پرسپولیس از برزیل ۱۹۵۰ عبرت می گیرد؟

پرسپولیس با یک پیروزی در برابر ماشین سازی تبریز می تواند سرنوشت قهرمانی را در دست گیرد اما آیا واقعاً کار تمام شده یا هواداران پرسپولیس تاریخ فوتبال را هم باید در نظر داشته باشند؟

  1. شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۵:۲۸ (۱ سال،۴ ماه قبل)
حاشیه های دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و راه آهن
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

عصرایران نوشت: برزیل میزبان جام جهانی ۱۹۵۰ بود. آنها در فینال به مصاف اروگوئه رفتند. در ورزشگاه ۲۰۰ هزارنفری ماراکانا. در میان اطمینان مردمی که در قهرمانی ستاره هایشان تردیدی نداشتند. حتی یک روزنامه در همان روز بازی، عکس تیم ملی برزیل را روی جلدش چاپ کرده و تیتر زده بود: اینها قهرمانان جهان هستند! فقط یک نفر به این موضوع شک داشت. فلاویو کاستا سرمربی تیم!

پرسپولیس امشب در ورزشگاه آزادی مقابل ماشین سازی تبریز قرار می گیرد. مسابقه ای حساس و سرنوشت ساز در لیگ برتر. آیا آنها باز هم با از دست دادن امتیاز، جام قهرمانی را به حریفان کم اشتها تعارف می کنند یا با یک پیروزی سرنوشت قهرمانی را در دست می گیرند؟

برخی از هواداران این تیم مدتهاست کارناوال قهرمانی را راه انداخته اند و گمان می کنند کار تمام شده. تیم آن قدر در صدر جدول بوده که انگار همان حوالی ریشه زده و هیچ توفانی جابه جایش نمی کند. حتی اتحاد بقیه تیم ها که برای به زیر افکندن این درخت تبر به دست گرفته اند و یکی یکی این تبر را به هم تعارف می کنند هم تأثیری ندارد. شاید همین نگاه از پیش برنده بودن باعث شده قرمزها پنج بازی است رنگ پیروزی را نبیند. در لیگ چند بازی حساس امتیاز از دست دادند و حالا به ماشین سازی رسیده اند؛ تیمی که انگار بختی برای فتح امتیاز ندارد اما...

پله در کتاب «چرا فوتبال مهم است» که وحید نمازی آن را ی برگردانده است، در مورد جام جهانی ۱۹۵۰ می نویسد که اعضای خانواده فقیر او هم مثل بیشتر مردم برزیل شیرینی و نوشیدنی گرفته بودند تا بعد از قهرمانی برزیل که حتمی به نظر می رسید جشن بگیرند اما در میان این تمجیدها، تنها یک صدای هشدار به گوش می رسید که البته از منبعی بسیار نگران کننده بود.

فلاویو کاستا، سرمربی برزیل روز قبل از بازی به خبرنگاران گفته بود: «من نگرانم که بازیکنان تیمم با این تفکر وارد زمین بشن که پیش از بازی فینال، نشان قهرمانی روی پیراهناشون دوخته شده.»

اروگوئه بازی را ۲-۱ بُرد تا یکی از تراژدی های بزرگ مردم برزیل رخ دهد و نلسون رودریگز، روزنامه نگار برزیلی با اغراقِ خاصِ مردم آمریکای لاتین بنویسد: «هر کشوری یک فاجعه ملی جبران ناپذیر مثل فاجعه هیروشیما دارد. فاجعه ما، هیروشیمای ما، شکست مقابل اروگوئه در سال ۱۹۵۰ بود.»

پرسپولیس یک بار در مصافی چنین نزدیک لیگ را با تفاضل گل و میلیمتری باخت و بسیاری می گویند بعید است برانکو اجازه دهد این تیم دوباره خطایی چنین مهلک را جبران کند اما وقتی پیروزی قبل از سوت پایان، بارسلونا با لیونل مسی و آژاکس با یکی دوجین پسر جوان و جاه طلب را هم از خود بیخود می کند، هواداران پرسپولیس حق دارند نگران باشند که این اتفاق برای آنها هم رخ دهد.

لیگ قهرمانان اروپا یک شوک و هشدار برای کسانی بود که هنوز از دریا برنگشته، برای خودشان در ساحل میز مجلل مهمانی چیده اند. هیچ شکارچی باهوشی پرنده ای که هنوز روی شاخه است را جزو شکارهایش به حساب نمی آورد!

در فوتبال هم مثل زندگی هیچ تضمینی وجود ندارد. حتی اگر مسی کنارتان باشد یا اندازه کافی بین رقیبان و خودتان فاصله انداخته باشید. باز هم هنوز پیروز نشده اید. این درسی است که همه می گوئیم آن را خوب بلدیم اما باز هم غافلگیر می شویم!