بررسی تریل آفرودرهای ۲۵۰ سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

  1. شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۸:۰۶ (۱ سال،۴ ماه قبل)
موتورسیکلت تریل آفرودر 250 سی سی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

احمد جمشیدی: در بخش نهایی این مقاله و پس از بررسی معدود گزینه های برند موجود در ایران، می رسیم به پرطرفدارترین، ارزان ترین و پرمصرف ترین تریل های ۲۵۰ سی سی در دسترس مصرف کننده ایرانی؛ یعنی محصولات چینی!

موتورهای تریل چینی چند سالی هست که بازار مصرفی ایران را فتح کرده اند و در تیراژ انبوه در خدمت پلیس درآمده و از نهاد انتظامی و دولتی گرفته تا مصرف کننده معمولی و آفرود بازها به خاطر هزینه کمتر یک تریل چینی را به نمونه ژاپنی یا اتریشی ترجیح می دهند.

در مورد تریل های چینی یک سخن جالبی هست. بین اهل فن آنها به موتورهای “اشی مشی” معروف شده اند!

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

اگر شما تمام برندهای ایرانی (چینی) تریل موجود در کشور را کنار هم بگذارید و مشخصات فنی آنها را بررسی کنید، به ندرت متوجه تفاوت خاصی بین آن ها می شوید.

تقریباً تمام تریل های چینی (که اغلب تحت برند ایرانی و در داخل ایران مونتاژ می شوند) از شاسی مشابه و انجین سیستم CDI که قطر سیلندرش دو برابر شده و در گیربکس آن تغییراتی صورت گرفته و ۵ دنده شده است استفاده می کنند و تفاوت آن ها صرفاً در کیفیت آلیاژ، مونتاژ، طراحی و آپشن های جانبی است.

به همین علت هم بود که تصمیم گرفتیم همه برندهای چینی را یکجا و در قالب یک متن بررسی کنیم.

البته که علیرغم ضعف ها، شاید بتوان گفت در حال حاضر یک موتور تریل چینی تنها گزینه عقلانی برای خرید و استفاده است و صدالبته در قیاس نسبت قیمت برخی مدل های آن کارایی بسیار خوبی هم دارند.

حال به بررسی مدل ها می پردازیم.

موتورسیکلت فلات ۲۵۰ سی سی

موتورسیکلت های چینی تحت برند فلات، توسط شرکت جهات همتا سیکلت به بازار ایران عرضه شده اند و طی سال های اخیر جزو پرفروش ترین ها و موتورسیکلت محبوب سازمانی یگان ویژه ناجا بوده اند.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

شرکت فلات در حال حاضر تریل ۲۵۰ سی سی اش را در قالب دو مدل طرح کی تی ام Falat ۲۵۰ KTM و مدل ترکر Falat ۲۵۰ Tricker عرضه می کند؛ که مدل اولی در بازار به فلات کی تی امی و دومی فلات ۲۵۰ معروف است!

سیستم انجین ۲۵۰ سی سی موتورسیکلت های فلات همان طور که قبل تر گفته شد از نوع تک سیلندر چهار زمانه سیستم CDI هستند ولی با تغییرات صورت گرفته انجین آن ها کم صدا، روان و گیربکس روان تری دارد.

قدرت ۱۴.۵ اسب بخاری و گشتاور ۱۴.۲۶ نیوتن متری برای یک موتورسیکلت تریل ۲۵۰ سی سی اصلاً رقم ایده آلی نیست ولی خب با توجه به تکنولوژی منسوخ انجین انتظار بیشتری هم از آن نمی رود.

