عرب: خسته شده ام

دلم برای فتحی می سوزد

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس ضمن تشریح مشکلات مالی این باشگاه، به بیان راه حل هایی برای برون رفت از بن بست پرداخت و گفت: دولتی بودن پرسپولیس و استقلال، بزرگ ترین آفت این دو باشگاه است.

  1. دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۰:۱۶ (۱ سال،۴ ماه قبل)
ایرج عرب، مدیر عامل پرسپولیس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ایرج عرب با حضور در ضمن بازدید از اداره اخبار ورزشی و دیدار صمیمانه با مدیرعامل این مجموعه، به گفت وگو با خبرنگاران نشست. مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در این گفت وگو با تشریح مشکلات مالی باشگاه، دولتی بودن پرسپولیس و استقلال را بزرگ ترین آفت این دو باشگاه عنوان کرد و گفت: با این شرایط اداره پرسپولیس به بن بست خورده است. البته عرب درباره راه حل برون رفت از مشکلات هم عنوان کرد: بهتر است با الگوبرداری از خارج و بومی سازی آن، باشگاه های استقلال و پرسپولیس را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا اینگونه این دو باشگاه پر هوادار مشکلات کمتری را پیش روی خود ببینند.

ایرج عرب در بخش دیگر گفت وگوی خود با ، به مشکلات ارزی اشاره کرد و گفت: یک قرارداد ۴۰۰ میلیونی به ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است. شما برای تأمین ۴۰۰ میلیون برنامه ریزی می کنید و درآمد شما به صورت ثابت و ریالی است اما هزینه های باشگاه چند برابر شده به طوری که در حالا حاضر درآمد پرسپولیس حدوداً ۶۰ میلیارد تومان است اما هزینه ها نزدیک ۱۲۰ میلیارد تومان شده است.

در ادامه گفت وگوی خبرنگاران را با ایرج عرب می خوانید:

* مهم ترین بحث باشگاه های ایرانی مباحث مالی است. ابتدا می خواهیم درباره این مساله صحبت کنید. طی روزهای اخیر هم باشگاه با مشکلات زیادی در تأمین منابع مالی مواجه بوده است. آیا مشکلات حل شده؟

درباره مسائل مالی بسیار صحبت شده و گفتیم که امور مالی باشگاه مثل یک اتاق شیشه ای است اما این به این معنی نیست که اسناد مالی را در رسانه ها منتشر کنیم چون باشگاه پرسپولیس دولتی است و اسناد آن دارای طبقه بندی است و نمی توان هر سندی را منتشر و هر صحبتی را مطرح کرد. البته در حوزه نظارتی این امکان برای نهادهای مسئول وجود دارد که به اسناد و مدارک دسترسی داشته باشند اما به لحاظ اطلاع رسانی مباحث مالی، پرسپولیس اتاق شیشه ای است و هر مطلبی که نیاز باشد را در اختیار رسانه ها قرار می دهیم. درباره مباحث ارزی باید بگویم که نوسان قیمت ارز مشکلاتی را ایجاد کرده است. مثلاً یک قرارداد ۴۰۰ میلیونی به ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است. شما برای تأمین ۴۰۰ میلیون برنامه ریزی می کنید و درآمد شما به صورت ثابت و ریالی است. معمولاً در باشگاه ها با اسپانسری قرارداد منعقد می کنند که در قرارداد، کف درآمد مشخص می شود و اسپانسرها هم به خاطر مشکلات اقتصادی معمولاً از کف بیشتر نمی روند لذا شما با یک درآمد ثابت و مخارج متغیر باید باشگاه را اداره کنید. به طور مثال ما برای بازی برابر الاهلی ۱۰ برابر نسبت به ایران هزینه کردیم چون هزینه های ما به دلار بود. به این هزینه، پرداخت حقوق مربیان و بازیکنان خارجی و هزینه های سفر را هم اضافه کنید چون این هزینه ها هم به دلار است. این مشکلات خیلی دیده نمی شود. از بیرون باشگاه بحث تیم، لباس تیم و پرداختی ها دیده می شود اما مجموعه ای از عوامل باعث حرکت تیم به سوی موفقیت می شود. بخش مالی، بخش اداری، بخش پشتیبانی و… تلاش می کنند که تیم نتیجه بگیرد. حال حساب کنید هزینه های پشتیبانی چقدر هزینه دارد.

متأسفانه گاهی، برخی از هزینه های باشگاه پرسپولیس اطلاعی ندارند اما درآمدهای باشگاه را می بینند. برخی می گویند پرسپولیس ۲ میلیون دلار از AFC درآمد داشته و در قیمت دلار ۱۶ هزار تومانی ضرب می کنند و می گویند ۳۲ میلیارد تومان، پاداش آسیایی پرسپولیس است. در صورتی که ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار به دست ما رسید و آن زمان هم دلار حدود ۱۱ هزار تومان بود. یعنی نزدیک ۱۹ میلیارد تومان به باشگاه آمد.

