۷۵ دقیقه معطلی برای چهار دقیقه بازی در فوتبال بانوان

در هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان بازی دو تیم پالایش گاز ایلام و پارس جنوبی بوشهر بر خلاف قانون به مدت یک ساعت و ۱۵ دقیقه به دلیل قطعی برق متوقف شد.

  1. یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۱:۳۰ (۱ سال،۴ ماه قبل)
دیدار تیم های فوتبال بانوان راه یاب ملل سنندج و پالایش گاز ایلام - هفته چهارم لیگ برتر فوتبال بانوان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ساعت برگزاری لیگ برتر بانوان که همیشه صبح بود به شب موکول شد. به این ترتیب بانوان فوتبالیست روز بیستم اردیبهشت ماه برای اولین بار از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه برابر هم به میدان رفتند.

با تغییر ساعت بازی این امیدواری به وجود آمد که ماه رمضان فرصت مناسبی برای آزمون و خطای برگزاری مسابقات در ساعتی جز صبح است، چرا که برگزاری مسابقه فوتبال در صبح از نظر حرفه ای درست نیست و حتی بسیاری از بازیکنان و مربیان به این موضوع انتقاد دارند. اما از آنجایی که برخی از تیم ها از نظر ورزشگاه مشکل دارند این نگرانی به وجود آمد که برگزاری بازی در شب تیم ها را با مشکل نور مواجه می کند.

هر چند در اکثر بازی ها مشکلی از این نظر احساس نشد اما در بازی تیم های پالایش گاز ایلام و شهرداری بوشهر در چهار دقیقه مانده به پایان بازی، برق ورزشگاه به مدت ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه قطع می شود.

بهجت ایوب زاده در مورد اتفاقاتی که در بازی با ایلام به وجود آمد گفت: " ابتدا باید بگویم سرپرست تیم ایلام تلاش زیادی کرد تا برای بازی مان این ورزشگاه را بگیرد تا مسابقه را انجام دهیم، اما به هر حال ورزشگاه مشکلات خاص خود را داشت. رختکنش پر از خاک بود و بازیکنان تیممان مجبور بودند وسایلشان را آنجا بگذارند اما من وسایلم را سر زمین بردم چون رختکن اصلاً شرایط مناسبی نداشت. حتی سرویس بهداشتی های ورزشگاه آب نداشتند و برایمان آب معدنی آوردند."

ایوب زاده ادامه داد:" آن شب دقیقاً ۱۰ و ۴۵ دقیقه برق رفت و ساعت ۱۲ آن را درست کردند. زمانی که برق رفت چهار دقیقه از بازی مانده بود به همین دلیل گفتیم که این زمان را در نظر نگیرید تا بازی را تمام کنیم اما قبول نکردند. البته ایلام راضی بود اما نماینده فدراسیون گفت طبق قانون دو نیمه ۴۵ دقیقه ای بازی کنیم. در این فاصله نمی توانستیم به رختکن برویم به همین دلیل کنار زمین ماندیم. در آن تاریکی یک پراید با سرعت از کنارمان رد شد که نه تنها بازیکنان ما بلکه تیم ایلام هم ترسیدند، اما گفتند چرا جو می دهید؟!"

او در این مورد افزود: "به خاطر سرمای هوا بعضی از بازیکنانمان داخل آمبولانس نشستند. حتی یکی از بازیکنانمان خیلی سردش بود و مجبور شدیم برایش پتو بیاوریم. وقتی برق آمد اجازه گرم کردن به بازیکنان ندادند. اعتراضم به این است که چرا در مسابقه ای که یک ساعت وقفه داشته، نباید ۱۰ دقیقه فرصت گرم کردن به بازیکنان بدهند؟ "

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا ناظر بازی حق دارد تا این مدت بازی را متوقف کند یا خیر. حیدر سلیمانی، داور فوتبال در این مورد گفت: "مقررات بازی ها دست ناظر یا نماینده فدراسیون است که کنار زمین نظارت دارد و تشخیص آن به عهده اوست. البته قانونی که به همه ابلاغ می شود این است که ناظر بازی حق دارد بازی را به هر دلیل و شرایط جوی و اتفاقاتی که می افتد ۱۵ دقیقه متوقف کند. اگر بعد از این مدت برایش مسجل شود که مثلاً برق استادیم و شرایط جوی مساعد خواهد شد اما بیشتر از ۱۵ دقیقه مثلاً تا ۲۰ دقیقه طول می کشد در این صورت باز حق دارد ۱۵ دقیقه دیگر( در مجموع ۳۰ دقیقه) تمدید کند، اما بعد از این ۳۰ دقیقه بازی کنسل است و حق اضافه کردن زمان دیگری را ندارد. "

اجرای قوانین یکی از مهمترین مسائلی است که در هر حرفه ورزشی باید رعایت شود. به نظر می رسد توقف ۷۵ دقیقه ای بازی برای برگزاری چهار دقیقه مسابقه مطابق با قانون نبوده و ناظر یا نماینده بیش از ۳۰ دقیقه حق توقف بازی را ندارد. علاوه بر این انتظار بر این است که مسئولان ورزشی نگاه ویژه تری به بانوان داشته باشند. آنها با انتخاب ورزشگاه های نامناسب نه تنها به فوتبال بانوان کمک نمی کنند بلکه باعث کاهش سطح کیفیت لیگ هم می شوند. تغییر ساعت بازی ها گامی در جهت بهبود عملکرد تیم ها است اما در این راه مسئولان باشگاه ها و هیأت های استانی باید همراه با تیم خود باشند و تلاش کنند تا شرایط بهتری را برای آنها فراهم کنند.