افزایش قیمت خودروها در سکوت مسئولان، چیطوری ماشین باز؟!

  1. ۹ ماه،۱ هفته قبل
افزایش قیمت خودروها در سکوت مسئولان، چیطوری ماشین باز؟!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خبر کوتاه بود و تکراری: افزایش قیمت چند میلیونی خودروهای داخلی!بارها و بارها با این خبر روبرو شده ایم. خبری که به نظر می رسد در آینده نیز به گوشمان خواهد خورد و البته ما را از رویای دسترسی به خودرویی باکیفیت، ایمن و به روز دورتر و دورتر خواهد کرد.

اکثر خودروسازان در هفته های اخیر به صورت چراغ خاموش اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده اند که البته همچون همیشه نه دلیلی برای این افزایش قیمت اعلام شده و نه مرجعی برای الزام خودروسازان به پاسخگویی در برابر افکار عمومی و همچنین انتشار دلایل اصلی افزایش قیمت محصولات خود دست به کار شده است.

دولت محترم پس از خروج آمریکا از برجام در سخنانی امیدوارانه از ثبات اقتصادی و عدم گران شدن کالاهای اساسی و البته برخورد سفت و سخت با گران فروشان و سودجویان سخن گفت اما حاصل کار متأسفانه عدم وجود ثبات در قیمت ها و افزایش روزانه و گاه ساعتی است.

افزایش قیمت خودروها در سکوت مسئولان، چیطوری ماشین باز؟!

همین چند روز پیش بود که سایپا و پارس خودرو قیمت خودروهای خود را افزایش دادند و همان گونه که انتظار می رفت ایران خودرو نیز از مسابقه افزایش قیمت ها عقب نماند و محصولات خود را با چند میلیون افزایش قیمت به مشتریان فروخت! بخش خصوصی نیز از این قافله عقب نمانده و به طور مثال مدیران خودرو در چند هفته اخیر دو بار اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده است. عمده دلیل خودروسازان برای افزایش قیمت محصولات خود افزایش بهای ارز و همچنین مواد اولیه تولید خودرو بوده است. برخی سوالات دراین باره وجود دارد: آیا قطعات تولید خودروها به صورت روزانه یا هفتگی خریداری می شود که با افزایش قیمت ارز به یک باره اقدام به افزایش قیمت محصولات خود می کنند؟! چگونه است که در تولید یک خودروی چند ده ساله حتی به یک زه روی درب رحم نمی شود اما قیمت محصولات به صورت آنی بالا می رود؟ چگونه است که خودروسازان با آب وتاب فراوان روی محصولی با استفاده از قطعات داخلی تأکید می کنند اما به محض آنکه ارز گران می شود اعلام می کنند قطعات محصولاتشان وارداتی بوده و همین امر باعث افزایش قیمت تمام شده می شود؟! این تناقض را چگونه می توان توضیح داد؟ اگر آن گونه که خودروسازان گرامی دلایل افزایش قیمت خودروهای خود را افزایش نرخ ارز و بهای مواد اولیه می دانند، لطف نماید و مستندات آن را به صورت عمومی منتشر کنند تا ما نیز از چندوچون آن آگاه شویم.

افزایش قیمت خودروها در سکوت مسئولان، چیطوری ماشین باز؟!

اما نقش نهادهای نظارتی در این میان چیست؟ نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم خودروسازان برای افزایش قیمت محصولات گفته است که آن ها در آذرماه سال ۹۶ با دلار ۳ هزار ۲۰۰ تومانی خودروهای جدید تولید کرده اند اما هیچ کدام از این خودروها پیش فروش نشده و یا به روز و به صورت نقدی به فروش نرفته اند!

سایپا در عراق

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سایپا حدود ۶۰ هزار و ایران خودرو ۳۰ هزار خودرو احتکار کرده است ادامه داده سازمان تعزیرات و بازرسی کجا هستند که خودروسازان خودروها را احتکار می کنند؟ قاضی پور در ادامه گفته که خودروسازان منتظر هستند تا خودروهای خود را با قیمت دلار روز به مردم بفروشند.

خب فارغ از صحت ادعاهای مطرح شده، جای خالی نظارت و البته پاسخگوی نهادهای مربوطه کاملاً احساس می شود.

افزایش قیمت خودروها در سکوت مسئولان، چیطوری ماشین باز؟!

در روزهایی که خودروهای تولیدی کیفیت نه چندان مطلوبی داشته و از نظر ایمنی نیز حرف چندانی برای گفتن ندارند، این افزایش قیمت همچون نمک روی زخم است.

cartoon

امیدواریم اتفاقات چند سال پیش که قیمت اکثر خودروها ناگهان چند برابر شد رخ ندهد، امیدواریم…

قیمت جدید تعدادی از خودروهای بازار ایران:

نام خودروقیمت روز
دنا پلاس توربو65,500,000
پژو 207 اتوماتیک62,000,000
پژو 2008138,000,000
هایما S7 توربو117,000,000
ساندرو استپ وی اتوماتیک72,000,000
جک S5 اتوماتیک121,000,000
هیوندای النترا214,000,000
هیوندای سانتافه345,000,000
مزدا 3 تیپ 4153,000,000
چری تیگو 5 آپشنال117,300,000
چری تیگو 7152,300,000
ام جی 360 توربو89,000,000
رنو تلیسمان320,000,000
رنو کولئوس340,000,000
فولکس تیگوان520,000,000