حداکثر سرعت اسمی موتورسیکلت توسط کمپانی ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت ذکر شده ولی با توجه به مؤلفه های انجین بعید به نظر می رسد بیشتر از ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت کشش داشته باشد.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

مکانیزم خنک کنندگی انجین نیز از نوع هواخنک است. (در مدل های جدید تغییرات مثبتی در شبکه هواخنک آن صورت گرفته)

سیستم سوخت رسانی آن نیز از اواخر سال ۹۴ از کاربرات به انژکتور تغییر پیدا کرده و مصرف سوختش کمتر شده و بنا به اعلام شرکت واردکننده به استاندارد یورو ۴ رسیده است. (مصرف ۲.۶ لیتر به ازای هر صد کیلومتر)

ظرفیت باک آن ۱۱ لیتر است. یکی از بزرگترین ضعف های فلات باک آن است زیرا از باک فلزی در آن استفاده شده که کیفیت ساخت ضعیف و پوسته نازکی دارد و در صورت شیب زدن در آفرود و وارد آمدن شوک فیزیکی به پیکره موتورسیکلت گهگاه باک نشتی پیدا می کند و سوراخ می شود. جوشکارها عمدتاً با باک تریل های چینی آشنا هستند!

فلات از سیستم ترمز دیسکی استفاده می کند که اغلب بدون ABS و چند باری با ABS به بازار عرضه شد. (نکته قابل تأمل اینکه به خاطر واردات نامنظم قطعات، اغلب موتورهای چینی هر سال از لحاظ آپشن و حتی مدل فلاپ و سیستم ها تغییراتی سینوسی دارند و هیچ موتوری با همان برند چند ماه قبلش شباهت کامل ندارد!)

در حالت کلی سیستم ترمز دیسکی آن به خاطر استفاده از برند گمنام کیفیت ایده آلی ندارد و در مهار موتورسیکلت ضعف و کم دقتی نشان می دهد ولی با این حال باز هم می تواند نیازهای یک آفرود معمولی را برطرف کند. (ترمز همین تریل های چینی مشکل ضعف در دقت و قدرت دارد)

شاسی موتورسیکلت از نوع فولاد معمولی است و ویژگی خاصی ندارد. اگر قصد آفرود با این موتورسیکلت را دارید اکیداً توصیه می کنم با آن جامپ بیشتر از یک متر نزنید و روی حفظ تماس با زمین تمرکز کنید. در صورت جامپ سنگین خطر ترک خوردن یا شکستگی شاسی قریب الوقوع خواهد بود!

فلاپ ها در هر دو مدل طراحی مناسبی داشته و عملکرد خوبی در جلوگیری از نفوذ گل غبار دارند. در مدل های جدید فلات سینی و سپر زیر انجین موتورسیکلت تقویت شده که ویژگی مثبتی برای آفرود است.

زین ها بسیار نرم و راحت هستند. ارتفاع موتورسیکلت مناسب است و کمک فنرها نرمی بسیار خوبی دارند. به خصوص کمک جلو با توجه به وارونه بودن تا حد زیادی در دفع شوک ها مؤثر واقع می شود. البته قطر کمک جلو معمولی است و نباید انتظار ویژه ای از آن داشته باشیم.

این موتورسیکلت با سیستم استارت الکتریک و هندل (در کنار هم) عرضه می شود و صفحه کیلومتر آن نیز معمولاً دیجیتال و با عقربه سرعت سنج آنالوگ عرضه می شود. (گه گاهی هم تمام دیجیتال و گاهی تمام آنالوگ به بازار می آید!)

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

در حالت کلی فلات ۲۵۰ کیفیت مونتاژ و تا حدی متریال بهتری نسبت به رقیبان هم وطنش دارد، قطعات یدکی آن فراوان تر است و طراحی آن اصولی تر. هرچند همچنان استهلاک آن بالاست و عمر قطعات موتور کوتاه است و این مسائل را باید برای این کلاس پذیرفت.

وزن موتورسیکلت ۱۱۵ کیلوگرم است که برای سواری راحت و کنترل در آفرود فاکتور مناسبی به نظر می رسد.

