مشخصات لباس کار های ایمنی مناسب

  1. چهارشنبه ۲۴ آبان ۲ ساعت ۱۲:۰۶ (۷ ماه،۱ هفته قبل)
لباس کار
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

با توجه به اینکه لباس کار های ایمنی مناسب وجود حوادث را در محیط‌های کار پرریسک به حداقل می رساند، آشنایی با ویژگی‌های آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

لباس کار های ایمنی چیست؟

لباس کار ایمنی نوعی وسیله محافظتی محسوب می‌شود که در محیط‌های کاری پرریسک برای مراقبت از جان پرسنل مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی و تولید این لباس‌ها تابع قوانین و مقررات خاصی بوده که باید در تهیه و دوخت آنها لحاظ گردد. در این مقاله قصد داریم در خصوص ویژگی و مشخصات لباس کار های ایمنی مناسب و نکات مهم استفاده از آنها، توضیحاتی را ارائه نماییم.

لباس کار های ایمنی مناسب چه ویژگی‌هایی دارند؟

لباس کار ایمنی که در محیط‌های پرریسک نقش محافظتی از کارکنان را ایفا می‌کند، یکی از الزامات کار محسوب می‌شود. بنابراین پوشیدن آن باید در چارچوب قوانین و مقررات خاص محل کار اجرا گردد. جهت ایجاد کیفیت و افزایش کارایی باید در دوخت این لباس‌ها، فاکتورها و ویژگی‌های بسیاری را رعایت نمود که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

متریال استفاده شده در دوخت

لباس‌های کار ایمنی باید از الیاف و پارچه‌ای دوخته شوند که مقاومت و دوام کافی در برابر عوامل محیطی را از خود نشان دهند. این لباس‌ها به صورت یکسره یا دو تکه طراحی شده و در دوخت آنها از الیاف پلی استر، ویسکوز، کتان و پنبه استفاده می‌شود.

هر چقدر که الیاف به کار رفته در دوخت لباس‌های کار ایمنی طبیعی‌تر باشد، تبادل گرمایی راحت‌تر بوده، بدن شخص داخل لباس عرق نمی‌کند و از آسیب‌های پوستی در امان می‌ماند. متریال استفاده شده باید عایقی در برابر سرما و رطوبت بوده، نسوز و ضد حرارت باشد و مقاومت بالایی مقابل نفوذ مواد شیمیایی و رادیواکتیو از خود نشان دهد. عینک ایمنی نیز در کار برای محافظت از چشم بسار مهم میباشد

متریال استفاده شده در دوخت لباس‌های صنعتی

برای دوخت لباس‌های صنعتی معمولاً از متریالی استفاده می‌کنند که از ایجاد الکتریسیته ساکن بر روی لباس جلوگیری کند. معمولا در دوخت آنها 70 درصد پنبه و 30 درصد پلی استر به کار می‌رود. البته لازم به ذکر است متناسب با شرایط اقلیمی یا شرایط خاص محیط‌های کاری، درصد این مواد می‌تواند تغییر کند. به طور مثال در مشاغل جوشکاری در این نسبت از 11 درصد پنبه استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان به لباس آتش‌نشان‌ها اشاره نمود که در تهیه آن نخ 60 درصد پنبه به کار می‌رود. در این ترکیب در محیط‌هایی که نیاز است لباس دارای استحکام بالا در برابر پارگی باشد در دوخت آن از پارچه‌ای بافته‌شده با نخ 40 درصد پنبه دولا از نوع رینگ کج‌راه استفاده می‌کنند.

کیفیت رنگ استفاده شده در پارچه لباس‌های صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در این بخش نیز برای برخی از مشاغل که به واسطه محیط کاری امکان دارد رنگ لباس تغییر کند، جهت افزایش استحکام رنگدانه‌های پارچه از فناوری به کار رفته در رنگ‌های راکتیو هنگام رنگرزی پارچه استفاده کنند. لازم به ذکر است این تکنولوژی که برای رنگ آمیزی سلولزها به کار می‌رود، علاوه بر ثبات رنگ، مانع آب رفتن پارچه نیز می‌شود.

