فوتبال به وقت افطار؛ تجربه متفاوت بانوان

هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان برای اولین بار در شب برگزار شد که تجربه ای متفاوت برای بازیکنان و مربیان حاضر در لیگ بود.

  1. یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۲:۱۸ (۱ سال،۴ ماه قبل)
لیگ برتر فوتبال بانوان، دیدار تیم‌های ذوب آهن اصفهان و پالایش گاز ایلام
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

بیستم اردیبهشت ماه لیگ برتر فوتبال بانوان برای اولین بار در شب برگزار شد. پیش از این سال ها برگزاری لیگ بانوان در ساعات ابتدایی روز انجام می شد که به نظر می رسد از نظر حرفه ای زمان مناسبی نیست. سازمان لیگ امنیت بانوان در ساعات ابتدایی روز و نبود ورزشگاه برای عصر را به عنوان دلایل این موضوع مطرح می کرد. اما همزمانی هفته پانزدهم لیگ با ماه مبارک رمضان بهانه ای شد تا برای اولین بار ساعت برگزاری مسابقات تغییر کند در همین راستا با برخی از مربیان و بازیکنان در این مورد گفت وگو داشتیم که نظرات آنها را در ادامه می خوانید.

رضایت از برگزاری بازی در شب

سمیه شهبازی، سرمربی تیم بانوان سپاهان در این مورد بیان کرد: ۱۰ صبح بدن خواب است و باید ورزشکارمان را ساعت ۶ تا ۶ و ۳۰ دقیقه صبح بیدار کنیم تا برای ساعت ۱۰ آماده شوند. این موضوع شرایط را برای تیم ها سخت می کند. اما هفته پانزدهم شرایط متفاوتی را تجربه کردیم چون هر چه به آخر بازی نزدیک می شدیم، انگار انرژی بازیکنان برای ادامه بازی بیشتر می شد. به طور کلی این زمان از نظر شرایط بدنی و روحی خیلی به فعالیت شاداب بازیکنان کمک می کند.

مریم جان نجاتی، سرمربی شهرداری سیرجان هم در این مورد گفت: برگزاری بازی در این ساعت اتفاق خیلی خوبی بود، چون ساعت ۱۰ صبح از نظر فیزیولوژی ورزشی حرفه ای نیست. البته برخی از شهرها امکانات بازی در این ساعت را نداشتند. ما هم اگر شهردار سیرجان حمایت نمی کرد، امکان میزبانی در شهر خودمان را نداشتیم. شهردار در کمتر از دو روز استادیوم را مجهز به نور کرد. در کرمان از این بعد هوا خیلی گرم می شود و برگزاری بازی در بعد از ظهر به نفعمان است. در نهایت فکر می کنم اقدام خوبی است و امیدوارم در سال های دیگر هم ادامه داشته باشد، نه اینکه تنها به همین ماه بسنده کنیم.

زهرا قنبری، بازیکن تیم شهرداری بم کرمان نیز در این مورد بیان کرد: فضای متفاوتی را تجربه کردیم. همیشه بازی ها ۱۰ صبح برگزار می شد و شرایط آب و هوایی و گرمای هوا بر کیفیت بازی اثرگذار بود. شب گذشته هوا خیلی خوب بود و قطعاً بازی کردن در این ساعت و زیر نور مناسب روی کیفیت بازی هایمان تأثیر خوبی دارد.

هاجر دباغی و الهام فرهمند بازیکنان تیم سپاهان هم بازی هفته پانزدهم در شب را خوب ارزیابی کردند. هرچند فرهمند مشکل رفت و آمد تیم ها را دلیلی برای برگزاری بازی در صبح دانست اما اعتقاد دارد انتخاب ساعات عصر برای لیگ بانوان را حرفه ای تر و بهتر است

تداخل با بازی مردان دلیل قانع کننده ای نیست

یکی از دلایلی که سازمان لیگ برای برگزاری بازی بانوان در صبح جمعه اعلام کرده است، امکان تداخل بازی زنان با مردان است. سمیه شهبازی در این مورد معتقد است: زمانی بود که همیشه به آقایان توجه می کردند و می گفتند مگر خانم ها هم فوتبال بازی می کنند، اما اگر این زمان جا بیفتد مسئولان به گونه ای برنامه ریزی می کنند که خانم ها هم بتوانند بدون مشکل بازی خود را برگزار کنند. این موضوع کمی زمان بر است. همیشه می گویم فوتبال در بخش بانوان خیلی آهسته اما به خوبی پیش می رود.