* می شود درباره هزینه ها به صورت جزئی تر صحبت کنید؟

پارسال وقتی تیم به فینال رسید، هزینه ها بیشتر شد و در مقابل هم درآمدی حاصل شد اما با این حال نتوانستیم برخی هزینه را پرداخت کنیم. باشگاه پرسپولیس در سال حدود ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه دارد و درآمد در سال حدود ۶۰ میلیارد تومان است. هزینه های جاری، بدهی ها و پرداخت حقوق و دستمزد سه نوع هزینه باشگاه هستند که گاهی با هم تداخل پیدا می کنند. به طور مثال گاهی یک بدهی وجود دارد که برخی می گویند ندهید هم اتفاقی رخ نمی دهد اما می بینیم که در بخش باشگاه داری حرفه ای می گویند اگر بدهی داشته باشید نمی توانید در مسابقات شرکت کنید. در این شرایط، بدهی می شود اولویت اما گاهی تیم باید به سفر برد و باشگاه باید پرواز چارتر بگیرد و از طرفی دیگر باید حقوق بازیکنان را بدهد. در این شرایط می گوئیم هزینه جاری و پرداخت پول پرواز در اولویت قرار می گیرد. این هزینه ها در زمان های مختلف جایشان با هم عوض می شود. ما در حوزه بدهی باشگاه، فردی را داریم که ۶۰ هزار دلار طلب کار است و حکم گرفته بود. با او توافق کردیم که به صورت اقساط، بدهی را بدهیم اما حتی برای پرداخت قسط اول، پول نداریم.

* به درآمدهای پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا اشاره کردید. مباحثی مطرح شده بود که این درآمد درست هزینه نشده و اگر این اتفاق رخ نمی داد باشگاه با مشکل مواجه نبود. درآمدهای پرسپولیس چقدر بود و کجا هزینه شد؟

در باشگاه پرسپولیس، ذی حساب داریم و اگر هزینه ای غیر قانونی باشد اصلاً چک آن امضا نمی شود. متأسفانه گاهی، برخی از هزینه های باشگاه پرسپولیس اطلاعی ندارند اما درآمدهای باشگاه را می بینند. برخی می گویند پرسپولیس ۲ میلیون دلار از AFC درآمد داشته و در قیمت دلار ۱۶ هزار تومانی ضرب می کنند و می گویند ۳۲ میلیارد تومان، پاداش آسیایی پرسپولیس است. در صورتی که ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار به دست ما رسید و آن زمان هم دلار حدود ۱۱ هزار تومان بود. یعنی نزدیک ۱۹ میلیارد تومان به باشگاه آمد و از این پول نزدیک به ۷ میلیارد تومان بر اساس مصوبه هیأت مدیره به بازیکنان دادیم.

عرب: خسته شده ام /  دلم برای فتحی می سوزد

* این پول خارج از قرارداد به بازیکنان پرداخت شد؟

ما مصوبه هیأت مدیره را داشتیم و باید پرداخت می کردیم. در زمان مسابقات لیگ قهرمان آسیا، به جهت تشویق بازیکن این قول به بازیکنان داده شده بود و چون این قول مکتوب شده بود، ما مجبور به اجرا بودیم. البته آقای برانکو هم اصرار داشتند این اتفاق رخ دهد. حدود ۷ میلیارد دیگر را هم برای بازی فینال هزینه کردیم. سفر ژاپن ما حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه داشت و برای مهمانان خارجی، حدود ۵۰ اتاق در هتل گرفتیم.

* آیا فکر نمی کنید بهتر بود بخشی از پاداش آسیایی در قالب قرارداد به بازیکنان پرداخت می شد یا از این درآمد ارزی، حقوق سرمربی تیم پرداخت می شد؟

از آن پول، مبلغی هم به عنوان پاداش به آقای برانکو پرداخت شد. خود بازیکنان و آقای برانکو هم اصرار داشتند ابتدا پاداش آسیایی پرداخت شود.

* به نظر شما مصوبه هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس درباره پرداخت پاداش آسیایی درست بود؟

