کدام رئیس جمهور کشورمان در دهه 70 توسط اروپا به دادگاه احضار شد؟

پس از خروج آمریکا از برجام و بدعهدی های مکرر این کشور در قبال این موضوع، برخی افرادِ شاید بتوان گفت دارای حافظه ضعیف تاریخی در داخل، به وعده و وعید های برخی کشورهای اروپایی دل خوش کرده اند، گویی یادشان رفته که در طول دوران جمهوری اسلامی، بارها و بارها با نقض عهد دولت ‎های اروپایی در مواجهه با کشورمان رو به رو شدیم.

  1. شنبه ۲۷ بهمن ۹۷ ساعت ۲۱:۱۰ (۱ سال،۳ ماه قبل)
خاطره رهبر انقلاب از احضار رئیس جمهور ایران به دادگاه توسط اروپایی‌ها ///// کدام رئیس جمهور کشورمان توسط اروپا به دادگاه احضار شد؟ (روتیتر: خاطره رهبر انقلاب؛)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در ادامه و در راستای همین مسئله و اثبات دشمنی اروپا با کشورمان، بخشی از بیانات حضرت آیت اللّه خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که حاوی خاطره ایشان از احضار یکی از رؤسای جمهور کشورمان توسط اروپایی ها به دادگاه است را می خوانید.

یادتان هست اروپایی ها رئیس جمهور ایران را به دادگاه احضار کردند؟

جمهوری اسلامی در چشم دشمنانش هیبت دارد؛ این هیبت ناشی از چیست؟ ناشی از امثال حقیر و مانند اینها است؟ ابداً، این ناشی از مردم است، ناشی از این حضور عظیم مردمی است، ناشی از این احساسات و عواطفی است که خودش را در همه ی عرصه ها و صحنه های حضور نشان میدهد؛ بنده این را میگویم؛ نیایند حرفی را که بنده بصراحت بیان کرده ام، تعبیر کنند و تأویل کنند و بگویند «نخیر؛ مراد فلانی این است که این حضور مردم -فرض کنید- یک دولتی را سر کار می آورد که آن دولت [هیبت ایجاد میکند]»؛ نه آقا! دولتها تأثیری ندارند. [مگر] یادتان رفته که در دهه ی ۷۰، یکی از دولتهای اروپایی، رئیس جمهور ما را متّهم کرد و به دادگاه احضار کرد؟ رئیس جمهور ایران را! با اینکه اتّفاقاً آن رئیس جمهور با آن دولت، روابطشان روابط خیلی نزدیکی بود؛ باهم پیام مبادله میکردند، نماینده میفرستادند، نامه میدادند، گاهی شاید تلفنی صحبت میکردند -حالا این تلفنی اش یادم نیست امّا مرتّب نامه و نامه نگاری- و او اظهارِ [دوستی میکرد]؛ همان دولت، رئیس جمهور ما را با وجود اظهار دوستی و ارادت و علاقه، در دادگاه های کشورش به صورت متّهم احضار کرد! توی دهنش زدیم که عقب نشست؛ اگر توی دهنش نمیخورد، پیش میرفتند. دشمن، دشمن است؛ این دولت و آن دولت ندارد. اگر بتواند دشمنی کند، اگر بتواند زهرش را بریزد، میریزد؛ ملاحظه ی هیچ کس را هم نمیکند. ملاحظه ی لفّاظی و زبان بازی و موضع گیری سیاسی و مانند اینها را هم اصلاً نمیکند؛ دشمن است دیگر. آن چیزی که مانع میشود دشمن اِعمال دشمنی کند، ترس از حضور مردم است.

بیانات در دیدار معلمان و فرهنگیان ۱۳۹۶/۰۲/۱۷