تخلفات سه گانه فدراسیون فوتبال در داوری

انتصاب خلاف قانون!

انتقادها از داوری فوتبال به اوج رسیده است. اما خارج از مستطیل سبز هم داوری مساله ساز شده، چرا که برخی انتصاب های کمیته و دپارتمان داوری برخلاف نص قوانین، مقررات و آیین نامه های فدراسیون فوتبال و فیفا رخ داده که تخلفی آشکار از قانون محسوب می شود.

 1. دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۲:۱۳ (۱ سال،۴ ماه قبل)
داوران قوتبال
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گل استقلال به صنعت نفت اوت اعلام شد تا استقلالی ها بعد از این قضیه به شدت داوری ها اعتراض کنند. داوری در لیگ هجدهم از لحاظ اشتباهات به حداکثر خود رسید تا نه تنها استقلال بلکه سایر تیم ها هم به این موضوع شکایت داشته باشند. کمیته و دپارتمان داوری تنها کاری که در فصل اخیر کردند، توجیه اشتباهات داوران و گاهی اوقات هم انکار آن بود. البته نحوه مدیریت این دو رکن داوری نیز کمتر از اشتباهات داوران تخلف نداشته اند، تخلفاتی که کمترین نتیجه اش این بود که حسن کامرانی فر که سابقه قضاوت در جام جهانی را دارد، به دلیل اختلاف نظر با فریدون اصفهانیان، رئیس وقت کمیته داوران از سمتش در دپارتمان داوری کناره گیری کرد.

تخلفات سه گانه فدراسیون فوتبال در داوری / انتصاب خلاف قانون!

انتصاب اصفهانیان در حالی بر کمیته داوران انجام شد که حضورش در کمیته داوران و ریاست بر این کمیته کاملاً غیرقانونی بود. او از ۲۳ /۹/ ۹۵ تا زمان کناره گیری از ریاست کمیته داوران برخلاف قوانین و مقررات در این پست حضور داشته است زیرا او هم زمان رئیس کمیته داوران و رئیس هیأت فوتبال زنجان بوده است.

بر اساس بند یک ماده ۴ آئین نامه کمیته داوران فوتبال ایران و به استناد ماده ۴۴ اساسنامه فدراسیون فوتبال کمیته داوران از یک رئیس، یک نایب رئیس و پنج عضو تشکیل شده است که این افراد نباید هیچ وابستگی به باشگاه ها، اتحادیه ها و یا تشکیلات دیگر فوتبال داشته باشند.

در این موضوع حتی شخص رئیس فدراسیون فوتبال نیز آشکارا از اجرای آئین نامه کمیته داوران فیفا و ایران تخلف کرده است، زیرا به مدت سه سال، فردی را که بر خلاف آئین نامه های ذکر شده - که وابستگی سازمانی به اتحادیه ها و تشکیلات فوتبال داشته است - را به ریاست کمیته داوران منصوب کرده است.

اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز به جهت تأیید این انتصاب علناً مرتکب تخلف شده اند.

تخلفات سه گانه فدراسیون فوتبال در داوری / انتصاب خلاف قانون!

تخلفات سه گانه فدراسیون فوتبال در داوری / انتصاب خلاف قانون!

تخلف در کمیته داوران تنها در ریاست آن نیست. رضا غیاثی سخنگوی این کمیته نیز بر خلاف قانون به این سمت منصوب شده است.

بر اساس تبصره ۲ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، دستگاه های موضوع این قانون در صورت لزوم می توانند از خدمات بازنشستگان "متخصص" با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به صورت پاره وقت و ساعتی استفاده کنند، حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از بازنشستگان، یک سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است. حق الزحمه این افراد متناسب با ساعات کاری آنها حداکثر معادل یک سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می شود. واگذاری پست و مناصب به این افراد هم چنان ممنوع است.

غیاثی بازنشسته و فاقد مدرک لیسانس است و سمتی که به او داده شده یعنی سخنگوی کمیته داوران نیز پست محسوب می شود.

در این مورد باز هم رئیس فدراسیون فوتبال تخلف کرده زیرا بر خلاف تبصره ۲ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، حکم مشاوره برای فردی زده که فاقد مدرک کارشناسی است.

تخلفات سه گانه فدراسیون فوتبال در داوری / انتصاب خلاف قانون!

بر اساس آن چه درباره ی تبصره ۲ قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان گفته شد، سومین تخلف در موضوع کمیته داوران، انتصاب داوود رفعتی رئیس فعلی دپارتمان داوری است.

فصل سوم آئین نامه کمیته داوران فدراسیون فوتبال، تشکیلات اداری داوران (دپارتمان) - ماده ۶ در موضوع ترکیب اعضا می گوید: رئیس دپارتمان می بایست از بین کارشناسان داوری که دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و در زمینه داوری دارای تجربه بوده انتخاب و توسط رئیس کمیته داوران به دبیرکل پیشنهاد شود تا در صورت تأیید دبیرکل، فرد مورد نظر به استناد ماده ۶۰ جهت صدور ابلاغ به رئیس فدراسیون معرفی شود تا به صورت تمام وقت در دپارتمان انجام وظیفه نماید.

همچنین با استناد به بند ۹- ۳ اساسنامه فدراسیون فوتبال، استخدام و خاتمه دادن به خدمت کارکنان اداری فدراسیون از وظایف دبیرکل است.

رئیس کنونی دپارتمان داوران بازخرید نیروی دریایی ارتش است که شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود. در صورت استفاده ایشان در دپارتمان داوران، طبق تبصره دوم قانون منع به کارگیری بازنشستگان، رفعتی باید به صورت پاره وقت استخدام می شد و بر این اساس نمی توانست پست و سمتی هم داشته باشد. اگر هم قرارداد او پاره وقت منعقد شده، بر خلاف ماده ۶ - فصل سوم آئین نامه مصوب کمیته داوران فدراسیون عمل شده است. هرچند با قرارداد پاره وقت که نمی توان رئیس تمام وقت شد.

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط رئیس جمهوری ابلاغ شده است. این انتصاب در روز سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ اتفاق افتاده است یعنی ۲۴ روز پس از ابلاغ قانون، آیا این رفتار نوعی عدم تمکین به قانون نیست؟

اگر قانون مصوب کشور را لحاظ نکنیم و به همان آئین نامه مصوب کمیته داوران فدراسیون استناد کنیم، سوال این است که چگونه فردی با قرارداد پاره وقت، پست تمام وقت گرفته است؟

تخلفات سه گانه فدراسیون فوتبال در داوری / انتصاب خلاف قانون!

کمیته ای که با تخلف های مکرر قانونی فدراسیون فوتبال، هیأت رئیسه و دبیر این فدراسیون، سرچشمه همه اشتباهات داوری در فوبتال ایران شده اکنون چگونه قرار است از صلاحیت قانونی خود دفاع کند. شاید اگر افرادی ذی صلاحی بر این مسندها می نشستند الان وضعیت داوری به گونه ای نبود که ۱۶ تیم لیگ برتری به عملکرد داوران اعتراض داشته باشند.

سوال این است، این همه تخلف مقرراتی در انتصاب ها، آن هم تنها در ساختار داوری فوتبال با چه منطقی قابل توجیه است. آیا نهادهای نظارتی و حسابرسی از این انتصاب ها و تخلفات اداری و قانونی پیرامون آن بی اطلاع بوده اند؟