در طول مدتی که در پرسپولیس بوده ام پشت سر هیچ مدیریتی صحبت نکرده ام و صحبت نخواهم کرد. در هر زمان و هر شرایطی باید تصمیمی بر اساس وضع موجود اتخاذ کرد. نمی شود به راحتی درباره گذشته به صحبت پرداخت. باشگاه پرسپولیس ساختار درستی ندارد. یعنی نه در حوزه ساختار سازمانی و نه در منابع انسانی و نه در مسائل باشگاه ساختار درستی ندارد. معمولاً مدیران به صورت سلیقه ای باشگاه را اداره می کنند. نه فقط در حوزه مالی بلکه در همه مسائل معمولاً این گونه رفتار می شود. شما به عنوان مدیر باشگاه گاهی پولی ندارید و به سراغ خیرین می روید یا اسپانسری می آورید و قراردادی می نویسید. وقتی قرارداد ۶۰ میلیارد تومانی می بندید و ۱۰۰ میلیارد هزینه دارید چه کار باید بکنید؟ باشگاه پرسپولیس با محرومیت از نقل و انتقالات مواجه بود و مشکلات زیادی بر سر راهش وجود داشت. در آن مقطع زمانی ایجاد یک تشویق برای بازیکنان کمک کرد تیم به فینال برسد. سلیقه مدیران سابق این بود که قول پاداش آسیایی بدهند. نمی شود به آن تصمیم ایراد گرفت. بحث مهم این است که اساساً درآمدهای باشگاه پرسپولیس با هزینه هایش همخوانی ندارد.

* البته در این میان مبالغی هم به اطرافیان تیم پرداخت شد که بهتر بود این پول ها را در باشگاه ذخیره می کردید و به اطرافیان تیم نمی دادید.

این پول ها حیف و میل نشد بلکه به زحمت کشان کنار تیم داده شد.

ما در سیستم دولتی مثل یک کامیون هستیم که وقتی می خواهد وارد شهر تهران شود با محدودیت های روبرو است و زمانی هم که وارد شد نمی تواند به همه جا برود اما سیستم خصوصی مثل موتور سیکلت است و از کوچه ها هم می تواند حرکت کند.

* شاید یک فرد که کنار تیم فعالیت می کند در سال، ۵۰ میلیون تومان حقوق بگیرد اما شما در یک بازی به او ۵۰ میلیون تومان پاداش دادید. این هزینه ها را چگونه توجیه می کنید؟

آن فرد که کنار تیم است تلاش می کند و زحمت می کشد حتی کسی که تدارکات تیم پرسپولیس است واقعاً زحمت می کشد. این افراد باید حقوق و پاداش بگیرند. این مسائل، موضوعاتی است که باید ساختارمند شوند. ما در باشگاه دولتی فعالیت می کنیم و باید به مصوبات قبلی هیأت مدیره متعهد باشیم. چه این تعهدات و مصوبات درباره پرداخت ها باشد چه درباره مسائل دیگر باشد. شما گفتید شاید مصوبات اشتباه بوده اما من می خواهم بگویم این حرفم درست نیست چون تصمیمات در زمان حال گرفته شده است. در آن مقطع هیأت مدیره صلاح دیده که برای تشویق تیم مبلغی را در نظر بگیرد. نمی شود به آن تصمیم ایراد گرفت. هر کسی فکر می کند مدیران قبلی اشتباه کرده اند نگاه درستی ندارد. باید قبول کنیم همه مدیران سابق پرسپولیس برای این باشگاه زحمت کشیده اند و همه درست عمل کرده اند. پرسپولیس ساختاری ندارد که شما انتظار داشته باشید مدیران بر اساس آن ساختار کار کنند.

* درباره نبود ساختار سال هاست که پیشکسوتانی چون جعفر کاشانی صحبت کرده اند. شما فکر می کنید چه زمانی پرسپولیس به ساختار مطلوب می رسد؟

بزرگ ترین ایراد باشگاه پرسپولیس، دولتی بودن آن است. اگر به بخش خصوصی واگذار شود بخش اعظمی از مشکلات حل خواهد شد.

* به خاطر همین دولتی بودن باید درآمدهای باشگاه پرسپولیس به حساب خزانه واریز شود و پس از طی مراحل قانونی در اختیار باشگاه قرار بگیرد.

بله. در شرکت های دولتی درآمد به حساب خزانه واریز می شود و با طی مراحل اداری هزینه می شود. متأسفانه یکی از ایرادات دولتی بودن باشگاه پرسپولیس همین است. باید ارز را از خارج از کشور بگیرید و بیاورید و آن را در سیستم دولتی به فروش برسانید و در ادامه برای تأمین هزینه های ارزی خودتان ارز را با قیمت آزاد خریداری کنید. این را قانون می گوید و ما هم مجبوریم انجام بدهید. به طور مثال ارزی که ۱۳ هزار تومان ارزش دارد در سیستم نیمایی ۸ هزار تومان می فروشیم و بعد خودمان برای تهیه همان ارز ۱۳ هزار تومان می دهیم. یعنی روی ۱۰۰ هزار دلار کلی ضرر می کنیم. در سیستم دولتی این کار قانونی است. ما تمام درآمدهای آسیایی را به طور کامل به حساب خزانه واریز کردیم یعنی تمام درآمدهای ما از آسیا به حساب خزانه واریز شد. شرکتی در مالزی که با سفارت همکاری می کرد مبلغ درآمد ما را به قیمت دلار آزاد، به ما پرداخت کرد و ما هم این پول را به حساب خزانه واریز کردیم و در ادامه پول را خرج کردیم. یک ریال از درآمد باشگاه را نمی توانیم به خزانه واریز نکنیم.

