ترامپ واردات خودرو و قطعات را خطری برای امنیت ملی آمریکا دانست

  1. چهارشنبه ۱ خرداد ۹۸ ساعت ۰۸:۲۷ (۱ سال،۴ ماه قبل)
ترامپ واردات خودرو و قطعات را خطری برای امنیت ملی آمریکا دانست
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در بحبوحه ی جنگ تجاری آمریکا و چین، دونالد ترامپ در بیانیه ای واردات خودروها و قطعات را خطری برای امنیت ملی این کشور دانست.

گزارش وزارت بازرگانی آمریکا این نتیجه را نشان می دهد که واردات خودروها و برخی قطعات آن ها باعث تهدید امنیت ملی ایالات متحده آمریکا می شود. این وزارت خانه اعلام کرده برتری نظامی و دفاعی (به زعم خودشان) آمریکا به رقابت پذیری صنعت خودروی داخلی و تحقیقات و توسعه ی آن بستگی دارد.

به همین خاطر ترامپ به یکی از مقامات دولتی دستور داده تا این وضعیت را اصلاح کند. اگرچه در گزارش وزارت بازرگانی آمریکا به جزئیات این موضوع و همچنین ذکر اینکه واردات خودرو و قطعات چگونه باعث تهدید امنیت ملی آمریکا می شود اشاره نشده اما دولت ترامپ ادعا می کند واردات از اتحادیه اروپا، ژاپن و هر کشور دیگری که روابط اقتصادی عمیقی با آمریکا دارد باعث ایجاد خطر شده است.

ترامپ واردات خودرو و قطعات را خطری برای امنیت ملی آمریکا دانست

در این بیانیه آمده است:

شرایط داخلی رقابت باید با کاهش واردات خودروها بهبود یابد. دولت آمریکا نیازمند بازنگری در واردات خودروست بنابراین دیگر شاهد آسیب رسیدن به امنیت ملی آمریکا نخواهیم بود.

به نظر می رسد دولت ترامپ با این مقدمه چینی به دنبال سهمیه بندی واردات خودرو و یا برنامه ای مشابه است.

صرف نظر از برنامه های دولت ترامپ، ۱۸۰ روز برای اصلاح این وضعیت زمان در نظر گرفته شده است. اگر تا آن زمان به توافقی دست پیدا نشود ترامپ وضعیت را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام خواهد داد. شایان ذکر است رئیس جمهور پرحاشیه ی آمریکا بارها تهدید به وضع تعرفه روی واردات خودرو کرده است.

ترامپ واردات خودرو و قطعات را خطری برای امنیت ملی آمریکا دانست

علیرغم تمرکز این گزارش روی امنیت ملی، مشکل واقعی به پول و سهم بازار مربوط می شود. ترامپ گفته است:

سهم تولیدکنندگان آمریکایی از بازار خودروی جهانی از ۳۶ درصد سال ۱۹۹۵ به تنها ۱۲ درصد در سال ۲۰۱۷ افت پیدا کرده است.

دولت آمریکا همچنین ادعا می کند خودروهای ساخت این کشور هم اکنون تنها ۲۲ درصد کل فروش این بازار را تشکیل می دهند.

اما صحبت از پول شد و باید گفت دولت این کشور اعلام کرده ارزش خودروهای وارداتی به آمریکا در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۹۱ میلیارد دلار بوده است. همچنین ادعا شده روابط تجاری غیرمنصفانه با اتحادیه اروپا، ژاپن و دیگر کشورها باعث تشدید تأثیرات واردات خودرو روی خودروسازان آمریکایی شده است.

موضوع جالب اینکه کشور کره جنوبی از این لیست مستثنا شده اما به نظر می رسد این امر نتیجه ی بهبود قابل توجه توافقنامه تجارت آزاد این دو کشور است. دولت ترامپ اعلام کرده این توافق شامل افزایش حفاظت از صنعت خودروی آمریکا می باشد.

ترامپ واردات خودرو و قطعات را خطری برای امنیت ملی آمریکا دانست

اکثر خودروسازان واکنشی به بیانیه ی کاخ سفید نشان نداده اند اما تویوتا با انتقاد از این اظهارات اعلام کرده تغییرات در این بخش تأثیر زیادی روی مصرف کنندگان، کارگران و صنعت خودروی آمریکا خواهد داشت. این خودروساز ژاپنی اعلام کرده وضع تعرفه های بیشتر به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۴۷۵ هزار نفر را در آمریکا تحت تأثیر قرار خواهد داد. تویوتا ادعا می کند این بیانیه پیامی به دیگر سرمایه گذاران مبنی بر عدم استقبال از آن ها فرستاده است.

تویوتا خاطرنشان ساخته محدودیت واردات قطعات خودرویی روی تمامی خودروسازان تأثیر خواهد گذاشت زیرا قطعات به صورت جهانی تأمین می شوند. این خودروساز اضافه کرده اعمال سهمیه بندی روی واردات خودروها و قطعات می تواند تأثیر منفی روی مصرف کنندگان داشته باشد زیرا آن ها باید بهای بیشتری برای خرید خودرو بپردازند و البته گزینه های کمتری هم برای انتخاب خودرو پیش رو خواهند داشت.

ترامپ واردات خودرو و قطعات را خطری برای امنیت ملی آمریکا دانست

اگرچه تویوتا واکنش مهمی به این بیانیه نشان داده اما اعلام کرده است:

ما امیدواریم که گفت وگوهای آتی درباره ی تجارت خودرو باعث حل سریع مسائل شود و بهترین ها را برای مصرف کنندگان، کارگران و صنعت خودروی آمریکا در پی داشته باشد.