خداحافظی غم انگیز با نسل کنونی جگوار XJ

  1. یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸ ساعت ۱۸:۰۶ (۱ سال،۳ ماه قبل)
خداحافظی غم‌انگیز با نسل کنونی جگوار XJ
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

هرچند XJ امروزه کم فروش ترین محصول جگوار است اما این سدان پرچم دار با توجه به میراثی که طی نیم قرن از خود بجای گذاشته است، جایگاه ویژه ای در سبد محصولات جگوار دارد. XJ سال گذشته تولید پنجاه سالگی خود را جشن گرفت اما حالا خبر رسیده تولید نسل کنونی آن به زودی خاتمه یافته و XJ حدود یک سال یا بیشتر به مرخصی خواهد رفت. اتوکار، آخرین دستگاه از نسل فعلی این سدان لوکس بریتانیایی در تاریخ ۵ جولای از خط تولید خارج خواهد شد.

نسل کنونی XJ که با کد X۳۵۱ شناخته می شود، در سال ۲۰۱۰ به عنوان رقیبی برای مرسدس بنز S کلاس، ب ام و سری ۷ و آئودی A۸ به بازار آمد و در حال حاضر یکی از قدیمی ترین خودروهایی است که همچنان در بریتانیا تولید و فروخته می شود. البته چهار سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۵ جگوار سدان پرچم دار خود را مورد فیس لیفت قرار داد و با به روزرسانی های داخلی و خارجی به بازار عرضه نمود. نسل کنونی XJ طی عمر حدوداً یک دهه ای خود موفق به فروش بیش از ۷۰ هزار دستگاه در سراسر دنیا شده است اما فروش آن طی سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته است به گونه ای که در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۰۹۹ دستگاه از آن در اروپا به فروش رسید و در بازار ایالات متحده هم فقط ۱۵۷۹ دستگاه فروش داشته است.

خداحافظی غم انگیز با نسل کنونی جگوار XJ

هرچند خداحافظی با این جنتلمن بریتانیایی غم انگیز است اما XJ مدت زمان زیادی از سبد محصولات جگوار غایب نخواهد بود زیرا هم اکنون نسل جدید آن در حال توسعه است و خیلی زود یعنی احتمالاً در سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد. البته طبق گزارش هایی، نسل آیندهٔ XJ موتورهای درون سوز را کنار گذاشته و به خودرویی تمام الکتریکی تبدیل خواهد شد. طبق اطلاعات غیررسمی، XJ جدید به چهار موتور الکتریکی مجهز خواهد بود که هرکدام ۲۰۰ اسب بخار قدرت داشته و مجموع قدرت خودرو را به ۸۰۰ اسب بخار می رسانند. انرژی موردنیاز این موتورها هم توسط باطری های ۹۰ یا ۱۰۰ کیلووات ساعتی تأمین می شود. این قوای محرکه، سدان پرچم دار جگوار به یکی از سریع ترین خودروهای کلاس خود تبدیل خواهد کرد که خودروهایی مثل تسلا مدل S، پورشه تایکان و آئودی E-Tron GT را به چالش خواهد کشید.

خداحافظی غم انگیز با نسل کنونی جگوار XJ