* مشکل کار همین جاست که در برخی باشگاه های دولتی درآمدها به حساب خزانه واریز نمی شود.

قالب کار ما برحسب خزانه است و ۹۰ درصد مواقع چنین کاری انجام می دهیم مگر اینکه درآمد خارجی داشته باشیم و بخواهیم آن را مستقیماً به حساب بازیکن یا مربی خارجی بریزیم که این کار خیلی هم منطقی است. این موضوع از نقاط ضعف دولتی بودن باشگاه است. از طرف دیگر در AFC گفته می شود که باشگاه ها باید خصوصی باشند. این یک پارادوکس است که وجود دارد. ما در سیستم دولتی مثل یک کامیون هستیم که وقتی می خواهد وارد شهر تهران شود با محدودیت های روبرو است و زمانی هم که وارد شد نمی تواند به همه جا برود اما سیستم خصوصی مثل موتور سیکلت است و از کوچه ها هم می تواند حرکت کند. ما یک جاهایی دولتی هستیم و یک جاهایی هم خصوصی هستیم. آن جای که باید چابک باشیم دولتی هستیم چون سیستم دولتی چابک نیست و در بقیه موارد، ما را خصوصی قلمداد می کنند.

* باشگاه پرسپولیس از اسپانسر قبلی خود (شرکت امین سیمای کیش) مبالغی را طلبکار است. آیا توانستید این مطالبات را وصول کنید؟

ما پرونده این مساله را به حل اختلاف بردیم و شکایت کردیم و برای رسیدگی به این پرونده باید ۳.۵ درصد از مبلغ را پرداخت کنیم تا کار کارشناسی شود. در حال تأمین هزینه هستیم تا پس از آن شکایت خود را مطرح کنیم. همه مشکلات ما به خاطر مسائل مالی است. وقتی می خواهید روی مبلغ ۳۰ میلیارد تومان شکایت کنید ۳.۵ درصد آن چقدر می شود؟

* یعنی این قرارداد آن قدر ضمانت اجرایی دارد که به زودی مطالبات باشگاه پرداخت شود؟

این دیگر مسائل حقوقی است که چندین ماه زمان می برد که به نتیجه برسد.

* در دوره مدیران قبلی دیده شده که آنها برای تأمین هزینه های باشگاه گاهی به سراغ خیرین یا حتی هواداران ثروتمند می رفتند. یکی از کسانی که در مقاطعی به باشگاه کمک کرد حسین هدایتی بود. حال سوال این جاست که باشگاه الان هم افرادی را در کنار خود دارد که کمک های میلیاردی کنند و اگر مراجع قضائی حکم بدهند که پول های پرداخت شده توسط آقای هدایتی بازگردانده شود آیا باشگاه توانایی بازگرداندن آن پول ها را دارد؟

ما باید بخشی را در باشگاه پرسپولیس راه اندازی کنیم که از طریق آن هر کس خواست کمک کند این کار را انجام دهد. شاید کسی نخواهد مستقیماً به باشگاه پولی بدهد. آنها می توانند ساختمانی را بسازند و آن ساختمان را در اختیار باشگاه قرار دهند. البته ما یک حساب هواداری خاص داریم که برخی هواداران مبالغی در آن واریز می کنند. چه کسی است که از این گونه پول ها استقبال نکند؟ در مورد آقای هدایتی بگویم که شخصاً همیشه از حواشی دور بودم چرا که برخی از حواشی به اصل موضوع ضربه می زند. در خیلی از جاها به جای اینکه به متن بپردازیم به حاشیه پرداخته ایم. با اینکه طی ماه های اخیر حرف و حدیث های مختلفی درباره حسین هدایتی و پول هایی که کمک کرده مطرح شده اما تا به حال یک خط هم از سوی هیچیک از مراجع قضائی درباره این موضوع به باشگاه داده نشده است. وقتی این مساله مطرح نشده اساساً چرا به آن بپردازیم؟

* مشخص شده که حسین هدایتی چقدر به پرسپولیس کمک کرده است؟

اسنادش موجود است و هر زمانی نیاز باشد بر اساس آن اسناد حساب می کنیم که او چقدر به باشگاه پرداخته است. تا به حال ضرورتی برای بررسی این مسائل ندیدیم چون در این مسائل در دوره مدیریتی ما اتفاق نیفتاده است. زمانی اگر اتفاقی بیفتد و کسی از ما سوال کند به صورت رسمی پاسخ می دهیم اما علاقه نداریم این موضوعات را مطبوعاتی کنیم. هر مساله باید از راه قانون حل شود و ما هم پاسخ ها را قانونی خواهیم داد.

