تکرار بدترین نتیجه تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان در ۱۱ سال اخیر

تنها یک نماینده از تیم های ایرانی موفق به عبور از مرحله گروهی و صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان شد تا بدترین نتیجه نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا برای چهارمین بار در شکل جدید این مسابقات رقم بخورد.

  1. چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۳:۵۵ (۱ سال،۴ ماه قبل)
دیدار تیم های فوتبال استقلال ایران و الدحیل قطر
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

بازی های پنجم مرحله گروهی فصل ۲۰۱۹ لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب برگزار شد و صعود ذوب آهن به دور بعدی این رقابت ها مسجل شد. با حذف استقلال و پرسپولیس در این مرحله، تیم علیرضا منصوریان تنها نماینده ایران در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود.

از سال ۲۰۰۹ که شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا تغییر کد و از هر گروه ۲ تیم به مرحله بعد صعود می کردند، این بدترین آمار نمایندگان فوتبال ایران در آسیا است که برای چهارمین بار اتفاق افتاد. پیش از امسال، در سال های ۲۰۱۴، ۲۰۱۳ و ۲۰۰۹ این اتفاق برای تیم های ایرانی رخ داده بود. در سال ۲۰۰۹ این پرسپولیس بود که توانسته بود تنها نماینده سربلند ایران در دور گروهی باشد. در سال ۲۰۱۳ استقلال توانست به دور حذفی صعود کند و سال ۲۰۱۴ نیز نوبت فولاد خوزستان بود که تنها نماینده ایران در مرحله حذفی این رقابت ها باشد.

ذوب آهن شکست ناپذیر منصوریان، در آسیا در گروهی که شامل تیم های الزورا ی عراق، النصر عربستان و الوصل امارات می شد توانست صعود کند. پرسپولیس و استقلال که دیگر نمایندگان ایران بودند قافیه را به رقبای قدرتمند و متمول خود باختند و در حالی که هنوز یک بازی به پایان دور گروهی مانده حذفشان از این مسابقات قطعی شد.

در این بین استقلال و پرسپولیس با ۵ صعود رکورددارند و پس از آن نیز ذوب آهن با ۴ و سپاهان با ۲ صعود به مراحل حذفی در رده های بعدی قرار دارند. همچنین تیم های تراکتورسازی، نفت تهران، فولاد خوزستان، مس کرمان و استقلال خوزستان نیز هر کدام یک بار موفق به صعود از گروه خود شده اند.

لیست تیم های صعود کرده ایرانی به مرحله حذفی از سال ۲۰۰۹ در شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا:

سال ۲۰۰۹: پرسپولیس

سال ۲۰۱۰: مس کرمان، ذوب آهن و استقلال

سال ۲۰۱۱: سپاهان و ذوب آهن

سال ۲۰۱۲: استقلال، سپاهان و پرسپولیس

سال ۲۰۱۳: استقلال

سال ۲۰۱۴: فولاد خوزستان

سال ۲۰۱۵: پرسپولیس و نفت تهران

سال ۲۰۱۶: تراکتورسازی و ذوب آهن

سال ۲۰۱۷: پرسپولیس، استقلال و استقلال خوزستان

سال ۲۰۱۸: پرسپولیس و استقلال

سال ۲۰۱۹: ذوب آهن