آقای فدراسیون؛ مزایده نه مذاکره ! (گزارش)

حرف های ضدونقیض و وضعیت آشفته در بازاریابی فدراسیون ادامه دارد.

  1. شنبه ۱۷ شهریور ۹۷ ساعت ۱۵:۳۴ (۱ سال،۱۰ ماه قبل)
آقای فدراسیون؛ مزایده نه مذاکره ! (گزارش)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ورزش سه و به نقل از بازار ورزش، در حالیکه سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال هفته گذشته از امضای قرارداد با برند آلمانی اول شپورت به عنوان تامین کننده جدید پوشاک تیم ملی خبر داده بود، حالا فدراسیون در اطلاعیه ای اعلام کرده که هنوز هیچ چیز نهایی نشده و تا آن موقع از ذخیره لباس های قدیمی استفاده خواهد شد. فدراسیون اعلام کرده فرآیند مناقصه هنوز به اتمام نرسیده است. در حالیکه از همان ابتدا باید مزایده برگزار می شد و نه مناقصه !

بعد از اینکه مشخص شد فدراسیون فوتبال با شرکت آدیداس قطع همکاری کرده و دیگر پوشاک این شرکت آلمانی را برتن نمی کند، هدایت ممبینی سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون هفته پیش خبر داد که قرارداد با دیگر شرکت آلمانی یعنی اول شپورت، اسپانسر سابق تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، نهایی شده است و اینکه انتظار می رود با طی مراحل اداری به زودی قرارداد همکاری مشترک بین فدراسیون ایران و اول اشپورت به امضا برسد.

ممبینی از اعلام یک «فراخوان» و «مذاکرات گسترده با کلیه شرکت های داخلی و خارجی» خبر داده بود. نتیجه همه این اقدامات به گفته این داور سابق این شد که با نماینده اول شپورت توافق نهایی حاصل شد.به گفته سرپرست کمیته بازاریابی بر اساس این تفاهم اول شپورت لباس های تمامی ۱۸ رده تیم های ملی فوتبال را با «کیفیت مطلوب به شکل کاملا رایگان» تهیه می کند. به ادعای او «سود و فواید مالی» نیز برای فدراسیون فوتبال در نظر گرفته شده است. بدون اینکه توضیح زیادتری در مورد این فواید بدهد. چیزی که در مورد قرارداد آدیداس هم بارها و بارها گفته اما در نهایت معلوم شد که قراردادی است بدون صفر ریال درآمد و صرفاً هزینه خرید روی دست فدراسیون گذاشته و آن افتضاح بزرگ رخ داد.

از بوردا تا لی نینگ

این در حالی است که بعد از اعلام این خبر، نماینده شرکت چینی لی نینگ در ایران از این  که مسئولان فدراسیون به صورت غیرشفاف و براساس روابط قدیمی اقدام به عقد قرارداد اسپانسرینگ با او ل شپورت کرده اند. او به «ورزش سه» گفت که این برند چینی  سه سال پیش پیشنهاد یک قرارداد اسپانسرینگ چهار ساله  به فدراسیون داده که طی آن شرکت لی نینگ حاضر بود ۴ سال رایگان تمام پوشاک تیم های پایه، زنان و بزرگسالان را رایگان تامین کند و علاوه بر آن ۳۰۰ هزار دلار پول هم به فدراسیون به عنوان اسپانسرینگ نقدی بدهند: «این قدر فرصت سوزی کردند و زمان را از دست دادند که شرایط همکاری فراهم نشود.»

همین حرف را شش سال پیش نماینده برند «بوردا» که در آن زمان اسپانسر لباس تیم هایی مثل ولفرهمپتون و تیم ملی تونس بود نیز زد. او در آن موقع گفته بود بوردا در سال ۲۰۱۱ پیشنهاد قرارداد اسپانسرینگ سه ساله برای تامین پوشاک لباس و پرداخت سالیانه ۳۰۰ هزار دلار نقد تا جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل داده بود، اما مسئولین وقت فدراسیون به بهانه های مختلف وقت زیادی را تلف کردند و در نهایت هم با اول شپورت قرارداد بستند که در آن زمان هم تنها حاضر لباس را رایگان تامین کند.

حمایت از تولید داخل!