من فکر می کنم رابطه ای میان دلالان و مدیران آن کانال ها و صفحه های هواداری است. چرا فکر نمی کنید یک مدیر برنامه به ۲۰ تا ۳۰ کانال هواداری پول داده تا آنها باشگاه را تحت فشار قرار دهند؟ شاید رسانه ها هم ناخواسته به این موضوع دامن بزنند. شما فکر می کنید مدیرعامل باشگاه، ترمیناتور است؟ مدیر هم به یک اندازه حد و توان دارد و تحمل می کند که به خانواده اش فحاشی کنند.

* آیا برای این فصل مشخص شده باشگاه پرسپولیس چقدر به بازیکنان و کادر فنی بدهکار است؟

اعداد دقیقی در ذهن ندارم اما با پرداختی های که طی این چند روز انجام شده قرار پایه بازیکنان به حدود ۸۰ درصد می رسد.

* باشگاه پرسپولیس چقدر به برانکو ایوانکوویچ بدهکار است؟

با مبلغی که طی چند روز پرداخت کردیم حدود ۲۰۰ هزار دلار دیگر باید به او بدهیم.

* همان طور که می دانید کشور دچار جنگ اقتصادی است و از طرفی با مشکلات ارزی روبرو شده که همین مساله کار باشگاه داری را هم سخت کرده است. برخی می گویند چرا در این میان بازیکنان و مربیان بی کیفیت خارجی جذب شدند؟ البته برانکو با پرسپولیس نتیجه گرفته اما در این میان کسانی می آیند که نتیجه نمی گیرند یا بازیکن خارجی می آید که کیفیت مطلوبی ندارد. چه کاری باید انجام شود تا در این شرایط اقتصادی بازیکنان و مربیان خارجی بی کیفیت وارد فوتبال ایران نشوند؟

دیگر وقت آن رسیده که این موضوعات بررسی شود. موضوع برانکو جداست چون او با پرسپولیس واقعاً نتایج خوبی گرفته اما برخی بازیکنان خارجی کیفیت مطلوبی ندارند. درباره این موضوع باید یک کار کارشناسی انجام شود و تصمیم درست بگیریم.

* برنامه تان برای پرسپولیس درباره این موضوع چیست؟

در حال فکر کردن هستیم.

عرب: خسته شده ام /  دلم برای فتحی می سوزد

* آیا برای جذب بازیکن خارجی محدودیت ارزی خواهید داشت؟

محدودیت نداریم اما معذوریت خواهیم داشت. باید اتاق فکری تشکیل دهیم تا تصمیم خوبی بگیریم.

* وضعیت همکاری باشگاه پرسپولیس با برانکو چگونه خواهد بود؟ با توجه به مشکلات ارزی آیا کماکان با او همکاری دارید؟

باشگاه پرسپولیس با برانکو قرارداد دارد و ما هم به این قرارداد پایبند هستیم.

* چقدر امید دارید که برانکو به قراردادش پایبند باشد چون او در برخی اظهارنظرهای خود با شک و تردید صحبت کرده است؟

باید صبر کنیم و ببینم چه می شود.

* درباره بازیکنان خارجی صحبت کردید اما قبول دارید گاهی اوقات بازیکنان خارجی به پرسپولیس می آیند که کیفیت خوبی ندارند؟ یکی از نمونه ها ماریو بودیمیر است.

درباره بودیمیر منتظریم برانکو نظر بدهد و ببینم چه برنامه ای برای این بازیکن دارد. هنوز فصل تمام نشده و باید به بودیمیر فرصت بدهیم.

* متأسفانه در برخی باشگاه ها می بینیم که بازیکن خارجی یا مربی خارجی که کیفیت مطلوبی ندارد جذب می شود و خیلی زود هم از آن باشگاه جدا می شود. این مساله چرا اتفاق می افتد؟

این به خاطر عدم تشخیص مناسب است. به اعتقاد من برای جذب بازیکن خارجی ابتدا باید مربی پیشنهاد بدهد و بعد در کمیته فنی باشگاه در مورد آن تصمیم گیری شود. اگر این اتفاق رخ دهد کمتر شاهد حضور بازیکنان خارجی بی کیفیت هستیم. متأسفانه برخی قیمت ها را رسانه ها بالا می برند. فضای مجازی هم در این زمینه تأثیر زیادی دارد. گاهی در فضای مجازی می گویند قرارداد فلان بازیکن چرا تمدید نمی شود و فشار زیادی به باشگاه می آورند. من فکر می کنم رابطه ای میان دلالان و مدیران آن کانال ها و صفحه های هواداری است. پشت این هجمه ای که ایجاد می شود قطعاً شخصی وجود دارد چون حاصل این هجمه افزایش ۱۰۰ هزار دلاری قرارداد است. چرا فکر نمی کنید گاهی جریان رسانه ای در ین زمینه آلوده است؟

