دوئل تسلا مدل ۳ و هیوندای نکسو

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سرانجام به آخرین دوئل در دور دوازدهم مرحلهٔ مقدماتی سری رقابت های خودرویی پدال رسیدیم. مثل همیشه این دوئل به گروه خودروهای سبز اختصاص دارد که در دوئل قبلی آن هوندا کلاریتی و الکتریکی و هیوندای آیونیک الکتریکی در برابر یکدیگر قرار گرفتند. در این دوئل مجموعاً تعداد ۹۲۸ رأی به ثبت رسیده که هوندا توانست به دریافت ۶۱۲ عدد از آن ها و کسب ۶۶ درصد از کل آراء به پیروزی دست پیدا کند درحالی که هیوندای موفق به دریافت ۳۱۶ رأی شده است. بدین ترتیب هر سه نسخهٔ هیبریدی، پلاگین هیبریدی و الکتریکی آیونیک در مرحلهٔ مقدماتی حذف شده و هیچ کدام از آن ها به مرحلهٔ بعدی راه پیدا نکردند. حال امروز در یازدهمین دوئل گروه خودروهای سبز، هیوندای نکسو به مصاف تسلا مدل ۳ رفته است.

هوندا کلاریتی

تویوتا میرای

کیا سول EV

نیسان لیف

هوندا کلاریتی

نیسان لیف

تویوتا پریوس

هیوندای آیونیک

تویوتا پریوس پرایم

هیوندای آیونیک پلاگین

تویوتا پریوس

تویوتا پریوس پرایم

فیات 500E

رنو Zoe

لکسس CT

شورلت ولت

رنو Zoe

شورلت ولت

ب ام و i3

مرسدس بنز B کلاس

هیوندای نکسو

تسلا مدل 3

مرسدس بنز B کلاس

؟

فولکس واگن گلف GTE

کیا نیرو

هوندا کلاریتی الکتریکی

هیوندای آیونیک الکتریکی

فولکس واگن گلف GTE

هوندا کلاریتی الکتریکی

هوندا اینسایت

کیا نیرو پلاگین

فورد فوکوس الکتریک

فولکس واگن e-Golf

؟

فولکس واگن e-Golf

سیتروئن e-Mehari

فولکس واگن e-UP

هیوندای کُنا الکتریکی

شورلت بولت

؟

؟

تسلا مدل ۳

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

تسلا ابتدا در سال ۲۰۱۲ با مدل S و سپس در سال ۲۰۱۵ با مدل X به طورجدی به بخش خودروهای تمام الکتریکی وارد شد؛ اما این دو مدل، خودروهای لوکس و گران قیمتی بودند که امکان خرید آن ها برای قشر عمدهٔ جامعه وجود نداشت. به همین دلیل این شرکت آمریکایی در سال ۲۰۱۶ مدل کوچک تر و البته ارزان تر ۳ را معرفی کرد که نسبت به مدل های S و X خودروی مردمی تری بوده و قیمت بسیار پایین تری داشت. به همین دلیل تسلا در روز رونمایی مدل ۳ تعداد ۳۲۵ هزار سفارش خرید برای آن دریافت نمود. تولید محدود این ماشین از اواسط سال ۲۰۱۷ آغاز شده و در ۲۸ جولای همان سال ۳۰ دستگاه از آن به اولین خریداران تحویل داده شد. تا پایان سال ۲۰۱۷ نیز تعداد ۱۷۷۲ دستگاه از مدل ۳ به خریداران تحویل داده شده است. مدل ۳ یک سدان فست بک میان سایز است که برخلاف اکثر خودروهای الکتریکی، موتور الکتریکی آن در عقب نصب شده است و نیروی آن هم توسط یک گیربکس تک سرعته به چرخ های عقب منتقل می شود. این موتور الکتریکی ۲۲۰ اسب بخار قدرت و ۴۱۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند؛ اما به تازگی خبر رسیده که به زودی نسخهٔ دوموتورهٔ مدل ۳ نیز ساخته خواهد شد. مدل ۳ اما هم اکنون در دو نسخهٔ پایه و دوربرد تولید می شود که مدل پایه از پکیج باطری های ۵۰ کیلووات ساعتی استفاده می کند و می تواند با یک بار شارژ تا ۳۵۰ کیلومتر را طی کند. نسخهٔ دوربرد اما که در دوئل ما هم شرکت کرده است، به پکیج باطری های ۷۵ کیلووات ساعتی مجهز بوده که با یک بار شارژ کامل این باطری ها، انرژی موردنیاز برای پیمودن ۵۰۰ کیلومتر فراهم می شود.

هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

هیوندای با معرفی نسخهٔ هیدروژنی توسان در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار به بخش خودروهای هیدروژنی وارد شد. این خودرو که نخستین خودروی هیدروژنی تولیدی هیوندای محسوب می شد، بر اساس نسل دوم هیوندای توسان ساخته شده بود و صرفاً در ایالات متحده به صورت اجاره ای عرضه شد؛ اما هیوندای برنامه های جدی تری برای خودروهای هیدروژنی داشت و توسان هیدروژنی صرفاً پیش نمایش یا آغاز آن محسوب می شد. بدین ترتیب، سازندهٔ کره ای در نمایشگاه CES امسال، کراس اوور هیدروژنی کاملاً جدیدی بنام نکسو را معرفی کرد که جایگزینی برای توسان هیدروژنی محسوب می شود. این خودرو گامی جدی از سوی هیوندای در بخش خودروهای هیدروژنی محسوب می شود. نکسو اما برخلاف سلفش خودروی کاملاً مستقلی است و بر اساس محصولات موجود هیوندای ساخته نشده است. این کراس اوور هیدروژنی همچنین روی پلت فرم ویژه و مخصوصی ساخته شده که به طور خاص مناسب با نیازهای یک خودروی هیدروژنی طراحی شده است. این خودرو که یک کراس اوور کامپکت است، به یک موتور الکتریکی مجهز شده که ۱۶۰ اسب بخار قدرت و ۳۹۵ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. انرژی موردنیاز این موتور الکتریکی توسط سیستم هیدروژنی پیل سوختی تأمین می شود و برای ذخیرهٔ انرژی نیز باطری کوچک ۱.۶ کیلووات ساعتی در نظر گرفته شده است. این نیرو توسط یک گیربکس تک سرعته صرفاً به چرخ های جلو انتقال پیدا می کند. برای ذخیرهٔ هیدروژن هم سه مخزن با ظرفیت هرکدام ۵۲ لیتر در زیر قسمت عقبی خودرو نصب شده که درمجموع ظرفیت ذخیرهٔ ۶.۳ کیلوگرم یا ۱۵۶ لیتر هیدروژن را دارند. هیدروژن را دارند. درصورتی که هر سه مخزن هیدروژن نکسو کاملاً پُر باشند، خودرو می تواند مسافتی تا ۵۹۵ کیلومتر را بپیماید.

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

دوئل تسلا مدل 3 و هیوندای نکسو

مقایسه مشخصات فنی

 

تسلا مدل 3

هیوندای نکسو

ترکیبموتور عقبموتور جلو
پیشرانهالکتریکیهیدروژنی
قدرت220 اسب بخار160 اسب بخار
گشتاور410 نیوتن متر395 نیوتن متر
گیربکستک سرعتهتک سرعته
محور محرکعقبجلو
باطری75 کیلووات ساعت1/6 کیلووات ساعت
مصرف انرژی16.1 کیلووات/صد کیلومتر34.7 کیلووات/صد کیلومتر
بُرد500 کیلومتر595 کیلومتر
شتاب صفر تا 965.1 ثانیه9.8 ثانیه
مسافت 400 متر13.8 ثانیه17.2 ثانیه
حداکثر سرعت225 کیلومتر/ساعت160 کیلومتر/ساعت
طول4.69 متر4.67 متر
فاصلهٔ محوری2.87 متر2.79 متر
وزن1767 کیلوگرم1860 کیلوگرم
حجم صندوق بار425 لیتر850 لیتر
قیمت پایه45,000 دلار55,000 دلار

این دوئل ها، مقایسه هایی برای دریافت و شناخت خودروهای برتر نیستند بلکه نظرسنجی برای شناخت خودروهای محبوب تر بین شما کاربران ایرانی می باشند؛ بنابراین با توجه به جمیع جهات، جذابیت، طراحی بدنه و کابین، برند، ویژگی های فنی، قیمت و مقرون به صرفه بودن و حتی تجربه کاربری، کدام خودرو را ترجیح می دهید؟ دلایل و معیارهای انتخاب خود را نیز لطفاً در بخش نظرات بیان فرمایید.

بدین ترتیب دور دوازدهم مرحلهٔ مقدماتی سری رقابت های خودرویی پدال هم به پایان رسید. همانند قبل پس از چند روز وقفه دور هشتم دوئل های مرحلهٔ مقدماتی را آغاز خواهیم کرد. از همراهی و مشارکت شما ممنون و سپاسگزاریم.