تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

هجدهمین دوره بازی های آسیایی از روز شنبه ۲۷ مردادماه با برگزاری مراسم افتتاحیه در جاکارتا آغاز خواهد شد و رقابت های رشته تکواندو نیز به عنوان یکی از ۴۲ رشته این رقابت ها از ۲۸ مردادماه آغاز خواهد شد.

  1. ۷ ماه،۱ هفته قبل
تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی‌های آسیایی +عکس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

رشته تکواندو در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ هشتمین حضور خود را جشن خواهد گرفت. در آستانه این مسابقات به بررسی آماری رقابت های تکواندو بازی های آسیایی خواهیم پرداخت که در زیر می خوانید:

* نخستین حضور تیم ملی تکواندو آقایان همزمان با اولین دوره برگزاری این رقابت ها در دهمین دوره بازی های آسیایی در سال ۱۹۸۶ در " سئول" کره جنوبی با ۵ ورزشکار بود.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* نخستین حضور تیم ملی بانوان کشورمان نیز در چهارمین حضور رشته تکواندو در چهاردهمین دوره بازی های آسیایی در سال ۲۰۰۲ در "بوسان" کره جنوبی بود.

* اولین سرمربی تیم ملی تکواندو در بازی های آسیایی نیز " کانگ شین چال" کره ای بود که در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ هدایت بازیکنان تیم ملی را برعهده داشت.

* زهرا سروی، نایب رئیس بانوان فعلی فدراسیون تکواندو نیز در نخستین حضور تیم ملی بانوان در بازی های آسیایی ۲۰۰۲ هدایت بازیکنان تیم ملی بانوان را برعهده داشت.

* ابراهیم قادری با کسب مدال طلا در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ نخستین مدال طلای تاریخ کشورمان در این مسابقات را کسب کرد و فرزان عاشورزاده با کسب چهارمین طلای تیم ملی کشورمان در اینچئون آخرین مدال تکواندو کشورمان را کسب کرده است.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* تکواندو بانوان ایران در ۴ حضور خود در بازی های آسیایی همچنان در حسرت مدال طلا است اما پروانه محمدتقی پور با کسب مدال برنز در بازی های آسیایی ۲۰۰۲ نخستین مدال در بخش بانوان را کسب کرد.

* ۱۲ مدال طلا، ۷ مدال نقره و ۹ مدال برنز حاصل ۷ دوره حضور تیم ملی تکواندو آقایان در تاریخ بازی های آسیایی بوده است.

* در بخش بانوان نیز در مجموع ۴ حضور بازیکنان تیم ملی کشورمان ۴ مدال نقره و ۷ مدال برنز توسط بانوان ملی پوش کشورمان کسب شده است.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* یوسف کرمی با کسب ۲ مدال طلا در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه و ۲۰۱۰ گوانگ ژو پرافتخارترین تکواندوکار کشورمان در تاریخ بازی های آسیایی است. بعد از کرمی نیز مهدی بی باک با کسب یک مدال طلا در بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک و یک نقره در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه در رتبه دوم قرار دارد. هادی ساعی و علیرضا نصرآزادانی نیز با کسب یک مدال طلا و یک برنز در جایگاه سوم قرار دارند.

* مجید افلاکی و بهزاد خداد با کسب یک نقره و یک برنز و مجید امین ترابی با کسب دو مدال برنز دیگر ورزشکاران دو مدال تکواندو ایران در بازی های آسیایی هستند.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* در بخش بانوان نیز سوسن حاجی پور با کسب ۲ مدال برنز در بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ ژو و ۲۰۱۴ اینچئون تنها ورزشکار ۲ مداله بانوان در تاریخ بازی های آسیایی است.

* تیم ملی تکواندو آقایان در مجموع ۷ حضور خود در بازی های آسیایی، دو عنوان قهرمانی( ۲۰۱۰ گوانگ ژو و ۲۰۱۴ اینچئون)، چهار عنوان نایب قهرمانی( ۱۹۸۶ سئول، ۱۹۹۴ هیروشیما، ۱۹۹۸ بانکوک و ۲۰۰۶ دوحه) و یک عنوان سومی( ۲۰۰۲ پوسان) کسب کرده است.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* رضا مهماندوست در بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ ژو و بیژن مقانلو در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون، هدایت بازیکنان تیم ملی کشورمان را در دو عنوان قهرمانی خود در بازی های آسیایی برعهده داشتند اما مقانلو با توجه به حضور در کادرفنی تیم قهرمان مهماندوست به عنوان مربی و همچنین کسب بهترین دستاورد تاریخ تکواندو ایران در بازی های آسیایی اینچئون به عنوان پرافتخارترین مربی تکواندو ایران در بازی های آسیایی است.