گاهی پشت برخی از خبرهای این چنینی پول و دلالی وجود دارد. چرا فکر نمی کنید یک مدیر برنامه به ۲۰ تا ۳۰ کانال هواداری پول داده تا آنها باشگاه را تحت فشار قرار دهند؟ شاید رسانه ها هم ناخواسته به این موضوع دامن بزنند. همین الان درباره ۵ بازیکن گمانه زنی می شود که می خواهند به پرسپولیس بیاید و در فضای مجازی موجی به راه می اندازند که این بازیکنان را جذب کنیم. وقتی یک مدیر را مقابل ۴۰ میلیون هوادار قرار می دهند آن مدیر چه کار باید بکند؟ شما فکر می کنید مدیرعامل باشگاه، ترمیناتور است؟ از آسمان آمده است؟ مدیر هم یک فرد معمولی است. یک مدیر به هم یک اندازه حد و توان دارد و تحمل می کند که به خانواده اش فحاشی کنند. من گاهی دلم برای آقای فتحی می سوزد که با چه مشکلاتی روبرو است. گاهی آنقدر فشارها از سوی هوادران زیاد می شود که یک مدیر می گوید فقط قرارداد بازیکن مذکور را ببندید تا این فشارها تمام شود. گاهی رسانه ها ناخواسته به این موضوع دامن می زند و برخی هم پول می گیرند. البته من فکر می کنم نتیجه عمل خواسته و ناخواسته یک چیز است که فشار به باشگاه ایجاد می شود.

چرا فکر می کنید که من الان آدم خوشبختی هستم که باشگاه پرسپولیس را اداره می کنم؟ از نظر قانونی هم فردی هستم که دست و پایم را بسته اند و در آب انداخته اند و می گویند خودت را نجات بده و حتی می خواهند با آن شرایط قهرمان هم بشوم. چرا فکر نمی کنید من هیچ علاقه ای ندارم به این کار (مدیرعاملی پرسپولیس) ادامه بدهم؟

* موضوع دیگری که در محافل خبری مطرح می شود درباره توافق برانکو با فدراسیون فوتبال برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران است. شما چیزی شنیده اید؟

به هیچ وجه ما موافق جدایی برانکو و حضورش در تیم ملی نیستیم. برانکو سرمربی پرسپولیس است و با ما قرارداد دارد.

* در حال حاضر باشگاه پرسپولیس چند شاکی خصوصی برای مطالبات مالی دارد؟

عددی برای تعداد طلبکاران نداریم اما با قاطعیت می توانم بگویم در حال حاضر هیچ بدهی به هتل ها و شرکت های هواپیمایی بابت هزینه های جاری نداریم. بخشی از بدهی ها هم پرداخت شده و بخشی را هم به صورت اقساطی پرداخت می کنیم. در مجموع طی چند سال اخیر مبلغ قابل توجهی از بدهی ها پرداخت شده است. ما باید در این شرایط روی درآمدهایمان برنامه ریزی کنیم که بیشتر شود. اگر وضعیت ارز هم ثابت بماند می شود شرایط باشگاه را خوب نگه داشت. دیگر مواردی که باید برای رسانه ها مهم باشد این است که چرا باشگاه پرسپولیس نمی تواند از برند خود درآمدزایی کند؟ دولتی بودن باشگاه های استقلال و پرسپولیس آفتی برای این دو باشگاه است. وقتی باشگاه دولتی است به طور مثال می خواهیم یکی از اموال باشگاه را بفروشیم و در جای دیگر هزینه کنیم اما اصلاً سندی در اختیار نداریم. اگر سند هم در اختیار داشته باشیم و اموالی را بفروشیم باید به ۵۰ نفر جواب بدهیم. حتی اگر پول فروش آن اموال را بعد از چند ماه چند برابر کنیم باز هم مشکل داریم. این در حالی است که اگر شما یک شرکت خصوص باشید خیلی راحت ساختمان باشگاه را می فروشید و در جای دیگر ساختمان بزرگ تری می سازید بدون اینکه مشکلی وجود داشته باشد. آیا الان که باشگاه دولتی است ما می توانیم چنین کاری کنیم؟ حتی اگر ساختمان باشگاه را بفروشیم، در دولت اجازه ساخت باشگاه را نداریم.

* شما از خصوصی کردن استقلال و پرسپولیس صحبت می کنید اما در فوتبال ایران تجربه ثابت کرده باشگاه های خصوصی سرانجام خوبی ندارند. اگر سال ۹۴ باشگاه پرسپولیس به حسین هدایتی واگذار شده بود با توجه به مشکلاتی که الان برایش به وجود آمده چه اتفاقی رخ می داد؟

شما دقیقاً نقطه منفی موضوع را نگاه می کنید. در دنیا این همه باشگاه واگذار شده چرا نباید از این روش ها الگوبرداری کنیم و بعد از بومی سازی آن را به کار بگیریم. شما می گوید اگر باشگاه به یک فردی واگذار شد و آن فرد به زندان رفت و مشکلاتی ایجاد شد پس این گونه نمی توانیم باشگاه را اداره کنیم الان هم باشگاه دولتی است و مشکلاتی در اداره آن وجود دارد پس چه کار باید بکنیم؟

