تعرفه ۵ درصدی دولت ترامپ بر خودروهای وارداتی از مکزیک

  1. یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸ ساعت ۰۷:۳۶ (۱ سال،۴ ماه قبل)
تعرفه 5 درصدی دولت ترامپ بر خودروهای وارداتی از مکزیک
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

دونالد ترامپ برنامه های خود برای اعمال تعرفه ی ۵ درصدی روی کالاهای وارداتی از مکزیک از دهم ژوئن را اعلام کرد.

رئیس جمهور آمریکا با انتشار بیانیه ای گفته که ایالات متحده آمریکا به خاطر هزاران مهاجری که از سمت مکزیک حرکت کرده و به صورت غیرقانونی وارد آمریکا می شوند مورد هجوم واقع شده است. او اظهار داشته این امر روی تمامی جنبه های زندگی آمریکایی ها از جمله مدارس، بیمارستان ها و… اثر گذاشته و باعث ایجاد جرم و جنایت زیادی می شود. ترامپ خاطرنشان ساخته هرساله جان هزاران نفر به دلیل وجود گروه های تبهکار، قاچاقچی ها و… گرفته می شود.

او می گوید باید این وضعیت متوقف شود و مکزیک به سادگی و با برگرداندن مهاجران به خانه هایشان می تواند جلوی این اعمال غیرقانونی را بگیرد. ترامپ گفته است:

از آنجایی که مکزیک این کار را انجام نداده بنابراین دولت از قدرت خود برای اعمال تعرفه های جدید روی محصولات این کشور استفاده کرده است.

این تعرفه ها از ۵ درصد شروع خواهند شد اما ترامپ اعلام داشته اگر مکزیک کارهای لازم برای تغییر وضعیت مهاجران را انجام ندهد این تعرفه ها به ۱۰ درصد افزایش پیدا خواهند کرد. تا زمانی که مکزیک اقدام به بستن مرز نکرده و مهاجران را به خانه هایشان بازنگرداند این تعرفه ها به صورت پلکانی افزایش خواهند یافت و به ۱۵، ۲۰ و ۲۵ درصد هم خواهند رسید.

تعرفه 5 درصدی دولت ترامپ بر خودروهای وارداتی از مکزیک

تعرفه 5 درصدی دولت ترامپ بر خودروهای وارداتی از مکزیک

اگرچه ترامپ گفته هدف از اعمال این تعرفه ها توقف موج هجوم مهاجران و قاچاقچیان است اما درعین حال خاطرنشان ساخته این تعرفه ها می تواند باعث فشار به کمپانی ها شود تا دوباره اقدام به تولید خود در خاک آمریکا کنند. ترامپ گفته است:

تعرفه 5 درصدی دولت ترامپ بر خودروهای وارداتی از مکزیک

اعمال این تعرفه ها باعث می شود شغل های زیادی به شهرهای آمریکا بازگردند. مکزیک ۳۰ درصد از صنعت خودروی ما را در اختیار داشته و اگر تعرفه ها بالا باقی بمانند این شغل ها می توانند به آمریکا بیایند.

وضع این تعرفه ها می تواند تأثیر قابل توجهی روی مصرف کنندگان و خودروسازان بگذارد زیرا برخی از خودروها در مکزیک ساخته می شوند. این موضوع برای ب ام و حادتر است زیرا از اواخر سال جاری اقدام به تولید سری ۳ در تأسیسات جدید سن لوئیس خواهد کرد. البته ب ام و تنها شرکتی نیست که در مکزیک فعالیت می کند زیرا جنرال موتورز، فیات-کرایسلر، مزدا، نیسان، هوندا، تویوتا و فولکس واگن نیز اقدام به ساخت خودرو در مکزیک می کنند.