معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 1. چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸ ساعت ۱۷:۵۶ (۱ سال،۳ ماه قبل)
معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

دانشگاه واشنگتن آمریکا با استفاده از داده های در دسترس اقدام به انتشار لیستی از خودروها کرده و در آن درصد ساخت داخلشان را اعلام کرده است. البته تنها قطعات آمریکایی در نظر گرفته نشده اند بلکه هفت فاکتور نیز در این قضیه دخیل بوده اند: حاشیه سود محاسبه شده بر پایه ی محلی که مقر خودروسازان در آن قرار دارد، دستمزد کارگران، محل تحقیق و توسعه خودروها، میزان موجودی انبار بسته به محل شرکت، محل تولید پیشرانه و گیربکس، محل تولید بدنه، شاسی و قطعات الکتریکی.

شاید مقاله ی آمریکایی ترین خودروهای سال ۲۰۱۸ را دیده باشید که جیپ چروکی در آن مقاله به عنوان خودرویی با بیشترین میزان ساخت داخل این کشور انتخاب شد؛ اما چیزی که باعث تعجب افراد زیادی شد قرار گرفتن هوندا اودیسه و ریجلاین در رتبه های دوم و سوم بود. با توجه به وضعیت موجود می توان گفت اکثر خودروسازان به شرکت هایی جهانی تبدیل شده اند و زمین هم گرد است! در ادامه شما را با خودروهایی آمریکایی آشنا می کنیم که خیلی هم آمریکایی نیستند!

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • بیوک انویژن: ۲ درصد آمریکایی

تنها ۲ درصد بیوک انویژن AWD Premium ۲.۰ ساخت آمریکاست. این خودرو در چین و توسط جوینت ونچر سایک-جنرال موتورز ساخته شده و دو سال قبل از ورود به آمریکا تولید شده بود. این خودرو همچنین اولین خودروی جنرال موتورز است که در چین ساخته و به آمریکا صادر شده است. البته این کار جنرال موتورز با انتقاد اتحادیه های خودرویی مواجه شده است. مدل پایه ی انویژن ۱۰ درصد آمریکایی است.

بیوک انویژن 2019 فیس لیفت

 • بیوک انکور: ۴ درصد آمریکایی

متاسفانه انکور پریمیوم AWD و اسپورت تورینگ نیز در این لیست حضور دارند و تنها ۴ درصد آن ها ساخت آمریکاست. این خودرو اساسا نسخه ی آمریکایی اوپل موکا بوده و اولین نسل آن در کره جنوبی و چین ساخته شده اما حالا فقط در شانگهای ساخته و به آمریکا صادر می شود. شورولت تراکس نیز بسته به تریم مدنظر درصد ساخت آمریکای ۴ و ۱۰ درصدی دارد. این خودرو از همان پلتفرم انکور استفاده می کند.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • بیوک کاسکادا: ۷ درصد آمریکایی

کاسکادا هم دیگر محصولی است که با اوپل مشترک بوده ولی توسط اندرو دایسون طراحی شده است. دایسون همان مردی است که طراحی کرایسلر کراس فایر را بر عهده داشته است. ما طرفدار کاسکادا هستیم اما به نظر می رسد زمان بازنشستگی آن فرا رسیده است.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • فورد اکواسپورت: ۱۰ درصد آمریکایی

اکواسپورت از سال ۲۰۰۳ تاکنون در حال تولید بوده و ابتدا ساخت برزیل بود اما نسل دوم آن علاوه بر برزیل در کشورهای هند، تایلند، روسیه و رومانی نیز تولید شد. اکواسپورت در مرکز تحقیق و توسعه ی فورد برزیل توسعه یافته است. اکواسپورت های بازار آمریکا از تأسیسات چنای فورد در هند تامین می شوند.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • فورد فیستا: ۱۰ درصد آمریکایی

فیستا یک خودروی جهانی واقعی بوده و از دهه ۷۰ میلادی در آلمان و انگلستان تولید شده است. از آن زمان تاکنون شاهد مونتاژ این خودرو در بازارهای متنوعی بوده ایم. فیستای بازار آمریکا هم اکنون در تأسیسات مکزیک این خودروساز تولید می شود.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • جیپ کامپس: ۱۷ درصد آمریکایی

