پیکان 80 میلیونی و ژیان 60 میلیونی را چه کسانی خریدند؟ + عکس

تب تند داشتن خودروی مدل بالا این روز ها به خصوص میان جوا ن ها بسیار زیاد شده است.

  1. پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷ ساعت ۱۵:۲۱ (۱ سال،۷ ماه قبل)
 ازپیکان ٨٠ میلیونی تا ژیان ٦٠ میلیونی!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

کافی است تا سری به سایت های خریدوفروش خودرو بزنید. یکی از فعالان بازار خودرو در این باره به  می گوید: «این که بشود یک خودروی قدیمی را بدون هیچ خط خوردگی نگه داشت، کار هرکسی نیست! به همین دلیل تروتمیزبودن خودرو مهمترین فاکتور در تعیین قیمت خودرو های قدیمی است.

برخی از بنز های قدیمی که رنگ نخوره و سالم هستند، در برخی موارد به اندازه یک خودروی لوکس بابت خرید آن پول پرداخت می شود.» نگاهی به قیمت خودرو های کلاسیک در بازار نشان می دهد که این گفته ها چندان هم بیراه نیست. مرسدس بنز sl سال۹۰ میلادی به تازگی ها در بازار ۱,۵ میلیارد تومان قیمت خورده است. پیکان سال ۴۶ این روز ها در بازار چیزی حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد. یک ژیان هم بسته به نوع و سالمی آن، ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان و لندکروز مدل ۸۲ هم، ۸۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان هم قیمت گذاشته شده است.

سلبریتی ها مشتریان پرو پاقرص خودرو های عتیقه / ازپیکان ٨٠ میلیونی تا ژیان ٦٠ میلیونی!

قیمت خودرو های کلاسیک چگونه تعیین می شود

قیمت خودرو های کلاسیک به سال و تمیزی خودرو بستگی دارد؛ مثلا خودرویی که رنگش فابریک است، آفتاب خورده نباشد و تودوزی اش سالم باشد، فرق دارد. خودرویی که قطعاتش اورجینال است، با خودرویی که قطعات آن تعویض شده، فرق می کند. عارفی می گوید: «حدود یک دهه پیش، ارزش خودرو های کلاسیک به اندازه ای پایین بود که مالک ها آن ها را به نحوی قیمت گذاری می کردند که صرفا از سر خود باز کنند. با گذر زمان و تغییر فرهنگ جامعه، با آگاهی بیشتر از ویژگی های منحصربه فرد خودرو ها و فعالیت های کمیته کلاسیک فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی در راستای ترویج فرهنگ صحیح نگهداری از این خودروها، قیمت آن ها به سرعت افزایش یافت و تنها طی یک دهه در برخی موارد تا بیش از ۱۰برابر بالا رفت.» به گفته او، این روز ها تب خریدوفروش این خودرو ها حسابی داغ شده است، البته این خودرو ها هزینه های سنگینی روی دست صاحبان خود می گذارد، اما تعداد کسانی که دنبال خرید این خودرو هستند، این روز ها نسبت به گذشته بیشتر شده است.

۴۰ هزار دلار قیمت موتور یک خودروی کلاسیک

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث می شود تعمیر و نگهداری خودرو های قدیمی و کلاسیک معمولا به سختی انجام شود، مشکلات در تأمین قطعات یدکی آنهاست. هوتن عارفی یکی از کلکسیونر های خودرو های کلاسیک در پایتخت به «شهروند» می گوید: «قطعات خودرو های کلاسیک در داخل ایران وجود ندارد و مجبورید به صورت اینترنتی از کشور های مبدأ آن یعنی آلمان و آمریکا و فرانسه سفارش دهید تا بتوانید خودروی خود را تعمیر کنید.» او می گوید: «خریدن یک موتور خودروی قدیمی آمریکایی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار برای شما آب می خورد. با این پول خیلی راحت می توانید یک خودروی صفر بخرید، اما علاقه به این خودرو ها به عنوان یک میراث ملی مانع این کار می شود.»