اگر قصد آفرود معمولی و جامپ زدن های زیر یک متر و طی کردن مسیرهای خاکی و شوسه و آسفالته با یک موتورسیکلت کم هزینه دارید، شاید فلات از بهترین گزینه های در دسترس باشد. این موتورسیکلت قدرت کافی برای طی کردن شیب دارد، هرچند شتاب ضعیفی داشته باشد. (در قیاس با تریل های حرفه ای)

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

تجربه سواری یک موتورسیکلت شاسی بلند و آفرود حتی با یک موتورسیکلت برند گمنام هم قابل دسترسی است و قطعاً تجربه لذت بخشی برایتان خواهد بود. از سواری با فلات می توانید در حد خودش لذت برید.

نکته جالب اینکه فلات پس از کپی از طراحی کی تی ام، اخیراً کپی هوندا CRF را نیز در حجم ۲۰۰ سی سی عرضه کرده است! بگذریم!

قیمت هر دو مدل فلات در حال حاضر در بازار حدود ۲۳ الی ۲۵ میلیون تومان است.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

موتورسیکلت ۲۵۰ سی سی کویر رادیسون T۲

افتخار دارم در گزینه دوم یکی از بدنام ترین مدل های تریل چینی را خدمتتان معرفی کنم! کویر رادیسون تی ۲ توسط شرکت کویر موتور به بازار ایران عرضه شده.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

برخلاف سابقه درخشان شرکت کویر موتور، تی ۲ یک نقطه ضعف در کارنامه این شرکت است و نارضایتی های فراوانی به دنبال داشته. به حدی که خود شرکت کویرموتور نیز فقط تا مدت یک ماه و برای ۱۰۰۰ کیلومتر آن را گارانتی می کند!

در وهله اول بزرگترین ضعف رادیسون تی ۲ کیفیت بسیار نازل مونتاژ آن است که هر تعمیرکار متخصصی به آن شاره می کند. در وهله دوم ضعف در متریال بکار رفته است. نرخ استهلاک و خرابی قطعات کویر T۲ شاید بیشتر از سایرین باشد. ازجمله ضعف سوختن پیاپی واشر سر سیلندر از ایرادهای فنی آن است. حداقل برای بنده که با تعمیرکاران تخصصی این تریل های صحبت کرده ام این چنین به نظر رسیده.

اگر به ظاهر کلی شاسی و انجین و حتی سیستم تعلیق این موتورسیکلت نگاهی بیاندازید و آن را با فلات مقایسه کنید شباهت های زیادی به چشمتان می خورد و بیشتر با معنی عبارت “اشی مشی” پی می برید!

حداکثر قدرت تی ۲ توسط شرکت کویر موتور ۱۴.۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۶.۵۱ نیوتون متر در ۵،۵۵۱ دور در دقیقه قید شده با سرعت اسمی ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت. (سرعت اسمی اعلام شده توسط کویر موتور منطقی و صادقانه تر است)

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

باک موتورسیکلت گنجایش ۱۲ لیتر سوخت دارد و سیستم سوخت آن نیز انژکتور با مصرف ۲.۸ لیتر به ازای هر صد کیلومتر است.

وزن این موتورسیکلت ۱۲۱ کیلومتر است که مقداری سنگین تر از خانواده فلات است.

صفحه کیلومتر و نمایشگر موتور از نوع آنالوگ است و خبری از سیستم دیجیتال نیست.

سیستم کلی انجین، کمک ها و شاسی کاملاً مشابه فلات است و ویژگی های ذکر شده برای فلات، برای کویر تی ۲ نیز صدق می کند.

ضمن اینکه باک آن نیز مشابه فلات از نوع فلزی است و با همان ضعف سوراخ شدن مواجه است.

در حالت کلی کویر رادیسون تی ۲ مقداری از فلات ضعیف تر است هرچند قیمت مناسب تری هم دارد.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

این موتورسیکلت برای مسیرهای شهری بیشتر قابل اتکا است و تا حدی برای آفرود آماتور. (به شرط نگهداری با ظرافت)

قیمت موتورسیکلت کویر T۲ در حال حاضر در بازار ایران حدود ۲۱ میلیون تومان است.