ممبینی تنها درباره یکی از «فواید» این قرارداد زیادتر گفت که آن هم البته سراسر مبهم است. او گفت یکی از شاخصه های مورد نظر در این توافق که از قرار معلوم یک ساله است، توجه به حمایت از کالای تولید داخل کشور بوده که در بر همین اساس شرکت اول شپرت امکان تولید بخش گسترده ای از محصولات در داخل کشور را خواهد داشت که بر این اساس حمایت لازم از تولید داخل نیز مورد توجه فدراسیون فوتبال قرار دارد. ممبینی در حالی این ادعا را کرده که شرکت آلمانی اول شپورت هیچ تولید رسمی ای در داخل ایران ندارد و در نهایت ممکن است بخشی از پوشاک را به دلیل پیچیدگی ها و هزینه های ترخیص گمرک به تولیدکننده های داخلی برون سپاری کند. اتفاقی که در قرارداد معروف با جیووا انتقادهای شدیدی را به دلیل کیفیت پایین لباس ها برانگیخت و در نهایت منجر به فسخ یک جانبه قرارداد با این شرکت ایتالیایی شد.

ممبینی حتی گفت بخش اول سفارش فدراسیون فوتبال طبق برنامه تحویل شده و بازیکنان تیم ملی دور جدید تمرینات خود را با لباس های اول شپرت آغاز می کنند. اما وقتی اولین جلسات تمرینی در روزهای اخیر برگزار شد و بازیکنان با همان لباس های تمرینی آدیداس تمرینات شان را زیر نظر کارلوس کیروش انجام دادند، معلوم شد ماجرا آن طور نیست که سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون می گوید.  به عبارت دیگر بازیکنان تیم ملی ایران با پوشاک تامین کننده ای دارد تمرین می کند که رسما گفته است هیچ تمایلی ندارد با فدراسیون فوتبال ایران به همکاری ادامه دهد یا به عبارت بهتر، حاضر نیست دیگر به فدراسیون جنس بفروشد! گفته می ‍شود که بازیکنان و کادر فنی نسبت به پوشیدن لباس های اول شپورت معترضند و حاضر نیستند لباس های این برند را بپوشند. کادر فنی کارلوس کیروش قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ نیز بارها از کیفیت لباس های این برند انتقاد کرده بود.

مناقصه به جای مزایده!

همه این اتفاقات روز گذشته در نهایت منجر به صدور اطلاعیه ای از طرف فدراسیون فوتبال داشت که فقط به ابهامات می افزاید و نشان می دهد چقدر وضعیت بازاریابی فدراسیون آشفته است و چقدر مدیریت در این فدراسیون ناآگاه است. فدراسیون در این اطلاعیه اعلام کرده است: «از آنجاییکه فرآیند مناقصه البسه تیم ملی هنوز به اتمام نرسیده و تا زمانی که فدراسیون به یک توافق نهایی با یکی از برندهای معتبر در این زمینه برسد و از سوی دیگر با توجه به اینکه در حال حاضر اقلامی که در این بخش در دسترس فدراسیون فوتبال است و به اندازه کافی در محل ذخیره البسه موجود است، تصمیم فدراسیون بر این شده است که از تمامی اقلامی که در حال حاضر در اختیار فدراسیون قرار دارد و از سرمایه موجود در زمان و مکان مناسب استفاده شود. بدیهی است تا زمان مشخص شدن اسپانسر تیم ملی در زمینه البسه و تصمیم گیری نهایی در این خصوص و به دلیل دفاع و حفاظت از منابع فنی و مالی تیم ملی فوتبال کشورمان از محل ذخیره البسه موجود استفاده خواهد شد.»

صرفنطر از همه ابهامات حول قرارداد با اول شپورت، نکته قابل توجه در مورد اطلاعیه فدراسیون استفاده از عبارت «مناقصه» است. فدراسیون فوتبال در حالی از نهایی نشدن «فرآیند مناقصه» حرف می زند که در اصل باید مزایده برگزار می کرد. فرآینده مناقصه همواره برای خرید کالا و خدمات و فرآیند مزایده برای فروش کالا و خدمات برگزار می شود. یکی از محصولات اصلی هر باشگاه و فدراسیونی بسته های حقوقی اسپانسرشیپ است که در همه جای دنیا فدراسیون ها برای فروش شان مزایده می گذارند و به بالاترین پیشنهاد می فروشند. از جمله برای فروش بسته حقوقی «حق اسپانسرینگِ پوشاک تیم های ملی». اما فدراسیون فوتبال ایران به نظر می رسد که همچنان تمایل زیادی به خرید لباس دارد که مناقصه برگزار می کند!