دعوایی، تکنیکی و حساب گر

طلا تو مشت پرسپولیس و حق کاشیما بود

تفاوت دو تیم در فضای وحشتناک استادیوم آزادی تنها داشتن تمرکزی بالا بود؛ نکته ای که بر روی نمایش هر دو تیم تاثیر گذاشت و در نهایت باعث شد نماینده ژاپن کاپ قهرمانی را بالای سر ببرد.

  1. یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷ ساعت ۲۱:۱۵ (۱ سال،۶ ماه قبل)
دعوایی، تکنیکی و حساب‌گر /  طلا تو مشت پرسپولیس و حق کاشیما بود
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

  با ورود به استادیوم آزادی و دیدن ۱۰۰ هزار تماشاگر هر تیمی استرس فراوانی می گیرد و از همان ابتدا روحیه را به حریف واگذار می کند. درست مثل الدحیل قطر که با لقب بهترین تیم آسیا پا به جهنم آزادی گذاشتند و در ۴۵ دقیقه دوم  تحت تاثیر  هواداران قرار گرفتند و اشتباهات فردی زیادی مرتکب شده و توسط فینالیست ایرانی مسابقات حذف شدند. به همین دلیل هم تماشاگران پرسپولیسی امیدوار بودند بار دیگر بازی را برگردانند و جشن قهرمانی را برپا کنند. امیدواری ای که وجود تمرکز و اصل حرفه ای گری بازیکنان کاشیما آن را از بین برد و بار دیگر شرق آسیا را بر قله قاره کهن قرار داد.

*لئو سیلوا- همان هافبکی که هر تیمی می خواهد

هافبک برزیلی سابق تیم بوتافوگو و کرزیرو که به اعتقاد کارشناسان فوتبالی بهترین یار ژاپنی ها در جهنم آزادی بود.  شماره چهار کاشیما با یک حرکت ساده بارها  بازیکنان پرسپولیس را از پیش رو برداشت و جالب تر از همه هیچ بار بازیکنان سرخپوش موفق به دریافت توپ از آن نشدند. سیلوا در زمان هایی که توپ در فشار بود استیل ضربه زدن می گرفت اما به جای اینکه آن را دور کند با دریبلی ساده و ضربه ای حرفه ای کاشیما را در حالت ضد حمله قرار می داد.

دیگر حرکت سیلوا در میانه زمین این بود که جنگندگی را بالا برد. طبق تاکتیک اتخاذ شده از سوی کاشیما پرس در دستور کار قرار داده گرفته بود و به همین دلیل وجود یک بازیکن جنگنده در میانه زمین برای آن ها الزام داشت. این هافبک برزیلی با حرکات شانه به شانه ای که با احمد نوراللهی و بشار رسن داشت این دو هافبک را از جریان بازی خارج کرد و به ناچار پرسپولیس به بازی هوایی روی آورد. سیلوا هم چنین جنگ روانی اما زیر پوستی را به وجود آورد. درست در جایی که آبه بازی غیر جوانمردانه را در میانه میدان رعایت نکرد و به حمله خود ادامه داد، این هافبک با تجربه ابتدا بر سر بازیکن جوانش داد زد اما وقتی هجمه پرسپولیسی ها به سمت او را دید با شایان مصلح و محمد انصاری وارد درگیری شد و به نوعی بر اعصاب آن ها تاثیر گذاشت.

