دوج چارجر، بهترین سدان بزرگ به انتخاب مخاطبین پدال

  1. سه شنبه ۴ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۰۲ (۱ سال،۴ ماه قبل)
دوج چارجر، بهترین سدان بزرگ به انتخاب مخاطبین پدال
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سدان های بزرگ یا فول سایز بزرگ ترین سدان های غیرلوکس بازار محسوب می شوند. از مشخصه های اصلی این سدان ها ابعاد بزرگ، کابین جادار و پیشرانه های شش سیلندر قدرتمند است. البته سدان های فول سایز بیشتر در ایالات متحده محبوب هستند و بازار عمدهٔ آن ها این کشور است. به همین دلیل بسیاری از سدان های بزرگ صرفاً مخصوص بازار ایالات متحده هستند و در مناطق دیگر عرضه نمی شوند. در رقاب های پدال، این گروه نسبت به گروه سدان های متوسط و کامپکت شرکت کنندهٔ کمتری داشته است به گونه ای که در آن دوازده خودرو حضور داشتند. این خودروها عبارت اند از:

نیسان ماکسیما

سیتروئن C۶

بیوک لاکراس

کیا کادنزا

کرایسلر ۳۰۰

فورد تاروس

دوج چارجر

شورلت SS

تویوتا آوالون

شورلت ایمپالا

رنو لتیتود

هیوندای آزرا

این دوازده سدان فول سایز در مرحلهٔ مقدماتی طی شش دوئل باهم به رقابت پرداختند و در پایان این مرحله از بین آن ها شش خودرو به مرحلهٔ یک چهارم نهایی راه پیدا کردند. راه یافتگان به مرحلهٔ یک چهارم نهایی به شرح زیرند:

دوج چارجر

کرایسلر ۳۰۰

شورلت ایمپالا

بیوک لاکراس

هیوندای آزرا

نیسان ماکسیما

شش سدان بزرگی که توانستند خود را به مرحلهٔ یک چهارم نهایی برسانند، در این مرحله بار دیگر طی سه دوئل به مصاف یکدیگر رفتند تا اینکه از بین آن ها سه خودروی دوج چارجر، بیوک لاکراس و نیسان ماکسیما با کسب رأی بیشتر به مرحلهٔ نیمه نهایی صعود کردند اما به دلیل فرد بودن تعداد این راه یافتگان، باید خودرویی که در مرحلهٔ یک چهارم نهایی با کمتری اختلاف رأی شکست خورده بود هم راهی مرحلهٔ نیمه نهایی می شد. این خودرو کرایسلر ۳۰۰ بود که به سه خودروی پیروز پیوست و تعداد راه یافتگان به مرحلهٔ نیمه نهایی را به چهار خودرو رساند. سپس با برگزاری دو دوئل در این مرحله، نهایتاً این دوج چارجر و بیوک لاکراس بودند که فینالیست شده و جواز صعود به مرحلهٔ نهایی را دریافت کردند.

دوج چارجر، بهترین سدان بزرگ به انتخاب مخاطبین پدال

در آخرین دوئل گروه سدان های بزرگ که دوئلی تمام آمریکایی است، درمجموع تعداد ۱۲۶۱ رأی به ثبت رسیده که سهم چارجر از این آراء، تعداد ۷۵۲ رأی و سهم لاکراس ۵۰۹ رأی بوده است. بدین ترتیب دوج چارجر با کسب ۵۹ درصد از کل آراء و پیروزی در آخرین دوئل، به انتخاب شما محبوب ترین سدان بزرگ محسوب می شود؛ اما چارجر برای اینکه به این عنوان دست پیدا کند در ابتدا در مرحلهٔ مقدماتی به مصاف شورلت SS رفت که به راحتی آن را شکست داده و راهی مرحلهٔ یک چهارم نهایی شد تا در آنجا در برابر پسرعموی خود یعنی کرایسلر ۳۰۰ قرار گیرد. چارجر اما ۳۰۰ را هم از سر راه کنار زد و راهی مرحلهٔ نیمه نهایی شد. در آن مرحله اما رقیب بسیار سرسخت و قدرتمندی بنام نیسان ماکسیما در برابر چارجر قرار گرفت. این سدان آمریکایی در این مرحله نیز به سختی و با اختلافی بسیار جزئی ماکسیما را مغلوب ساخت و فینالیست شد.

دوج چارجر، بهترین سدان بزرگ به انتخاب مخاطبین پدال

رقبای دوج چارجر در مراحل مختلف رقابت ها

مرحله

رقیب

درصد آراء

مقدماتیشورلت SS87
یک چهارم نهاییکرایسلر 30071
نیمه نهایینیسان ماکسیما51
نهاییبیوک لاکراس59

نام چارجر برای اولین بار در سال ۱۹۶۶ در سبد محصولات دوج دیده شد. این ماشین یک کوپهٔ بزرگ و قدرتمند بود که طی چهار نسل تا سال ۱۹۷۸ به تولید رسید؛ اما چارجری که این روزها ما می شناسیم هیچ شباهتی با چارجرهای قدیم ندارد زیرا دوج پس ازآنکه چندین سال نام چارجر را کنار گذاشته بود در سال ۲۰۰۶ تصمیم به احیای آن گرفت و بدین ترتیب این نام افسانه ای در قالب یک سدان فول سایز بازگشت. چارجر سدان هم اکنون در نسل دوم خود قرار دارد اما اگر کلی حساب کنیم نسل کنونی نسل هفتم محسوب می شود. چارجر فعلی که روی پلت فرم مشترکی با کرایسلر ۳۰۰ ساخته شده است، با چهار پیشرانهٔ مختلف شامل یک نمونهٔ V۶ و سه موتور V۸ به بازار عرضه می شود که قدرتمندترین آن ها مدل هلکت با پیشرانهٔ ۶.۲ لیتری V۸ سوپرشارژ ۷۰۷ اسب بخاری است.

دوج چارجر، بهترین سدان بزرگ به انتخاب مخاطبین پدال

دوج چارجر، بهترین سدان بزرگ به انتخاب مخاطبین پدال

دوج چارجر، بهترین سدان بزرگ به انتخاب مخاطبین پدال

مشخصات فنی

پیشرانه6.2 لیتری V8 سوپرشارژ
قدرت707 اسب بخار
گشتاور881 نیوتن متر
گیربکس8 سرعته اتوماتیک
محور محرکعقب
شتاب صفرتاصد3.6 ثانیه
حداکثر سرعت330 کیلومتر در ساعت
طول5,077 میلی متر
فاصلهٔ محوری3,052 میلی متر
وزن2073 کیلوگرم
مصرف سوخت14.7 لیتر ترکیبی
قیمت65,945 دلار