* پس بهترین راه همین روش اداره به صورت خصولتی است؟

این راه ها که الان به بن بست خورده است. چرا فکر می کنید که من الان آدم خوشبختی هستم که باشگاه پرسپولیس را اداره می کنم؟ چرا فکر نمی کنید روزی ۱۸ ساعت کار می کنم و هزاران فحش به من و خانواده ام داده می شود و کلی هم زحمت می کشم؟ از نظر قانونی هم فردی هستم که دست و پایم را بسته اند و در آب انداخته اند و می گویند خودت را نجات بده و حتی می خواهند با آن شرایط قهرمان هم بشوم. چرا فکر نمی کنید من هیچ علاقه ای ندارم به این کار (مدیرعاملی پرسپولیس) ادامه بدهم؟ من تابه حال به خاطر فشارهایی که وجود دارد بر سر کار ماندم.

* شما فکر می کنید باشگاه داری خصوصی چاره کار تمام مشکلات است؟

خصوصی سازی هم باید درست انجام شود اما متأسفانه برنامه ای برای آن وجود ندارد. بدترین بلا را بر سر خصوصی سازی آقای زنوزی آورد. الان همه فکر می کنند هر کسی باشگاه خصوصی دارد عاقبتش آقای زنوزی می شود. البته او هم آدم موفقی است و اگر در جزئیات مدیریت باشگاه دخالت نمی کرد روند خیلی بهتر می شد. ما می توانیم الگوهای خارجی را بومی سازی کنیم و در ایران اجرا کنیم و باشگاه داری درستی داشته باشیم.

ما نباید درباره مدیریت استقلال و پرسپولیس احساسی صحبت کنیم. هر کسی از استقلال و پرسپولیس آمد نتوانست خوب مدیریت کند و در انتها سر از اوین درآورد. چرا این گونه می شود؟ چون سیستم نادرست است. تا وقتی باشگاه دولتی باشد کارها درست پیش نمی رود.

* ما می دانیم مشکلات زیادی وجود دارد اما شاید بهترین مدیریت برای باشگاه پرسپولیس همین باشد که فردی مثل ایرج عرب بیاید و پس از روزانه ۱۸ ساعت کار باشگاه را اداره کند.

پس خود عرب باید چه کار کند؟ آیا زندگی ندارد؟ اینکه به ایرج عرب هزار اتهام می زند چه می شود؟ اینکه او را به زندان بیندازند چه می شود؟ به غیر از آقای گرشاسبی که سالم کار می کرد بقیه مدیران را چقدر اذیت کردند؟ مگر طاهری در باشگاه پرسپولیس زحمت نکشید که در یک برنامه تلویزیونی آبرویش را بردند؟ کجا به طاهری اجازه پاسخ داده شد؟ شما به عنوان یک برنامه تلویزیونی چه حقی دارید که اسناد مالی باشگاه را منتشر می کنید؟ اسناد مالی در سیستم دولتی بازرس و ناظر دارد. وقتی دیوان محاسبات یا سازمان بازرسی کل کشور بخواهد باشگاه اسناد مالی را ارائه می کند اما نباید در رسانه های منتشر شود. آقای طاهری را بی آبرو کردند و به او فرصت پاسخگویی ندادند. به همان اندازه که درباره او صحبت کردند باید فرصت پاسخگویی می دادند. من می گویم مشکل اساسی باشگاه های استقلال و پرسپولیس دولتی بودن است و با این سیستم دولتی نمی توان کار را ادامه داد. با این فشار کار اگر اتفاقی برای من رخ بدهد چه کسی پاسخگو است؟ این رسم روزگار است که اگر فردی چند روز نباشد همه فراموشش می کنند. ما نباید درباره مدیریت استقلال و پرسپولیس احساسی صحبت کنیم. هر کسی از استقلال و پرسپولیس آمد نتوانست خوب مدیریت کند و در انتها سر از اوین درآورد. چرا این گونه می شود؟ چون سیستم نادرست است. تا وقتی باشگاه دولتی باشد کارها درست پیش نمی رود.

