افشین داوری: با حسابرسی های دقیق استقلال و پرسپولیس آماده واگذاری هستند

داوری با اشاره به تلاش وزارت ورزش و جوانان برای حرفه ای شدن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، گفت: با انتخاب حامیان مالی مناسب و پرداخت بدهی ها که در مجموع حدود ۵۵ میلیارد تومان بود توانستیم مجوز حرفه ای برای دو باشگاه را اخذ کنیم.

  1. شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۰:۴۴ (۱ سال،۴ ماه قبل)
افشین داوری
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

به گزارش ، افشین داوری در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، اظهار کرد: حدود دو و سال نیم است که با توجه به حضور دکتر سلطانی فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان اتفاقات خوبی برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس رخ داده است که شایسته است به بخشی از آنها اشاره کنیم. این دو باشگاه قبل از حضور دکتر سلطانی فر با مشکلات مالی و بدهی های سنگین مواجه بودند و حامیان مالی مشخصی را به خود اختصاص نداده بودند.

وی در ادامه، افزود: مالیات های سنگین از سالیان دور این دو باشگاه را آزار می داد و همچنین برای گرفتن مجوز حرفه ای مشکلاتی را پیش رو داشتند که بخش اعظم آن به دلیل ساختار دو باشگاه بود. حدود هشت سال حسابرسی در آنها انجام نشده بود و شفافیت مالی وجود نداشت. از طرفی در آمد زایی های جانبی و نوع بلیط فروشی دو باشگاه ساماندهی نشده بود و از همه مهم تر وضعیت ثبت شرکت دو باشگاه بود که به سرانجام نرسیده بود.

داوری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تلاش وزارت ورزش و جوانان برای حرفه ای شدن استقلال و پرسپولیس ، خاطر نشان کرد: در دو سال گذشته کار سخت و مشکلی برای پرداخت بدهی های این دو تیم داشتیم تا بتوانیم مجوز حرفه ای شدن را بگیریم و حتی این احتمال وجود داشت که در لیگ قهرمانان آسیا نتوانیم حضور پیدا کنیم . تلاش بسیار مضاعف وزارت ورزش و جوانان باعث شد با انتخاب حامیان مالی و پرداخت بدهی ها که در مجموع حدود ۵۵ میلیارد تومان بود بتوانیم مجوز حرفه ای دو باشگاه را اخذ کنیم و منجر به افتخار آفرینی این دو در آسیا باشیم.

وی در عین حال تصریح کرد: البته مالیات هم نقش بسیار مهمی برای صدور این مجوز داشت که با درایت و برنامه ریزی وزارت ورزش و جوانان تمام بدهی مالیاتی این دو باشگاه تجمیع و در حال حاضر در کمیسیون ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیاتی کشور مورد رسیدگی مجدد قرارگرفته که امیدوار هستیم هرچه زودتر مرتفع شود. در واقع دستور وزیر ورزش و جوانان باعث شد برای اولین بار تمامی مالیات های گذشته تجمیع و برای اولین بار به صورت مشخص تحویل وزارت اقتصاد و دارایی شده و مورد ارزیابی قرار گیرد.

داوری ادامه داد: هر دو باشگاه سالیان طولانی بود که حسابرسی نشده بودند و نیاز بود که میزان درآمد و هزینه آنها مقایسه شود. با تلاش هایی که در این دو سال و نیم داشتیم اکنون به نقطه ای رسیدیم که به روز هستیم و در سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ بخش حسابرسی شان به سرانجام رسیده و مشخصاً آماده واگذاری هستند.

وی با اشاره به تاکید دکتر سلطانی فر بر روی ساختار درست هر دو باشگاه گفت: استقلال و پرسپولیس در حال حاضر دارای هیات مدیره توانمند، تخصصی و فنی هستند و ساختارشان برابر قوانین و مقررات تنظیم شده است. اگر موارد فوق را درست ارزیابی کنیم بخش مهمی از آن به ساختار بسیار خوب دو باشگاه بر می گردد که باعث شفافیت مالی شده است. همینطور اتفاقات خوب دیگری مثل بلیط فروشی الکترونیکی به دستور وزیر ورزش و جوانان انجام شد که سابقا فیزیکی بود. میزان درآمدها از این طریق کاملاً شفاف است و به زودی می توانیم شاهد واگذاری کاملاً منطقی این دو باشگاه باشیم.

داوری سپس با اشاره به اراده بسیار جدی وزارت ورزش و جوانان برای واگذاری این دو باشگاه گفت: برابر قانون و بخصوص با تاکید وزیر ورزش بر رفع برخی نواقص در این مسیر، تمام مسائل و موارد مربوط به این دو باشگاه کاملاً شفاف به دستگاه های ذیصلاح، مجلس و سازمان خصوصی سازی تحویل داده شده و در دی ماه سال ۹۷ این حساب ها یا مستندات تحویل دستگاه های ذیصلاح داده شده و منتظریم سازمان خصوصی سازی هرچه سریع تر برابر قوانین و مقررات زمان مزایده را اعلام کند تا بتوانیم شاهد واگذاری این دو باشگاه باشیم.

داوری در مورد بدهی های انباشته شده استقلال و پرسپولیس از سالیان دور ، گفت : این بدهی ها به اشخاص مختلف، ارگان ها، برخی از مربیان داخلی و خارجی و بازیکنان وجود داشت که با دستور دکتر سلطانی فر در جلسات مختلف مورد بررسی قرار گرفت و به خصوص در رابطه با ورزش حرفه ای این بدهی ها ساماندهی شد. البته پرداخت بدهی ها زمانی مقدور بود که حامی مالی وجود داشته باشد چون دولت از حمایت مالی برای کمک به دو باشگاه معاف شده بود. به همین منظور حامیان خوبی مثل ایرانسل، اتکا و کوثر به صورت دو طرفه هم به این دو باشگاه کمک کردند و هم بهره کافی از برند استقلال و پرسپولیس را ببرند. همیشه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیازمند کمک بودند و سیاست جدید باعث شد هم بدهی های گذشته آنها پرداخت شود و هم با درآمدی که از حامیان مالی داشتند شرایط بسیار خوبی در مسابقات داخلی و آسیایی داشته باشند.