اگرچه چروکی خودرویی بسیار آمریکای است اما کامپس تنها ۱۷ درصد مراحل تحقیق، توسعه و ساخت را در آمریکا طی می کند. شاسی بلند کوچک جیپ در ایلینویز آمریکا تولید می شد اما حالا به مکزیک نقل مکان کرده است. این خودرو همچنین در برزیل و هند نیز تولید می شود.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • فورد GT: بیست درصد آمریکایی

این یکی واقعا متمایز است چراکه محل مونتاژ فورد GT در بغل آمریکا یعنی اونتاریوی کاناداست. البته مراحل توسعه ی GT جدید در دیربورن میشیگان انجام شده است. به نظر ما هزینه های تولید متریال و قطعات به همراه سود کم فروش چنین خودروی تولید محدودی باعث شده اند درصد آمریکایی بودن GT پایین باشد.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • شورولت بولت: ۲۰ درصد آمریکایی

مونتاژ نهایی بولت در دیترویت صورت می گیرد اما باتری، قوای محرکه، سیستم تهویه مطبوع، پشت آمپرها و سیستم های اطلاعات سرگرمی در کره جنوبی تولید می شوند. مراحل توسعه ی این خودرو در آمریکا صورت گرفته و ۵۰ نمونه ی پیش تولیدی آن در تأسیسات جنرال موتورز در میلفورد میشیگان مونتاژ شده و سپس به مناطق مختلف جهان فرستاده شده اند. سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیون دلاری در تأسیسات اوهایو به تولید بولت کمک کرده اما مونتاژ این خودرو همچنان با ضرر همراه است.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • جیپ رنگید: ۲۲ درصد آمریکایی

مدل های اسپورت، تریل هاوک و لتیتود رنگید باعث افت میزان آمریکایی بودن این خودرو شده اند. رنگید خودرویی جالب است زیرا پلتفرم کوچک آن در تورین ایتالیا توسعه یافته است. فیات ۵۰۰ قرابت زیادی با این خودرو داشته و در ملفی ایتالیا مونتاژ می شود.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • بیوک رگال: ۲۶ درصد آمریکایی

رگال دیگر محصول بیوک است که بر پایه ی اوپل و خودروی اینسیگنیا شکل گرفته است. این خودرو مراحل طراحی و توسعه را در آلمان گذرانده اما در چین هم به فروش رفته و مونتاژ می شود. البته مدل های ساخت چین رگال وارد آمریکا نمی شوند و کارخانه ی روسلهایم اوپل در آلمان وظیفه صادرات رگال به آمریکا را بر عهده دارد.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • لینکلن MKZ: بیست وشش درصد آمریکایی

MKZ همانند پسرعموی خود یعنی فورد فیوژن در تأسیسات فورد در مکزیک و میشیگان آمریکا تولید می شود. این خودرو نسخه ی ریبج شده ی فیوژن بوده و طراحی دومین نسل آن در اروپا انجام شده ولی بخاطر اینکه فورد استراتژی خودرویی جهانی را دنبال کرده بنابراین طراحی ارشد آن در دیترویت و با پشتیبانی استودیوهای طراحی آلمان و بریتانیا صورت گرفته است. موضوع عجیب اینکه درصد ساخت آمریکای فورد فیوژن ۳۰ درصد است.

Lincoln MKZ

 • داج جورنی: ۲۸ درصد آمریکایی

جورنی خودروی جهانی داج بوده اما تنها در مکزیک تولید می شود. جورنی کوچک ترین شاسی بلند داج بوده هرچند معمولا به خانواده هایی فروخته می شود که قبلا مالک یک مینی ون هم بوده اند.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

 • کادیلاک CT۶: سی ونه درصد آمریکایی

سدان لوکس و فول سایز کادیلاک در دیترویت ساخته می شود و تنها نسخه ی چینی آن نیز در همین کشور مونتاژ می شود. جنرال موتورز در حال برنامه ریزی برای انتقال تولید این خودرو از تأسیسات دیترویت به محل دیگری است چراکه تاسیسات مونتاژ دیترویت در ژانویه سال ۲۰۲۰ تعطیل خواهد شد.

معرفی خودروهایی آمریکایی که آمریکایی نیستند!

منبع: carbuzz