بازهم حذف قیمت خودرو از سایت های آگهی دهنده!

  1. دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۷:۰۳ (۱ سال،۴ ماه قبل)
بازهم حذف قیمت خودرو از سایت‌های آگهی دهنده!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

دنیای اقتصاد: قیمت خودرو بار دیگر از سایت های آگهی دهنده حذف شد، این در شرایطی است که طی دو هفته گذشته درج آگهی در سایت ها روند رفت و برگشتی را تجربه کرده است.

با توجه به روند افزایشی قیمت در نیمه اردیبهشت سال جاری، مسوولان و سیاست گذاران بخش خودرو علت اصلی این مساله را فعالیت دلالان در سایت های درج آگهی عنوان کردند و معتقد بودند واسطه ها با حضور در فضای مجازی و ثبت آگهی اقدام به قیمت سازی در بازار می کنند. از این رو با هماهنگی های صورت گرفته با پلیس فتا مقرر شد ثبت آگهی در این سایت ها نظام مند شود. به همین منظور آگهی های خودرو از سایت ها برای چند روز حذف شد تا سازوکار ثبت آگهی تدوین شود. اعلام قیمت از سوی اتحادیه نمایشگاه داران به صورت روزانه و درج قیمت در سایت ها نهایتا ۳ درصد بالاتر از قیمت اعلام شده اتحادیه، فرمولی بود که برای آگهی های خودرویی در سایت ها تعریف شد.

البته این شیوه قیمت گذاری سوالاتی را نیز به دنبال داشت. سوال اول این بود در حالی اتحادیه به عنوان مرجع اعلام قیمت برای سایت ها مشخص شده است که در درست بودن قیمت های اتحادیه تردید وجود دارد و برخی از فعالان بازار قیمت های اعلامی اتحادیه را بیشتر از قیمت های مورد معامله در بازار می دانند. مشخص نبودن مرجع نظارت برقیمت گذاری در سایت ها از دیگر ابهامات شیوه درج قیمت آگهی در سایت ها بود. با این حال از هفته گذشته قرار بود تا قیمت ها براساس این فرمول در سایت های فعال در زمینه درج آگهی خودرو، به روزرسانی شود. اتفاقی که البته نیفتاد و شاهد بودیم که سایت ها بعد از چند روزی که از درج آگهی خودرو منع شده بودند بعد از برطرف شدن موانع، بار دیگر آگهی های خودرو را با قیمت های متفاوت و نجومی منتشر کردند. دلیل این مساله را در میان صحبت های رضا الفت نسب، سخنگوی اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی می توان جست وجو کرد. الفت نسب دلیل این مساله را عدم همکاری اتحادیه نمایشگاه داران در زمینه اعلام قیمت خودروها عنوان کرد.

با این حال بعد از فعالیت چند روزه سایت ها در زمینه درج آگهی خودرو به روال گذشته، شاهد هستیم که از دیروز سایت ها اقدام به درج آگهی خودرو بدون قیمت کرده اند. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران، «دنیای اقتصاد» می گوید: اتحادیه نمایشگاه داران به صورت روزانه قیمت ها را در اختیار رسانه ها از جمله سایت های فعال در زمینه درج آگهی خودرو قرار می دهد؛ اما علت اینکه این سایت ها از اعلام قیمت برای آگهی های خود خودداری کرده اند را نمی داند.

وی در پاسخ به گلایه اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی در ارتباط با اعلام قیمت تعداد اندک خودروها توسط اتحادیه نمایشگاه داران می گوید: اتحادیه نمایشگاه داران تنها قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی را اعلام می کند و به قیمت خودروهای وارداتی ورود نمی کند. این مقام صنفی دلیل این مساله را تغییرات آنی در قیمت خودروهای وارداتی عنوان می کند. موتمنی در ادامه گفت و گوی خود همچنین به انتقاد از شیوه قیمت گذاری در سایت های خرید و فروش آنلاین خودرو پرداخت و اظهار کرد که خرید و فروش خودرو یک کار تخصصی است و در شرایطی که نمایشگاه های خودرو که دارای مجوز فعالیت هستند در این زمینه فعال هستند، نباید این کار از طریق سایت ها انجام شود.

این فعال بازار حضور سایت ها در روند خرید و فروش خودرو را تنها باعث دامن زدن به فعالیت دلالان و واسطه ها عنوان می کنند. در شرایطی موتمنی حضور سایت ها در داد و ستد خودرو را رد و آن را عامل گسترش دلالی عنوان می کند که بخشی از کارشناسان بازار حضور این سایت ها را عامل شفافیت قیمت می دانند. به نظر می رسد، عدم نظارت کافی از سوی نهادهای نظارتی، حلقه مفقوده این روزهای بازار خودرو است. این مساله مورد توجه موتمنی هم قرار دارد. این مقام صنفی می گوید سازمان حمایت با توجه به جایگاهی که دارد باید وظیفه نظارت انجام دهد، اما متاسفانه این سازمان در وظایف محوله در این بخش کوتاهی می کند. عدم نظارت در کنار نبودن راهکار مشخص ابهامات زیادی را در بازار ایجاد کرده است؛ به طوری که در این شرایط خریدار و فروشنده تکلیف خود را نمی دانند.

  • سایپا به دنبال افزایش تولید کوییک

سایپانیوز: معاون برنامه ریزی جامع تولید سایپا گفت: باتوجه به استقبال مشتریان بازار از کوییک و کسب سه ستاره کیفی در نخستین ارزیابی سال ۹۸، سایپا تولید این خودرو را افزایش می دهد. مسعود پروین با اشاره به رویکرد مثبت بازار نسبت به خودرو کوییک افزود: این خودرو در حال حاضر اقتصادی ترین خودرو سه ستاره کشور محسوب می شود که توانسته در جمع رقیبان، سهم مناسبی را در بازار کسب کند.

بازهم حذف قیمت خودرو از سایت های آگهی دهنده!

وی بااشاره به برنامه گروه سایپا برای تولید محصولات جدیدتر گفت: در سال جاری قصد داریم تولید کوییک را افزایش دهیم تا سهم بازار سایپا در رده قیمتی این خودرو افزایش یابد. پروین تاکید کرد: به موازات تولید محصولات پرتیراژ جهت پاسخگویی به نیاز بازار و تنظیم قیمت ها، تولید کوییک افزایش خواهد یافت تا در برنامه رشد تولید ۹۸، سهم و جایگاه بیشتری به این خودرو اختصاص یابد. به گفته معاون برنامه ریزی جامع تولید سایپا، این گروه راهبرد افزایش تولید و تنوع محصول را در سال جاری دنبال می کند و تاکنون توانسته در زمینه رشد تولید، به اهداف مدنظر در برنامه سال ۹۸ دست یابد.