موتورسیکلت پیشرو ۲۵۰ GOLD

موتورسیکلت پیشرو گلد توسط شرکت نیرو موتور فارس مونتاژ و به بازار عرضه شده.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

این موتورسیکلت تغییراتی در بخش انجین داشته که آن را نسبت به رقبایش مقداری قوی تر کرده. انجین ۲۵۰ سی سی چهار زمانه این موتورسیکلت ۱۶.۵ اسب بخار خروجی دارد ولی این قدرت خروجی صرفاً به معنای چابک و قوی تر بودن موتورسیکلت نیست!

انجین این موتورسیکلت با وجود قدرت مناسب مصرف بسیار زیادی دارد و با وجود سیستم سوخت رسانی انژکتوری به ازای هر صد کیلومتر ۴.۱ لیتر بنزین مصرف می کند.

وزن آن نیز از سایرین سنگین تر است و به حدود ۱۴۰ کیلومتر می رسد. این وزن برای یک تریل مقداری زیاد و سبب تنبلی موتورسیکلت می شود. (حداکثر سرعت اسمی ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت)

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

گیربکس آن نیز مقداری منسوخ بوده و از نوع ۴ دنده است.

دیگر ویژگی ها ازجمله کمک ها و شاسی و ترمزهای دیسکی به مانند سایر چینی هاست و تفاوت خاصی ندارد.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

این موتورسیکلت کیفیت مونتاژ و قطعات خوبی دارد و برای آفرود معمولی مناسب است؛ اما از لحاظ فراوانی قطعات یدکی با مقدار محسوسی ضعف مواجه است.

قیمت این موتورسیکلت در حال حاضر حدود ۲۱ میلیون تومان در بازار ارزیابی می شود.

موتورسیکلت جترو ۲۵۰

جترو توسط شرکت اصفهان سیکلت به بازار عرضه شده و اغلب بازار مصرف آن نیز منحصر به استان اصفهان است.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

جترو ۲۵۰ مقداری ضعیف تر از سایرین است و کیفیت مونتاژ آن نیز چندان مناسب نیست. این موتورسیکلت ۱۳.۵ اسب بخار قدرت دارد با حداکثر گشتاور ۱۸.۴۸ نیوتن متر در ۶۰۱۷ دور بر دقیقه.

وزن موتورسیکلت مقداری سنگین و معادل ۱۳۸ کیلوگرم است و سرعت اسمی آن نیز توسط کمپانی تولیدکننده ۱۰۳ کیلومتر بر ساعت عنوان شده.

جترو به مانند سایرین سیستم سوخت رسانی انژکتوری و ترمز دیسکی دارد.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

بزرگ ترین مشکل این موتورسیکلت علاوه بر قدرت کم و ضعف مونتاژ، کمبود شدید قطعات یدکی در شهرهایی غیر از اصفهان است. شما در شهرهای دیگر قطعات آن را به ندرت و فقط توسط نمایندگی اصفهان سیکلت به صورت سفارشی می توانید دریافت کنید.

قیمت دقیقی از این موتورسیکلت به خاطر کمبود در بازار نتوانستیم کسب کنیم ولی با تحلیل کلی قیمت مدل صفر آن حدود ۱۸ میلیون ارزیابی می شود.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

موتورسیکلت روان QM R ۲۰۰

حقیقتاً ما تصمیم به بررسی موتورسیکلت های تریل با حجم کمتر از حجم ۲۵۰ سی سی نداشتیم ولی حالا که بحث بررسی تریل های چینی است حیف است اگر به روان نپردازیم. (علاوه بر روان ۲۰۰، موتورسیکلت پرواز طرح MKZ نیز با حجم ۲۰۰ سی سی عرضه می شود که به خاطر کیفیت پایین و عدم توانایی آفرود ارزش بررسی کردن ندارد)

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

اگر قرار به انتخاب یک موتورسیکلت چینی از لحاظ کیفیت ساخت قطعات باشد قطعاً روان جزء بهترین های آنهاست.

موتورسیکلت روان ۲۰۰ QM توسط شرکت روان سیکلت به بازار ایران عرضه شده و در واقع یک کپی از موتورسیکلت سوزوکی RV است.

روان از انجین با حجم ۲۰۰ سی سی چهار زمانه سیستم CDI بهره می برد که قدرت خروجی آن ۱۵ اسب بخار و گشتاور ۱۴.۵ نیوتن بر متر است.

روان گیربکس ۵ سرعته دارد و با توجه به سیستم سوخت انژکتوری ۲.۱ لیتر به ازای هر صد کیلومتر مصرف می کند.

حداکثر سرعت اسمی روان ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت است که برای یک موتورسیکلت ۲۰۰ سی سی بیش از این انتظاری نمی رود.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

وزن کلی موتورسیکلت ۱۲۸ و ظرفیت باک ۱۴ لیتر است. ویژگی خوب روان کیفیت ساخت پلیمری باک آن است که در مقابل نشستی مقاوم است.

ویژگی مهم روان که سایر تریل های چینی از آن بی بهره اند سیستم خنک کننده روغن خنک آن است که بخصوص برای مسافت های طولانی و آفرود الزامی به نظر می رسد.

هرچند روان به اندازه ۲۵۰ سی سی ها قدرت آفرود ندارد و توانایی شب زنی آن قطعاً کمتر از سایر هم وطنانش است.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

اما با این حال، استهلاک پایین تر و عمر بیشتر قطعات ویژگی قابل توجهی می باشد.

روان ۲۰۰ بیش برای استفاده در معابر شهری و خاکی مناسب و تا حدی برای آفرود آماتور قابل اتکا است.

این محصول در واقع تولید شرکت Qingqi چین است که تحت برند روان عرضه می شود.

قیمت موتورسیکلت روان ۲۰۰ در حال حاضر در بازار ایران حدود ۲۲ میلیون تومان است.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

نتیجه گیری کلی

با توجه به افزایش قیمت شدید موتورسیکلت ها در ایران و قیمت های بالا موتورسیکلت های تریل برندهایی نظیر هوندا و کی تی ام و توقف عرضه موتورسیکلت های تریل کره ای هیوسانگ به ایران، انتخاب تریل چینی برای علاقه مندان به آفرود و دوستداران موتورسیکلت های پرشی و تریل تنها گزینه باقی مانده است و به عنوان یک آلترناتیو قابل اتکا است.

بررسی تریل آفرودرهای 250 سی سی ایران: موتورسیکلت های تریل چینی

تریل های چینی (که در بین مردم معروف به تریل ایرانی هستند!) برای آفرود به شرطی که از آنها انتظارات بیش از حد و غیرمعقول نداشته باشید انتخاب های مناسبی هستند.

شاسی آن ها عمدتاً ضعیف و قدرت انجین آن ها عالی به نظر نمی رسد ولی با این حال همچنان از توانایی شیب زنی و طی مسیرهای سخت و موانع مختلف را با اتکا به شاسی و کمک فنرهای بلندشان برخوردارند.

فقط توصیه می کنم با این موتورسیکلت های بیشتر از یک متر جامپ نزنید و از وارد کردن شوک شدید به آنها خودداری کنید چون شکستگی و ترک شاسی و خرد شدن پیاپی بلبرینگ چرخ ها بین تریل های چینی رایج است و معمولاً وقتی ارتفاع می گیرند با عدم تعادل و سانحه مواجه می شوند.

موتورسیکلت تریل آفرودر 250 سی سی

تریل های چینی هزینه نگهداری بسیار پایینی دارند و می توانید بدون نگرانی از مخارج میلیونی از آنها سواری بگیرید و خودتان را از لذت سواری موتورسیکلت با ارتفاع شاسی بلند و نرم بهره مند سازید.

در نهایت امیدواریم شرایط فعلی و محدودیت تنوع در مقابل مصرف کننده ایرانی روزی به پایان برسد.

نویسنده: احمد جمشیدی