افت شدید تولید خودروهای چینی در جاده مخصوص

  1. پنجشنبه ۶ تیر ۹۸ ساعت ۰۸:۱۸ (۱ سال،۲ ماه قبل)
هایما S7 توربو
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

دنیای اقتصاد: حضور محصولات چینی در خطوط تولید دو شرکت بزرگ خودروساز هر روز کمرنگ تر می شود. کاهش مونتاژ محصولات چینی به میزانی است که تولید برخی از این محصولات متوقف شده و نفس مونتاژ برخی دیگر به شماره افتاده است.

براساس آمارهای ارائه شده توسط خودروسازان در سایت کدال سازمان بورس، طی دو ماه ابتدایی سال جاری ۴ هزار و ۷۰۹ دستگاه محصولات چینی در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور مونتاژ شده است؛ درحالی که در مدت مشابه سال گذشته تعداد محصول چینی مونتاژ شده ۱۹ هزار و ۳۰۴ دستگاه بوده است. به این ترتیب تولید محصولات چینی با افت ۷۵.۶ درصدی روبه رو شد.

این میزان کاهش در شرایطی است که پیش تر و در تحریم های اولیه، شرکت های خودروساز چینی این امکان را یافتند که در خلأ شرکای فرانسوی نهایت استفاده را از بازار ایران ببرند.

خودروسازان چینی در اوایل دهه ۹۰ توانستند با هدف قرار دادن بازار ایران هم خطوط تولید شرکت های خصوصی و هم دو خودروساز بزرگ کشور را به تصاحب محصولات خود در آورند.

جذابیت خودروهای چینی با توجه به آپشن های نصب شده روی آنها برای بازار ایران به میزانی بود که بعد از توافق برجام و بازگشت شرکای خارجی، دو خودروساز بزرگ کشور نه تنها مونتاژ خودروهای چینی را از دستور کار خارج نکردند، بلکه سبد محصولات خود را متنوع تر نیز کردند. با این حال بعد از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته و بازگشت تحریم های مربوط به صنعت خودرو از مردادماه ۹۷، خودروسازان چینی ارسال CKD محصولات خود به ایران را محدود کردند.

اما براساس اطلاعات ارائه شده توسط خودروسازان شرکت ایران خودرو، مونتاژ دو محصول چینی هایما S۵ و S۷ وهمچنین دانگ فنگ H۳۰ را همچنان در دستور کار دارد. البته اخباری از مونتاژ دانگ فنگ S۳۰ سدان نیز در سال گذشته رسانه ای شد، اما هنوز این محصول در بازار دیده نشده است.

افت شدید تولید خودروهای چینی در جاده مخصوص

بزرگ ترین خودروساز ایران در مجموع در دو ماهه ابتدایی سال جاری، ۳ هزار و ۷۵ دستگاه انواع هایما و دانگ فنگ را در خطوط تولید خود تکمیل کرده اند. از این تعداد سهم هایما یک هزار و ۳۰۴ دستگاه و سهم دانگ فنگ نیز یک هزار و ۷۷۱ دستگاه بوده است. مونتاژ این تعداد خودرو در مدت زمان ذکرشده نشان دهنده افت ۵۵.۶ درصدی مونتاژ محصولات چینی به نسبت ۲ ماهه ابتدایی سال ۹۷ است. در بازده مشابه در مجموع ۶ هزار و ۹۳۸ دستگاه انواع هایما و دانگ فنگ در خطوط تولید ایران خودرو تکمیل شده بود.

افت شدید تولید خودروهای چینی در جاده مخصوص

شرکت سایپا نیز مونتاژ دو محصول چینی، چانگان و آریو را در برنامه تولید خود دارد. دومین خودروساز کشور تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری در مجموع هزار و ۵۵۲ دستگاه خودروی چینی را در خطوط تولید خود مونتاژ کرده است. تمامی این خودروها به خودروی چانگان اختصاص یافته و این شرکت در دو ماه ابتدایی سال ۹۸، هیچ خودروی آریویی را در خطوط تولید خود نداشته است. مقایسه آماری میان دوماه ابتدایی سال جاری با مدت مشابه سال گذشته گویای افت تولید ۶۴.۴ درصدی مونتاژ محصولات چینی در خطوط تولید سایپا است.

افت شدید تولید خودروهای چینی در جاده مخصوص

پیش تر و در مدت مشابه سال ۹۷، شرکت سایپا چهار هزار و ۳۶۱ دستگاه خودروی چانگان و آریو را در خطوط تولید خود تکمیل کرد. از این تعداد، سهم چانگان ۲ هزار و ۸۰۳ دستگاه و سهم آریو هزار و ۵۵۸ دستگاه بود.

افت شدید تولید خودروهای چینی در جاده مخصوص

اما شرکت پارس خودرو به عنوان زیرمجموعه سایپا، مونتاژ محصولات برلیانس را بر عهده داشت و این در شرایطی است که افت مونتاژ محصولات چینی در این شرکت بسیار بیشتر از ایران خودرو و سایپا بوده است. پارس خودرو در دو ماه ابتدایی سال ۹۸، تنها ۷۹ دستگاه انواع برلیانس تولید کرده است. این میزان مونتاژ در مقابل برلیانس هایی که در دو ماه ابتدایی سال ۹۷ در این شرکت تولید شده است، گویای افت ۹۹ درصدی است. پارس خودرو در مدت ذکر شده سال گذشته توانسته بود تعداد ۷ هزار و ۹۶۰ دستگاه برلیانس را کامل کرده و به بازار عرضه کند.

افت شدید تولید خودروهای چینی در جاده مخصوص