده است. تعرفه های تازه بالغ بر سه میلیارد دلار می شوند.

آمریکا می گوید این اقدام پکن غیرمنصفانه است. لیندزی والترز، یکی از سخنگویان کاخ سفید، گفته است: یارانه های دولت چین و ادامه عرضه فراتر از تقاضا، عامل اصلی بحران پیش آمده بر سر فلزات است.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده است چین به جای آن که به مقابله با روند منصفانه صادرات ایالات متحده بپردازد، باید دست از روش های غیرعادلانه تجاری خود بردارد؛ روش هایی که امنیت ملی آمریکا و بازارهای جهانی را با خطر روبه رو کرده است.

اما کمیسیون تعرفه گمرکی دولت چین در بیانیه ای اعلام کرد: تعرفه های تازه بر کالاهای آمریکایی، در واکنش به اقدام مشابه ایالات متحده برای وضع تعرفه بر آلومینیوم و دیگر کالاهای چینی صورت گرفته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در آغاز سال ۱۳۹۷، فرمانی را برای وضع تعرفه های جدید بر کالاهای چینی امضا کرد. ترامپ مدت ها است که خواستار بررسی دوباره وضعیت تعرفه فلزات آمریکا شده و می گوید تعرفه برای چین به دلیل سابقه «رفتارهای غیرمنصفانه تجاری» این کشور است.

این اظهارات در حالی است که پکن نیز می گوید اقدام ایالات متحده، برخلاف قوانین سازمان تجارت جهانی است و شدیدا به منافع چین ضربه می زند.