ویژگی لباس‌های کار ایمنی

اندازه مناسب لباس

از فاکتورهای دیگری که باید لباس کار ایمنی داشته باشد اندازه و سایز مناسب آن است. سایز لباس باید به گونه‌ای طراحی شود که کارمندان یا پرسنل داخل آن راحتی بوده و مانعی در انجام وظایف روزانه خود نداشته باشند.

ملزومات لباس

کلاه، دستکش، ماسک، عینک و جوراب مخصوص از جمله ملزوماتی هستند که باید در هر لباسی با توجه به محیط کاری استفاده شوند. این وسایل در مجموعه لباس‌های ایمنی کار قرار می‌گیرند و در برخی از مشاغل که نیاز است از شخص در برابر اشعه‌های خطرناک یا مواد سمی محافظت شود، به صورت یک‌پارچه در دوخت لباس تعبیه می‌شوند.

شرایط اقلیمی

شرایط آب و هوایی نیز می‌تواند تاثیر مستقیمی در انتخاب جنس لباس کار های ایمنی مناسب داشته باشد. به عنوان مثال می‌توان از لایه‌‌های پشمی یا پشم شیشه به کار رفته در دوخت لباس‌های مناطق سردسیر نام برد.

نکات مهم استفاده از لباس‌های کار ایمنی

هنگام استفاده از این لباس‌ها باید به نکات مهمی توجه نمود که در ادامه به بیان آنها می‌پردازیم.

  • تعویض فوری لباس کار ایمنی در صورت آغشته شدن به مواد اشغال‌زا مانند نفت و گاز

  • استفاده از رنگ‌های شب نما در محیط‌های تاریک برای جلوگیری از برخورد با سایر پرسنل

  • تعویض فوری لباس در صورت پارگی برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار در محیط‌های صنعتی حین کار با دستگاه

  • عدم استفاده از لوازم زینتی و متعلقاتی مانند زیپ و دکمه حین کار با ماشین‌های صنعتی

  • تعویض فوری لباس کار ایمنی در صورت آغشته شدن به مواد سمی و شیمیایی برای جلوگیری از ایجاد آسیب‌های پوستی و بیماری‌های خطرناک

  • عدم استفاده از یقه‌های نورگیر یا هر جسم صیقلی منعکس کننده نور در دوخت لباس، جهت جلوگیری از ایجاد جرقه در محیط‌های پرخطر

علائم به کار رفته در لباس‌های کار استاندارد

لباس کار های ایمنی مناسب برخی از مشاغل دارای رنگ و آرمی مشخصی می‌باشد تا افرادی که به آنها مراجعه می‌کنند بتوانند از موقعیت کاری آنها اطلاع یابند. این موضوع در خصوص تفکیک کارکنان مشاغل عمومی مانند آتش‌نشانی، هلال احمر، اورژانس از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید حتماً مورد توجه قرار گیرد. باید بدانید آرمی که روی لباس به کار می‌رود نباید به صورت برچسب باشد. بلکه باید به شکل چاپ سیلک اسکرین مرغوب با رنگ ثابت روی لباس محکم گردد. محل قرارگیری آن روی بازو یا سینه سمت چپ لباس می‌باشد.

ماسک تمام صورت

ماسک نیم صورت

همچنین لازم به ذکر است علاوه بر تفکیک این مشاغل در جامعه، در برخی از محیط‌های صنعتی مانند شرکت‌های پتروشیمی، نفت و غیره برای جداسازی پرسنل بخش‌های مختلف و پرخطر از لباس‌هایی با مشخصات و رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کنند.

نکات مهم استفاده از لباس‌های کار ایمنی

سخن‌پایانی

از موارد مهم دیگری که در استفاده از لباس کار های ایمنی مناسب باید به آن توجه نمود، کیفیت بالای لباسی خریداری شده می‌باشد. برای این کار باید تمامی نکاتی که در خصوص ویژگی‌های لباس کار، در مورد آن صحبت شد مد نظر قرار داده و لباس‌های مورد نظر خود را از فروشگاه‌های معتبر فروش لوازم ایمنی کار تهیه نمایید تا ضمن برخورداری از کیفیت بالا دارای ضمانت اصالت کالا نیز باشند.