غیررسمی

«ناتوی عربی» علیه ایران تأیید شد + عکس

یک منبع مسؤول در دولت اردن اخبار منتشره درباره پیشنهاد آمریکا برای تشکیل «ناتوی عربی» جهت مقابله با ایران را تأیید کرد.

  1. یکشنبه ۷ مرداد ۹۷ ساعت ۱۷:۲۵ (۲ سال قبل)
ناتوی عربی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

یک مقام مسئول در اردن به خبر تلاش های آمریکا برای ایجاد ائتلاف امنیتی و سیاسی در منطقه برای مقابله با ایران، واکنش نشان داد.

این مقام دولتی که نامش فاش نشد، گفت که آمریکا پیشنهادهایی را به برخی کشورهای منطقه از جمله اردن ارائه کرده است و اردن نیز در حال بررسی آن است.

وبگاه «خبرنی» اردن، نزدیک به محافل امنیتی این کشور، به نقل از این مسئول، گزارش داد که «هدف از این پیشنهادات آمریکا، فراهم کردن سازوکار هماهنگی مشترک بین آمریکا و برخی کشورها از جمله اردن برای مقابله با چالش های امنیتی، دفاعی و اقتصادی است».

به گفته این مقام مسئول، اردن در حال بررسی این پیشنهادات آمریکاست و هنوز تصمیمی در این باره اتخاذ نکرده است.

خبرگزاری رویترز بامداد شنبه خبر داد که دولت آمریکا در صدد احیای طرح موسوم به «ناتوی عربی» برای مقابله با فعالیت های ایران در منطقه است.

کاخ سفید هم درباره تشکیل ناتو عربی اعلام کرد که همکاری های خود با کشورهای عربی در زمینه های دفاع موشکی، تمرینات نظامی، مبارزه با تروریسم و دیگر مسایل مانند حمایت از روابط اقتصادی و دیپلماتیک منطقه ای را تقویت می کند.

دولت دونالد ترامپ امیدوار است که درباره این ائتلاف که موقتا «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» خوانده می شود، در نشستی که قرار است طی روزهای ۱۲ و ۱۳ اکتبر  (۲۰ و ۲۱ مهرماه) در واشنگتن برگزار شود، به شکل اولیه بحث و گفت وگو شود.

کاخ سفید نیز تاکید کرده است که چند ماهی است در حال بررسی طرح تشکیل این ائتلاف است که در واقع تشکیل نسخه عربی از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.