زهرا قنبری هم در این مورد اظهار کرد: فکر نمی کنم چنین موضوعی دلیل خوبی برای برگزاری بازی در ساعت ۱۰ باشد. هرچند سال ها است که صبح بازی می کنیم و به این روند عادت داریم اما جمعه شب فضای متفاوتی را تجربه کردیم. با پوششی که ما داریم اگر بازی ها را عصر برگزار کنند خیلی بهتر است. ۱۰ صبح هوا گرم می شود و هیچ جای دنیا این ساعت را برای برگزاری بازی انتخاب نمی کنند. امیدوارم مسئولان به گونه ای برنامه ریزی کنند که شرایط به نفع بانوان هم باشد.

امنیت بهانه است

یکی دیگر از دلایل سازمان لیگ برای برگزاری بازی در ۱۰ صبح تأمین امنیت بازیکنان و داوران است. شهبازی در این مورد گفت: با اینکه بازی در شب برگزار شد اما خوشبختانه هیچ مشکلی از این نظر نداشتیم. امنیت خوب بود. این مساله بهانه هایی است که همیشه مطرح می شود.

جهان نجاتی نیز گفت: در هر ساعتی از شبانه روز ممکن است اتفاقی بیفتد و این موضوع دلیل محکمی برای برگزاری بازی در صبح نیست.

دباغی در این مورد اظهار کرد: روز هم چنین موضوعی مطرح است. بحث امنیت وجود دارد اما اگر مسئولان تیم به خوبی شرایط را مدیریت کند، اتفاقی نمی افتد.

استقبال تماشاگران خوب بود

برگزاری بازی در صبح ها باعث می شود که جز دیدار برخی تیم ها تماشاگران زیادی به ورزشگاه نروند. تجربه برگزاری بازی در شب نشان داد که آیا تغییر ساعت فوتبال بانوان بعد از ماه مبارک رمضان از صبح به بعد از ظهر باعث حضور تعداد بیشتری تماشاگر در ورزشگاه می شود یا خیر. شهبازی در این مورد گفت: شب گذشته تماشاگران که اکثرشان خانواده ها بودند، در ورزشگاه حاضر شدند و فضای خیلی خوبی را به وجود آوردند.

جهان نجاتی هم در این مورد بیان کرد: جمعیت زیادی به ورزشگاه آمده بودند و بازی ما را تماشا کردند، فقط به این دلیل که قرار نبود زیر آفتاب بازی را ببینند.

فرهمند هم در این مورد گفت: قبلاً بازی هایمان در ورزشگاهی برگزار می شد که یک ساعت با شهر فاصله داشت، اما در هفته پانزدهم ورزشگاهمان داخل شهر بود و هواداران زیادی برای تماشای بازی آمدند.

نور تنها نگرانی تیم ها

فرا رسید ماه رمضان و برگزاری بازی در شب این نگرانی را به وجود آورد که نور ورزشگاه ها ممکن است به معضلی برای تیم ها تبدیل شود هر برخی تیم ها رضایت داشتند اما در برخی از بازی ها مانند بازی پالایش گاز ایلام و پارس جنوبی بوشهر نور تا دقایقی قطع شد و تیم بم نیز از کیفیت نور حریفش رضایت چندانی نداشت.

قنبری از کیفیت نور ورزشگاه تیم شهرداری سیرجان در هفته پانزدهم رضایت نداشت و در این زمینه گفت: کیفیت نور بالا نبود و می توانست بهتر باشد، اما به هر حال بازی برگزار شد. اولین بار بود که بانوان در شب بازی می کردند و فکر می کنم اکثر ورزشگاه ها کیفیت نور خوبی مثل مردان نداشتند، اما امیدوارم مسئولان هر ورزشگاهی که کیفیت نور خوبی ندارد به فکر باشند و شرایط را بهتر کنند چون نور ضعیف کیفیت بازی را پایین می آورد.

سال هاست که لیگ برتر فوتبال بانوان برگزار می شود و اکنون وقت آن رسیده که گام های بلندتری را برای افزایش کیفیت لیگ برتر برداشت. اختصاص ورزشگاه های و امکانات مناسب به بانوان، تبلیغات برای جذب اسپانسرها و شناخت بهتر مردم از فوتبال بانوان و تلاش برای پخش رسانه ای بازی بانوان جز مواردی است که می تواند به پیشرفت تیم ها کمک کند. در این میان انتخاب ساعت مناسب بازی که مطابق با اصول ورزشی حرفه ای باشد نیز عاملی برای بهبود کیفیت فوتبال است. باید دید با پایان ماه رمضان سازمان لیگ برای ساعت برگزاری بازی های پایانی لیگ چه تصمیمی می گیرد.