الان خیلی ها ایراد می گیرند که چرا پاداش دادید اما من این را حسن می بینم چون همین پاداش ها انگیزه ایجاد می کنند. اگر باشگاه خصوصی باشد به راحتی هیأت مدیره مصوب می کند فلان پول را پرداخت کنیم. من به عنوان مدیر عامل باشگاه به اندازه پاداش نیروی خدماتی باشگاه حقوق می گیرم. روزانه ۱۸ ساعت کار می کنم و خودم را پیر می کنم و بعد حقوق من همین قدر است. برخی می گویند به خاطر شهرت آمدم اما من شهرت طلب نیستم. آیا من قدرت طلب هستم؟ روزی ۱۸ ساعت کار می کنم و به اندازه یک کارمند عادی حقوق می گیریم و هیچ حرفی هم نمی زنم. خسته شده ام. به خدا قسم از آقای وزیر خجالت می کشم که از پرسپولیس نمی روم. شما فکر می کنید عقل من کم است که با این شرایط کار می کنم؟ شما به عنوان رسانه بهتر است تحلیل کنید که باشگاه داری دولتی به بن بست خورده است. از این گونه مصاحبه ها روزانه ۲۰ بار انجام می شود اما حاصلی ندارد واقعاً نمی شود با این شرایط ادامه داد. آخرش این است که من از پرسپولیس می روم اما با این شرایط نمی شود ادامه داد. هر کسی هم بیاید شرایط هم دقیقاً همین است و نمی شود روی یک پراید، پمپ بنزین پورشه را ببندید. شما می گوئید من یک مدیر قوی در پرسپولیس می گذارم اما تا وقتی به بخش خصوصی واگذار نشود نمی توانید پرسپولیس را اداره کنید. گاهی یک مزایده برگزار می کنید که یک نفر می آید مثلاً پیشنهاد مالی بهتری می دهد اما او قصد پول دادن ندارد و می خواهد رقیبش را خراب کند. سیستم دولتی این مسائل را نمی بیند و می گوید باید تشریفات قانونی رعایت شود و برنده مزایده کسی باشد که پول بیشتری پیشنهاد داده است.

عرب: خسته شده ام /  دلم برای فتحی می سوزد

* به نظر شما چرا نباید باشگاه پرسپولیس مثل باشگاه بارسلونا به صورت مردمی اداره شود؟

این کار در حوزه وظایف من نیست. من مدیرعامل باشگاه هستم و مسئولان در حال واگذاری باشگاه هستند. من که نمی توانم بگویم باشگاه را چگونه واگذار کنید آن کسی که تصمیم به واگذاری گرفته باید تصمیم بگیرد. سازمان خصوصی سازی تا به حال شرکت هایی را واگذار کرده که از نظر اعداد و ارقام خیلی بزرگ تر از پرسپولیس بودند و تاکید می کنم منظورم از نظر اعداد و ارقام، ارزش مالی شرکت است. شایع شده که پرسپولیس ۸۰۰ میلیارد تومان می ارزد آیا این رقم برای سازمان خصوصی سازی عددی است؟ پس نتیجه می گیریم مشکل پرسپولیس مادی نیست. مشکل پرسپولیس نگاه های منفی است که وجود دارد. مثلاً می گویند اگر باشگاه را به فلانی واگذار کنیم و مشکلی برای او پیش آمد ما چه کار کنیم. حالا که باشگاه را دولتی اداره کردیم و مدیران عامل زیادی را به مشکل انداختیم آیا باشگاه خوب اداره شده است؟ برای اینکه باشگاه را اداره کنیم باید درآمد داشته باشیم. ما برای درآمدزایی با معذوریت هایی مواجه هستیم. می گویند حتی اگر با ضرر مواجه شوید باید تمام درآمدهای باشگاه به حساب خزانه واریز شود پس با این شرایط ما باید چگونه باشگاه را اداره کنیم؟ با همه این مشکلات، هوادار هم انتظار دارد که ما برخی بازی های پرسپولیس را رایگان اعلام کنیم. یعنی می خواهند درآمد ما صفر شود و هزینه ها بسیار زیاد باشد. پس این خلأ مالی از کجا باید تأمین شود؟

* وزیر ورزش و جوانان در اظهارنظری جالب گفته سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان در باشگاه های لیگ برتری هزینه می شود. به اعتقاد شما چقدر از این ۶۰۰ میلیارد تومان به جیب دلالان و واسطه ها می رود؟ آیا تا به حال پیشنهادی از سوی مدیر برنامه یا واسطه ای به شما شده است؟

مستقیماً این مساله را ندیده ام و پیشنهادی به من نشده است. وقتی در سیستمی قائل به شخص باشید مشکلات این شکلی رخ می دهد اما اگر تصمیم جمعی بگیرید و کار سیستمی پیش برود مشکلات کمتر خواهد شد. ما در پرسپولیس بنا داریم تصمیمات را جمعی بگیریم و به هیچ وجه اجازه نمی دهیم چنین پیشنهادهایی که گفتید در باشگاه مطرح شود.

* آینده پرسپولیس در لیگ چطور خواهد بود؟

لیگ قهرمانان آسیا برایمان تمام شده اما الان باید مجموعه باشگاه کادر فنی و تیم تمرکزش روی دو بازی آینده باشد تا ان شاءالله بتوانیم به قهرمانی برسیم. با همه قوا به مصاف دو حریف آینده می رویم. برای بازی با سپاهان در جام حذفی نگرانی وجود ندارد. باید صبر کنیم مسئولان استان اصفهان کارشان را انجام دهند و حواشی کمتر شود. باید بپذیریم کل ایران کشور ماست.