احتمال خاتمهٔ تولید سدان های لکسس IS و GS

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
احتمال خاتمهٔ تولید سدان‌های لکسس IS و GS
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

محبوبیت عجیب کراس اوورها موجب شده که اوضاع روزبه روز برای سدان ها سخت تر شده و یکی پس از دیگری از خط تولید کنار بروند. در همین ارتباط چندی پیش فورد اعلام کرده که در نظر دارد طی برنامه ای زمان بندی شده، به تولید تمامی سدان های خود پایان دهد. حال در رابطه با لکسس هم خبری مشابه منتشر شده است. البته هرچند لکسس به طور کامل تمامی سدان های خود را کنار نمی گذارد اما شایعاتی منتشر شده که نشان می دهد این برند لوکس ژاپنی احتمالاً به تولید مدل های IS و GS خاتمه خواهد داد. البته شایعات در مورد احتمال خاتمه تولید مدل GS چیز جدیدی نیست ولی معاون ارشد و مدیر لکسس آمریکای شمالی «دیوید کریس» این شایعات را تأیید نکرده است. حالا اما وی به Automotive News گفته است لکسس به دو مدل IS و GS نگاهی استراتژیک دارد.

مدل IS هم اکنون در نسل سوم خود قرار دارد که برای اولین بار در نمایشگاه دیترویت ۲۰۱۲ رونمایی شد و در حال حاضر با قیمت پایه ۳۸,۲۱۰ دلار، ارزان ترین سدان لکسس در ایالات متحده محسوب می شود؛ اما قیمت کراس اوور NX از ۳۶,۱۸۵ دلار آغاز شده و سدان بزرگ تر ES نیز تنها ۷۴۰ دلار گران تر است که این موارد موقعیت IS را در بازار تضعیف می کند. این موضوع به همراه قیمت بالا و نوع بدنه نامحبوب به ضرر IS تمام شده است. در این رابطه آمار فروش نشان می دهند که این سدان کامپکت سال گذشته در ایالات متحده تنها ۲۶,۴۸۲ دستگاه فروش داشته که کاهش چشمگیری را نسبت به فروش ۵۱,۳۵۸ دستگاهی سال ۲۰۱۴ تجربه کرده است.

احتمال خاتمهٔ تولید سدان های لکسس IS و GS

مدل GS هم وضعیت مشابهی دارد آن هم درحالی که قیمت پایه ۴۶,۳۱۰ دلاری آن به طور قابل توجهی از رقبای اصلی آن مانند آئودی A۶ با قیمت ۴۹,۷۰۰ دلار، ب ام و سری ۵ با قیمت ۵۲,۹۵۰ دلار و مرسدس بنز E کلاس با قیمت ۵۲,۹۵۰ دلار کمتر است. بااین وجود هم GS سال گذشته در آمریکا تنها ۷۷۷۳ دستگاه فروش داشته که کاهش قابل توجهی را نسبت به فروش ۲۳.۱۱۷ دستگاهی آن در تنها دو سال پیش نشان می دهد.

احتمال خاتمهٔ تولید سدان های لکسس IS و GS

اما با عرضه نسل جدید مدل ES به بازار که بزرگ تر بوده، در نسخهٔ استاندارد قدرت زیادتری دارد و به میزان قابل توجهی ارزان تر است، ممکن است حتی فروش GS حتی با کاهش زیادتری هم مواجه شود. به همین دلیل شایعاتی احتمال داده اند که نهایتاً مدل ES با سامانهٔ چهارچرخ محرک به عنوان جایگزین GS عرضه خواهد شد. بااین حال هنوز مشخص نیست که آیا این دو مدل کنار خواهند رفت یا همچنان روی خط تولید باقی خواهند ماند اما دیوید کریس گفته است که ما قطعاً وضعیت هردوی این سدان ها را ارزیابی می کنیم.