دولت فرانسه و انتقادات به خاطر عدم ادغام رنو

فیات-کرایسلر

  1. یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ ساعت ۰۷:۰۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
دولت فرانسه و انتقادات به خاطر عدم ادغام رنو / فیات-کرایسلر
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

تنها ۱۰ روز پس از آنکه شرکت فیات-کرایسلر پیشنهاد ادغام را به رنوی فرانسه اعلام کرد در حرکتی ناگهانی این پیشنهاد پس گرفته شد و یکی از دلایل آن هم شرایط سیاسی غیر پایدار اعلام شد. حالا منتقدان دلیل پس گرفتن پیشنهاد فیات-کرایسلر را عملکرد دولت فرانسه می دانند ولی فرانسوی ها هم در مقام دفاع از خود برآمده اند.

رویترز به نقل از منابع موثق اعلام کرده دولت فرانسه که ۱۵ درصد از سهام رنو را در اختیار دارد خواهان برخی تضمین های اضافی توسط فیات-کرایسلر شده بود اما به نظر می رسد این خودروساز ایتالیایی-آمریکایی چنین موضوعی را نپذیرفته است.

ظاهراً چند ساعت پس از آنکه فیات-کرایسلر پیشنهاد خود را پس گرفته یکی از مقامات دولت فرانسه از مدیرعامل این خودروساز آقای جان الکان درخواست بازنگری در پس گرفتن پیشنهاد خود را داشته که او این موضوع را رد کرده است.

وزیر اقتصاد فرانسه گفته دولت این کشور نقش سازنده ای در گفت وگوها داشته اما بدون حمایت همکار قدیمی رنو یعنی نیسان قادر به پشتیبانی از این معامله بزرگ نبوده است.

نیسان ژاپن اعلام کرده از رای دادن به این پیشنهاد خودداری می کند. در صورتی که ادغام رنو و فیات-کرایسلر صورت می گرفت امکان دسترسی به تکنولوژی الکتریکی رنو فراهم می شد و فرانسوی ها نیز می توانستند از سود شرکت های جیپ و رم استفاده کنند. البته این همکاری بستگی زیادی به تمایل نیسان در استفاده از تکنولوژی های خود هم داشت.

دولت فرانسه و انتقادات به خاطر عدم ادغام رنو / فیات-کرایسلر

منابع نزدیک به فیات-کرایسلر بارها به نقش مهم نیسان در این معامله اشاره داشته و از دولت فرانسه به خاطر برهم زدن این معامله انتقاد کرده اند.

هیئت مدیره ی رنو گفته از اینکه نتوانسته اند به پیشبرد این پیشنهاد کمکی کنند ناامید هستند. آن ها گفته اند علاقه ی فیات-کرایسلر به ادغام با رنو نشان دهنده ی میزان جذابیت این برند فرانسوی است.