* کسب ۴ مدال( مسعود حجی زواره، مهدی خدابخشی، بهنام اسبقی و فرزان عاشورزاده) در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون بهترین دستاورد تاریخ تیم ملی تکواندو ایران در بازی های آسیایی است.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* یوسف کرمی با حضور در بازی های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان، ۲۰۰۶ دوحه، ۲۰۱۰ گوانگ ژو و ۲۰۱۴ اینچئون با چهار حضور موفق به ثبت نام خود به عنوان رکورددار حضور در بازی های آسیایی شود. بعد از یوسف کرمی نیز هادی ساعی با سه حضور( ۱۹۹۸ بانکوک، ۲۰۰۲ بوسان و ۲۰۰۶ دوحه) در رتبه دوم و مهدی بی باک( ۱۹۹۸ بانکوک و ۲۰۰۶ دوحه)، مجید افلاکی(۱۹۹۸ بانکوک و ۲۰۰۶ دوحه)، بهزاد خداداد( ۲۰۰۲ بوسان و ۲۰۰۶ دوحه) و علیرضا نصرآزادانی( ۲۰۰۶ دوحه و ۲۰۱۰ گوانگ ژو) در جایگاه سوم قرار دارند.

* در بخش بانوان نیز سارا خوش جمال فکری( ۲۰۰۶ دوحه و ۲۰۱۰ گوانگ ژو)، سمانه شش پری( ۲۰۱۰ گوانگ ژو و ۲۰۱۴ اینچئون) و سوسن حاجی پور( ۲۰۱۰ گوانگ ژو و ۲۰۱۴ اینچئون) با ۲ حضور در بازی های آسیایی رکوردار در بخش بانوان هستند.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* غلامحسین ذوالقدری با سه حضور در بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک، ۲۰۰۲ بوسان و ۲۰۰۶ دوحه رکوردار حضور مربیان در تاریخ بازی های آسیایی است. بعد از ذوالقدری نیز "کانگ شین چال" با دو حضور در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول و ۱۹۹۴ هیروشیما در جایگاه دوم قرار دارد. رضا مهماندوست و بیژن مقانلو نیز هر کدام در یک دوره سرمربیگری تیم ملی را برعهده داشتند.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* در بخش بانوان نیز مینو مداح با سرمربیگری در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون و مربیگری در بازی های آسیایی ۲۰۱۰ باسابقه ترین مربی بانوان تکواندو ایران در بازی های آسیایی است.

تاریخچه هوگوپوشان ایران در بازی های آسیایی + عکس

* فریبرز عسکری سرمربی فعلی تیم ملی تکواندو ایران با تنها حضور خود در بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما به مدال طلا دست یافت.

* از ترکیب فعلی تیم های آقایان و بانوان تنها فرزان عاشورزاده و مهدی خدابخشی سابقه حضور در بازی های آسیایی را دارند و هر دو تکواندوکار نیز در اینچئون موفق به کسب مدال طلا شدند.

* تمامی مدال آوران تکواندو ایران در بازی های آسیایی به شرح زیر است:

آقایان:

مدال طلا: یوسف کرمی ۲ طلا، ابراهیم قادری، فریبرز عسکری، مهدی بی باک، هادی ساعی، علیرضا نصرآزادانی، محمد باقری معتمد، مسعود حجی زواره، مهدی خدابخشی، بهنام اسبقی و فرزان عاشورزاده

مدال نقره: علی حاجی پور، ابراهیم سعادتی، فرزاد ذرخش، مجید افلاکی، بهزاد خداداد، مهدی بی باک و مهدی نوابی

مدال برنز: مجید امین ترابی ۲ برنزف بیژن مقانلو، حسن اصلانی، مجید افلاکی، بهزاد خداداد، علیرضا نصرآزادانی، هادی ساعی و فرزاد عبداللهی

بانوان:

طلا:-

نقره: پریسا فرشیدی، راحله آسمانی، اکرم خدابنده و فاطمه روحانی

برنز: سوسن حاجی پور ۲ برنز، فرزانه محمدتقی پور، مهروز ساعی، افسانه شیخی، سارا خوش جمال فکری و سمانه شش پری
همرسانی نوشتار: