پیشنهادهای دم دستی برای آرامش بازار خودرو

  1. دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۷:۲۳ (۱ سال،۴ ماه قبل)
پیشنهادهای دم‌دستی برای آرامش بازار خودرو
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

دنیای اقتصاد: التهاب و افزایش قیمت در بازار خودرو سبب شده این روزها راهکارها و پیشنهادهای نامتعارف و کم اثری از سوی تصمیم سازان برای حل این ماجرا مطرح شود، از جمله پرهیز از خرید و ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای فروش خودروهای صفر توسط مالکان آنها.

در این بین، برخی معتقدند با تحریم موقت خرید خودرو، بازار رفته رفته آرام و قیمت ها افت خواهد کرد. این راهکار در حالی مطرح می شود که مشخص نیست منظور طراحانش، تحریم خرید خودرو از بازار است یا خودروسازان. اگر منظور خودروسازان باشد، پیشنهاد تحریم خرید چندان مورد تایید کارشناسان نیست، چه آنکه آنها معتقدند «نخریدن» در دوران رکود تولید، به رکود بیشتر و افزایش بیکاری می انجامد. از آن سو اگر منظور از تحریم، امتناع از خرید خودروهای موجود در بازار آزاد باشد، این روش نیز به احتمال فراوان تاثیر چشمگیر و پایداری روی کاهش التهاب قیمتی نخواهد داشت، زیرا تورم انتظاری افزایش یافته و شهروندان می خواهند سرمایه های خود از جمله خودرو را به بالاترین قیمت ممکن بفروشند.

اما پیشنهاد «ایجاد ممنوعیت و محدودیت برای فروش خودروهای صفر از سوی مالکان آنها» نیز چندان باب میل کارشناسان نیست و به نظر نمی رسد با این اقدام بتوان منحنی قیمت را نزولی کرد وبه بازار آرامشی طولانی هدیه داد. در حال حاضر یکی از اصلی ترین دلایل افزایش قیمت، کمبود عرضه (از سوی خودروسازان) است، بنابراین اگر بخش عرضه از سمت بازار آزاد نیز ضعیف شود، این موضوع احتمالا قیمت ها را بالاتر خواهد برد. نکته دیگر اینجاست که نمی توان به شهروندان اجبار کرد که مال و اموال خود از جمله خودروهایشان را نفروشند. از طرفی، به فرض که چنین اجباری نیز در نظر گرفته شود، قطعا شهروندان راهی برای فروش خودروهای خود پیدا خواهند کرد و بعید است قیمت را نیز تحت تاثیر ممنوعیت فروش، پایین بیاورند.

vaam-khodro-cartoon

  • توصیه ایران خودرو به مشتریان

ایکوپرس: شرکت ایران خودرو از مشتریان خواست برای نام نویسی در فروش فوری روزانه محصولات این شرکت صرفا به پایگاه فروش اینترنتی این شرکت مراجعه کنند. با توجه به تداوم شرایط روزانه فروش خودرو و تقاضای هموطنان برای ثبت نام محصولات شرکت ایران خودرو، ضروری است مشتریان برای خرید اینترنتی و ثبت نام صرفا به سایت فروش اینترنتی ایران خودرو مراجعه کنند. در ضمن لازم است قبل از انجام هرگونه عملیات برای ثبت نام، در قسمت نشانی مرورگر خود دقت لازم را داشته باشند تا در دام سودجویان گرفتار نشوند. شرکت ایران خودرو تاکید کرده، تنها آدرس معتبر برای ثبت نام محصولات ایران خودرو esale.ikco.ir است.

این در حالی است که مشاهدات و بررسی های میدانی نشان می دهد برنامه فروش فوری این شرکت، حرکتی نمایشی بوده و کمتر کسی قادر است از آن استفاده نماید و معمولا در همان ثانیه های نخست با پیغام تکمیل ظرفیت مواجه خواهید شد!

پیشنهادهای دم دستی برای آرامش بازار خودرو