دستمزد تعمیرکار آنتیک ها ۳برابر لوکس ها

تعمیرکارانی که تخصص لازم برای تعمیر خودرو های آنتیک و کلاسیک را داشته باشند، خیلی محدود است. به همین دلیل دستمزدی که بابت تعمیر از صاحب خودرو طلب می کنند، ۳برابر خودرو های معمولی و حتی لوکس است. پدر خودروی کلاسیک ایران می گوید: «مردم روی خودرو های جدید هیچ وسواسی به خرج نمی دهند و خیلی راحت تن به تعویض قطعات می دهند، اما اورجینال بودن در خودرو های کلاسیک مهم است و کسی که ارزش آن ها را بداند، به این راحتی حاضر به تعویض در و کاپوت و سپر و حتی قطعه های آن نمی شود.»

۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه بازسازی یک خودرو

عارفی یکی از کلکسیون دار های خودرو های کلاسیک است که در این باره می گوید: «بازسازی با تعمیرات فرق می کند و با مطالعه و دقت باید انجام شود و اعمال سلیقه در آن معنایی ندارد و باید خودرو را به صورت اورجینال درآورد. بازسازی خودرو واقعا گران تمام می شود و کارگران نیز دستمزد زیادی دریافت می کنند. گاهی بازسازی یک خودروی کلاسیک ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان خرج روی دست صاحب آن می گذارد.»

همچنین از آنجایی که ممکن است خودروی کلاسیک به دلیل نبود قطعه، مدت زمان بیشتری در تعمیرگاه معطل شود، تعمیرکار ها از قبول این چنین خودرو هایی سر باز می زنند. خصوصا که رسم بر این است مالکان خودرو های قدیمی نیز، خود لوازم فروش خاصی را سراغ دارند که قطعات مورد نیاز خود را از او تهیه می کنند و از خریدن قطعه از لوازم فروش های دیگر خودداری خواهند کرد. این قضیه می تواند زمان مورد نیاز برای تأمین قطعه را افزایش دهد.

همچنین با این که امروزه انواع آچار و ادوات لازم برای باز کردن قسمت های مختلف یک خودرو در هر تعمیرگاهی پیدا می شود، اما اصطلاحا بد دست بودن یا همان سخت باز شدن برخی از قطعات و تعمیر بعضی از خودرو ها باعث می شود تا تعدادی از تعمیرکاران و مکانیک ها از دست زدن به یک خودرو خودداری کنند که در رأس آن ها باید از خودرو های آمریکایی، آلمانی و انگلیسی نام ببریم. ضمن این که برخی تفاوت ها مثل نوع پیچ ها که به اسم رزوه آلمانی، رزوه آمریکایی و ژاپنی و گام رزوه پیچ ها که ممکن است درشت و کوچک باشد و... باعث می شود تا مکانیک ها از بابت این که ممکن است در تأمین برخی از این موارد لازم به مشکل برخورد کنند، از پذیرش این خودرو ها خودداری می کنند و به نوعی از این که بعدا به دردسر بیفتند، دوری خواهند کرد.

چه کسانی طرفدار های خودرو های کلاسیک هستند؟

قدیم بیشتر کسانی که از این خودرو ها خاطره داشتند، به آن ها علاقه نشان می دادند، اما حالا رئیس خودروی کلاسیک ایران می گوید که جوان ها طرفدار های پروپاقرص این خودرو ها هستند. کارگردان ها و عروس و داماد های زیادی هم برای اجاره خودرو به سراغ من می آیند، اما من حاضر به این کار نیستم. وقتی از او می پرسم که اگر حاضر باشند اجاره بالایی را بدهند، بازهم حاضر به این کار نیستید، می گوید: «تعمیر و نگهداری این خودرو ها حسابی هزینه بر است و برای یک کلکسیونر نمی صرفد که بخواهد آن را اجاره بدهد یا بخواهد خود با این خودرو ها در خیابان های کشور رانندگی کند.»

چهره های سیاسی، ورزشی و هنری هم از دیگر طرفداران این خودرو ها هستند. آن گونه که یکی از فعالان بازار به «شهروند» می گوید: «بیشتر این افراد شناخت کاملی از این خودرو ها ندارند و بیشتر از روی پز به سراغ آن ها می آیند.»

