هشدار عبدی درباره مواجهه با شادی مردم

تقریبا اتفاق نظر وجود دارد که موقعیت های شادی بخش در ایران چندان زیاد و در دسترس نیست و اگر مواردی هم هست یا کم است یا نگاه رسمی آن را تایید نمی کند. به طوری که حضور مردم در چنین موقعیت های شادی بخش که مورد تایید دیدگاه رسمی نیست، به نوعی تقابل با نگاه رسمی تلقی می شود، درحالی که مردم مطلقا چنین قصدی را ندارند و در پی شادی کردن و ابراز احساسات خود هستند.

  1. شنبه ۵ خرداد ۹۷ ساعت ۰۹:۵۹ (۱ سال،۸ ماه قبل)
عباس عبدی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

عباس عبدی در ادامه یادداشت خود در «شهروند» نوشت: نمونه بسیار مشهور آن که همه را دچار حیرت کرد، صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ و پس از پیروزی بر استرالیا بود که مردم خارج از برنامه و به صورت کاملا خودجوش جشنی خیابانی را رقم زدند که مزه شادی آن لحظات هنوز زیر دندان بسیاری از جوانان و حتی میانسالان و سالمندان آن دوره وجود دارد.

مسأله موقعیت های شادی آفرین یک سو، مهم تر اینکه ما با کمبود موقعیت های هویت بخش ملی نیز مواجه هستیم؛ موقعیت هایی که هر کشوری درصدد است تا آنها را زیاد و زیادتر کند تا حس تعلق مردم و جوانان را به میهن و آب و خاک و جامعه خود برانگیزاند و همبستگی و وحدت اجتماعی را زیادتر کند. ترکیب این دو موقعیت بیش از هر جای دیگری فعلا در ورزش متبلور می شود.

در گذشته، از طریق جنگ موقعیت های هیجانی و همبستگی آفرین را ایجاد می کردند ولی شادی آن تبدیل به ماتم و عزا می شد. اکنون ورزش توانسته است جایگزین مثبتی برای ستیزه های ویرانگر گذشته باشد و رقابت سالم و فرح بخش ورزشی را جایگزین آن کند. به همین دلیل همه حکومت ها در پی فرصت هستند تا از موفقیت های ورزشی به ویژه آنها که در سطح ملی است، نهایت بهره برداری را کنند و اجازه دهند مردم به لحاظ روحی و روانی تمدید قوا کنند و اگر پیروز هم شوند که چه بهتر، شادی و انسجام را با یکدیگر به جامعه تزریق می کنند.

در میان ورزش ها، در عموم کشورها، فوتبال جایگاه ویژه ای دارد. هیچ ورزشی به اندازه آن ایجاد حساسیت نمی کند. پولی که در این ورزش جریان دارد، ارقام بسیار بالایی است و هر کشوری حداکثر توان خود را به کار می گیرد تا در این ورزش موفق شود و مردم خود را به پای ثابت حامیان این ورزش و نشاط و شادی ناشی از پیروزی های آن تبدیل کند. نمونه آن را در تأثیر محمد صلاح، بازیکن برجسته مصری تیم انگلیسی لیورپول در حیات اجتماعی مصر می توان دید.

هیچ رویداد ورزشی به اهمیت جام جهانی فوتبال نیست. شاید از المپیک نیز مهم تر است. زمان یک ماهه مرحله نهایی این مسابقات فرصت مناسبی است که مردم خارج از مسائل دیگر حول وحوش فوتبال گرد هم آیند و مسابقات را به صورت جمعی تماشا کنند. در خانه یا میادین شهر یا قهوه خانه ها یا حتی سینماها. این فرصت شادی را نباید از مردم دریغ داشت، به ویژه برای مردمی که تیم فوتبال آنها با شایستگی از قاره آسیا صعود کرده است و احتمال دارد با وجود مربی سرشناس و بازیکنان خوبی که دارد، نتایج امیدوارکننده ای نیز به دست آورد و در این فضای یأس و ناامیدی، شادی و نشاط را به جامعه تزریق کند.

ولی متاسفانه یکی از فرماندهان محترم نیروی انتظامی در اظهارنظری رسمی اعلام کرده است که «کافی شاپ ها و قهوه خانه ها مجاز به پخش مسابقات فوتبال نیستند. پخش مسابقات فوتبال در اماکن عمومی و اصناف خاص نیازمند اخذ مجوزهای لازم از نیروی انتظامی است.» معلوم نیست که معیار این گونه تصمیمات چیست؟ این اقدام چه ربطی به نظم و امنیت شهر دارد؟ چرا مردم را باید از کنار یکدیگر بودن محروم کرد؟ حتی اگر این کار مشکلاتی هم داشته باشد، آیا وجود مشکلات موجب پاک کردن صورت مسأله می شود یا باید آنها را حل کرد؟ مگر نه اینکه هر چیز باید در خدمت و برای آسایش و شادی مردم باشد؟ چگونه در این موارد خلاف آن عمل می کنیم؟

چند روز پیش یکی از مسئولان عالی رتبه نیروی انتظامی به درستی اشاره کرد که «پلیس درصدد برون سپاری وظایف غیرضرور به بخش خصوصی است.» اتفاقا یکی از جاهایی که باید برون سپاری شود و حتی ورودی هم به آن صورت نگیرد، مسائل غیر انتظامی فعالیت های صنفی است که باید در حیطه اتحادیه های صنفی به سرانجام برسد. این حد از دخالت در امر جزئی، جز اینکه موجب یأس و بدبینی مردم می شود و نیرو را مستهلک می کند، نتیجه دیگری ندارد. به طور قطع حضور مردم در سینماها یا کافه ها، عوارض و تبعاتی هم دارد که گریزناپذیر است، ولی کاری است که همه جای جهان می شود و مردم با حضور در این اماکن در کنار یکدیگر به شادی و ابراز احساسات می پردازند. این رفتار بهتر است یا اینکه ده ها نفر در خانه های کوچک جمع شوند و به دیدن مشترک این مسابقات بپردازند؟

در شادی مردم نباید خست به خرج داد. صداوسیما که از پخش مسابقات فوتسال زنان پرهیز می کند، جز بدبینی و بی اعتمادی چیز دیگری نصیب آن نمی شود. نیروی انتظامی جایگاه به مراتب بهتری از صداوسیما دارد. حیف است که این جایگاه ارزشمند با چنین تصمیماتی دچار ابهام یا خدشه شود. بگذارید مردم شادی کنند و از کنار یکدیگر بودن لذت ببرند.