دعوایی، تکنیکی و حساب گر /  طلا تو مشت پرسپولیس و حق کاشیما بود

*خط دفاعی با تمرکز بالا و حرکات منظم از پیش تمرین شده

نقطه ضعف کاشیما در لیگ قهرمانان آسیا به نقطه قوت آن ها در استادیوم آزادی تبدیل شد. شاگردان اویوا که در این دوره از مسابقات از ضعف موجود در خط دفاع بسیار ضرر دیده بودند در این دیدار با محوریت قرار دادن دو مدافع میانی خود همه حملات هوایی پرسپولیس را به راحتی خنثی کردند. پیش از این گمان می شد این بازیکنان  با دیدن جو آزادی تمرکز خود را از دست داده و باز هم پر اشتباه ظاهر شوند اما این چنین نشد. درست در روزی که مدافع راست و چپ کاشیما اجازه ای برای اضافه شدن به خط حمله نداشتند پرسپولیسی ها تقریبا هیچ فشاری از دو طرف وارد نکردند. چه بسی اگر این کار را می کردند صاحب فرصت های بهتری می شدند. درست به مانند نیمه اول که بشار دو سانتر خوب ارسال کرد اما ضربه سر علیپور کارساز نبود. در نیمه دوم هم سئونگ هیونگ، مدافع میانی کاشیما نقش بسیار محوری را ارائه کرد. رهبری خط دفاع بر عهده وی بود و وقتی وی دست خود را بالا می برد تمامی بازیکنان منظم به جلو می آمدند و منشا و علیپور را در آفساید قرار می دادند. زمانی هم که دستور عقب  نشینی می داد، تمامی بازیکنان به هم نزدیک می شدند و با ایجاد تراکم جمعیت اجازه موقعیت سازی به میزبان را نمی دادند.

نکته مهم این است که تمامی عناصر خط دفاعی کاشیما به هیچ عنوان تحت تاثیر جو موجود در آزادی قرار نگرفتند و بی نقص وظایف خود را اجرا کردند. به مانند زمانی که تمامی ضربات سر را بالاتر از بازیکنان پرسپولیس زدند و حتی رو هوا هم اجازه خودنمایی به منشا و علیپور ندادند. البته برخی از مدافعان کاشیما علی رغم اینکه در زمین زیاد کاری انجام ندادند اما بر روی اعصاب شاگردان برانکو کار کردند. در یکی دو صحنه در نیمه دوم منشا تحت تاثیر این سیاست ژاپنی ها دور از چشم داور درگیری فیزیکی با حریف پیدا کرد و همین نشان می دهد که قهرمان آسیا کار خود را خوب انجام داده است.

دعوایی، تکنیکی و حساب گر /  طلا تو مشت پرسپولیس و حق کاشیما بود

*یوما سوزوکی، بهترین بازیکن آسیا که جو روانی را خوب بلد است

بازیکن جوان تیم کاشیما در انتهای بازی عنوان بهترین بازیکن لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرد. اما باید لقب رو اعصاب ترین بازیکن آسیا را هم به او داد. مهاجمی که با لبخندهایش در استادیوم کاشیما آنتلرز  تا حرکاتش در زمین آزادی تمرکز بازیکنان پرسپولیس را به هم ریخت. اما او کارش را خوب بلد است. سوزوکی علاوه بر این که بازیکن هدف کاشیما در ضد حملات بود و از سرعت و تکنیک خود خیلی خوب استفاده می کرد، وظیفه اصلی ایجاد جنگ روانی هم بر عهده داشت. سوزوکی در تقابل با بازیکنان پرسپولیس هر زمان که می خواست آن ها را از پیش رو بردارد با زیرکی ضربه های را به بازیکنان میزبان می زد پله پله بر روی اعصاب آن ها بود. در انتها هم محمد انصاری که خیلی عصبی به نظر می آمد در تقابل با سوزوکی از ناحیه رباط صلیبی آسیب دید و از میادین دور خواهد بود.

در انتها اگر بخواهیم قدرت دو تیم را کنار بگذاریم، تنها وجود تمرکز و اعتماد به نفس در بازیکنان کاشیما باعث برتری آن ها در مجموع دو بازی رفت و برگشت و قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا شد.

دعوایی، تکنیکی و حساب گر /  طلا تو مشت پرسپولیس و حق کاشیما بود

دعوایی، تکنیکی و حساب گر /  طلا تو مشت پرسپولیس و حق کاشیما بود