ایران-ترکیه؛ مسابقه ای با یک حسرت بزرگ

کارلوس کیروش بعد از بازی با ترکیه از تعداد کم بازی های تدارکاتی خوب برای تیم ملی ایران انتقاد کرد، انتقادی که خیلی از کارشناسان فوتبال ایران در این سال ها به کارلوس کیروش داشتند.

  1. ۷ ماه،۴ هفته قبل
ایران-ترکیه؛ مسابقه ای با یک حسرت بزرگ
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

تیم ملی ایران در همان دقایق ابتدایی بازی مقابل ترکیه یک گل خورد و می توانست یکی دو گل دیگر هم بخورد اما هر چه از زمان بازی گذشت تیم ملی شرایط بهتری پیدا کرد و توانست حتی یکی از گل های خورده را جبران کند. واقعا دلیل این موضوع چیست؟ کارلوس کیروش بعد از بازی اعلام کرد که باید بازی های تدارکاتی تیم ملی با تیم های قدرتمند زیادتر شود اما موضوع اینجا است که او همواره با این اتهام مواجه بوده است که علاقه ای به بازی با تیم های بزرگ دنیا ندارد. در حالی که تیم ها و رقبای آسیایی ما با تیم های بزرگ جهان مثل برزیل، آرژانتین، فرانسه و ایتالیا بازی می کنند تیم ایران در طول هفت سال حضور کارلوس کیروش بهترین بازی تدارکاتی اش در برابر تیم ملی سوئد بوده است. واقعا چرا تیم ملی ایران با تیم های فوتبال بزرگ جهان بازی نمی کند؟ همواره مسایل مالی موضوعی است که به عنوان یک بهانه بزرگ مطرح بوده است اما واقعیت این است که فوتبال ایران در شرایط مالی بدتر از این توانسته با تیم های ملی برزیل و آلمان بازی کند.

بازی های تدارکاتی
تیم ملی ایران از ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ که کارلوس کیروش هدایت آن را به عهده گرفته تا امروز ۳۲ بازی تدارکاتی انجام داده و البته ۸ بازی تدارکاتی تیم ملی کنسل شده است. اما برای اینکه بدانیم اوضاع تیم ملی ایران از نظر کمیت بازی های تدارکاتی چگونه است آن را با رقبای آسیایی اش کره جنوبی، ژاپن و عربستان مقایسه می کنیم. ژاپن دقیقا در همین مدت زمانی ۳۸ بازی تدارکاتی، کره نیز در همین بازه ۴۴ بازی و عربستان سعودی نیز ۲۸ بازی تدارکاتی در همین مدت انجام داده اند. این نشان می دهد که تیم ملی ایران از نظر تعداد بازی تدارکاتی در یک بازه زمانی مشخص یعنی از ابتدای سال ۲۰۱۲ تا امروز خیلی هم کم از تیم های رقیبش در آسیا ندارد. همانطور که می بینیم تیم ایران ۶ بازی تدارکاتی از ژاپن کمتر و دوازده بازی  تدارکاتی نیز از کره جنوبی کمتر انجام داده اما ۴ بازی تدارکاتی از تیم ملی عربستان زیادتر داشته است. نکته جالب دیگر اینکه ۸ بازی تدارکاتی تیم ملی ایران کنسل شده اند که در صورت برگزار آن ها تعداد بازی های تدارکاتی ایران حتی از ژاپن هم زیادتر می شد. اما به نظر آنچه زیادتر اهمیت دارد کیفیت حریفان تدارکاتی است جایی که تیم ملی ایران نسبت به رقبایش وضعیت به مراتب بدتری خواهد داشت.

بازی های تدارکاتی از منظر کیفیت
تیم ملی ایران از زمان حضور کارلوس کیروش با اغماض ۶ بازی تدارکاتی مهم انجام داده است. بازی با مونته نگرو، سوئد، شیلی،روسیه ، الجزایر و ترکیه شش بازی تدارکاتی مهم تیم ملی ایران در هفت سال حضور کارلوس کیروش بوده است. اما درباره رقبای تیم ملی وضعیت کمی متفاوت است . فرانسه، اروگوئه(۲)، برزیل(۳بار)، صربستان، هلند، بلژیک(۲بار) و اوکراین تیم هایی هستند که ژاپنی ها با آن ها در این هفت سال بازی کرده اند. کره جنوبی نیز در ۴۴ بازی تدارکاتی اش با تیم های اسپانیا(۲بار)، کرواسی، برزیل، روسیه، یونان، مکزیک، غنا، اروگوئه، جمهوری چک و کلمبیا بازی کرده است. عربستان سعودی نیز در ۲۸ بازی تدارکاتی اش با اسپانیا، آرژانتین،اروگوئه، پرتغال، اوکراین، یونان و ایتالیا بازی کرده است.

نتیجه ؛ کمیت متوسط، کیفیت ضعیف
تیم ملی ایران از نظر تعداد بازی های تدارکاتی نسبت به دیگر تیم های آسیایی وضعیت بدی ندارد اما از نظر کیفی مشخص است که تیم ملی ایران وضعیت خیلی خوبی در بازی های تدارکاتی ندارد. سوئد و روسیه مطرح ترین تیم هایی هستند که در طول هفت سال اخیر با تیم ملی ایران بازی کرده اند در حالی که ژاپن تنها با برزیل سه بار دیدار کرده است. اینکه چرا تیم ملی ایران با تیم های مطرح فوتبال جهان دیدار نمی کند مشخص نیست. آیا کیروش نمی خواهد ما با تیم های بزرگ بازی کنیم یا فدراسیون فوتبال؟! کیروش که بعد از بازی با ترکیه اعلام کرد علاقمند به برگزاری بازی های بزرگ است.