پیکان تنها خودروی کلاسیک داخلی

خودرو هایی که عمرشان ۳۰ سال باشد، خودروی کلاسیک، خودرو های با عمر بین ۳۰ تا ۵۰ سال را خودروی قدیمی و خودرو هایی که عمر بیش از ۳۰ سال دارند، خودروی آنتیک محسوب می شوند. با توجه به این گفته، می توان پیکان هایی که در سال های ۴۶ تا ۵۹ تولید شده اند را تنها خودرو های کلاسیک تولید داخل دانست.

خودرو های کلاسیک پرطرفدار کدامند؟

اما کادیلاک و فورد موستانگ آمریکایی و مرسدس بنز آلمانی را می توان پرطرفدارترین خودرو های کلاسیک در بازار دانست که طرفدارانش حاضرند میلیارد ها تومان برای خرید آن پول پرداخت کنند. پدر خودروی کلاسیک ایران می گوید: «خریدوفروش خودرو های آنتیک با عمر بالای ۵۰ سال با قیمت های افسانه ای انجام می شود. به عنوان مثال، یک دستگاه مرسدس بنز sl سال۹۰ میلادی به قیمت ۱,۵ میلیارد تومان فروخته می شود.»

خودرو های کلاسیک شناسنامه دار می شوند

همه خودرو های کلاسیک شناسنامه دار می شوند. کافی است تا خودروی شما سالم باشد، موتورش روشن شود و قطعاتش اورجینال، بعد باید به دفاتر کانون جهانگردی و گردشگری مراجعه کنید و درخواست گرفتن پلاک تاریخی کنید. البته براساس قانون دارندگان خودرو هایی که پلاک تاریخی دارند، در سال نمی توانند بیشتر از ۵ هزار کیلومتر از خودرو های خود استفاده کنند. این کار را که بکنید، ارزش خودروی شما چندین برابر خواهد شد.

پدر خودروی کلاسیک :من خودروی شریعتی را بازسازی کردم

اینجا دهه ۱۳۴۰ شمسی است. جایی که خودرو های سرگرد و کشیده با پلاک های قدیمی پارک شده اند. شبیه همان خودرو هایی که پدربزرگ هایمان در عکس های قدیمی به آن ها تکیه داده اند یا همان خوشرنگ و لعاب هایی که در سریال شهرزاد می بینیم و حسرت سوارشدنشان را داریم. حالا یک آدم خوش ذوق هوس کرده تا تاریخ را تمیز و مرتب در نمایشگاهش برای آیندگان نگه دارد و هر ازچندگاهی غبار زمان را از رویشان پاک کند. چند وقت یک بار هم با این خودرو های خوش نقش و خوشرنگ و لعاب چرخی در خیابان های مشهد می زند تا دوباره یاد مردم بیندازد که پیش از این خودرو های یک شکل و شبیه به هم چه خودرو هایی وجود داشته اند. از نوجوانی به خودرو علاقه داشته و از همان روز ها همیشه به دنبال شناختن خودرو های روز دنیا بوده است. خودروی دکترعلی شریعتی را بازسازی کرده و در کلکسیونش قدیمی ترین خودروی مشهد که یک اُلدزمبیل مربوط به سال ۱۹۳۹ است را می بینی. علاقه ای ندارد که روی خودرو های آنتیک خود قیمت بگذارد و نگه داشتن خودرو های قدیمی را یک کار فرهنگی می داند. نساج کریمی خودرو های کلاسیک را یک اثر تاریخی دانسته و به «شهروند» می گوید: «بازسازی این خودرو ها همانند یک اثر هنری سخت است و به ۲ تا ۵ سال زمان نیاز دارد.» او این گونه صحبت های خود را ادامه می دهد: «با اولین حقوقی که به دست آوردم، به عشق کودکی بازگشتم و ۵۰۰تومان از ۹۵۰تومان دانشگاه را خرج خرید اُلدزمبیل ۱۳۳۷ کردم. خودرویی که با ۵۰۰تومان خریده شده بود تا زمان بازسازی کامل، ۵ هزار تومان خرج روی دستم گذاشت.»
همرسانی نوشتار: