عراقچی، مکرون و فرهاد مجیدی

موردی که فرهاد مجیدی فراموش کرده یا عامدانه می خواهد فراموش کند، این است که همه جای دنیا سیاستمدارانی که به فوتبال علاقه مند هستند، از تیمی خاص طرفداری می کنند؛ نمونه بارز آن را می تواند امانوئل مکرون دانست؛ رئیس جمهور جوان فرانسه که همه از علاقه وافرش به تیم «المپیک مارسی» اطلاع دارند. مکرون حتی در زمینه کری خوانی و گرفتن عکس با پیراهن مارسی نیز دست کمی از یک هوادار دوآتشه ندارد.»

  1. دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۸:۳۶ (۱ سال،۴ ماه قبل)
دیدار دیپلمات‌های لهستانی با عراقچی معاون امور سیاسی خارجی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

فرهاد مجیدی، سرمربی جوان و فعلاً موقت استقلال، این روزها حسابی عصبانی است؛ به گمان او، داور گل سالم تیمش را برابر صنعت نفت آبادان مردود کرده تا دوباره «فوتبال کثیف» و البته «فساد گسترده»، خودش را نشان دهد. فرهاد مجیدی معتقد است برای این که عده ای در دولت طرفدار پرسپولیس هستند، نمی خواستند تیم او برنده از میدان خارج شود. تساوی در آبادان، استقلال را از کورس قهرمانی خارج کرد تا این تیم دیگر شانس قهرمانی نداشته باشد. با این حال روز گذشته مجیدی برای این که شاهد دیگری برای ادعاهایش داشته باشد، در پستی اینستاگرامی به عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، تاخت و گفت صحبت های او روی داوران بازی صنعت نفت - استقلال تهران اثر گذاشته است.

برای روشن شدن این موضوع باید به روز شنبه و پیش از بازی های برگزارشده هفته بیست و نهم لیگ رجوع کرد؛ جایی که عراقچی در گفت و گویی تلویزیونی ابراز امیدواری کرد پرسپولیس همین امروز (شنبه) بتواند قهرمان شود: «امیدواریم چنین اتفاقی (قهرمانی پرسپولیس) بیفتد. من از قدیم طرفدار تیم محبوب ایران بوده ام.»

این اولین بار نبود که عراقچی پرسپولیسی بودنش را رو می کند. او پیش تر در فصول قبل و در تمام قهرمانی های پرسپولیس، علاقه رنگی اش را بروز داده و برای موفقیت این تیم در رقابت های آسیایی نیز ابراز امیدواری کرده بود. با این حال رد شدن گل استقلال مقابل صنعت نفت که شاید می توانست امیدهای این تیم را برای قهرمانی زنده نگه دارد، دلیلی شد تا سرمربی استقلال به صحبت های معاون وزارت امور خارجه واکنش نشان دهد.

فرهاد در پستی اینستاگرامی نوشت: «استقلال قهرمان نشد و همه به آن چه می خواستند، رسیدند؛ از فدراسیون گرفته تا وزیر و معاون وزیر که در میانه این همه بحران خارجی و داخلی، گرانی و فروپاشی اقتصادی، اختلاس و فساد، آرزویش این است پرسپولیس قهرمان شود. این همه بدبختی گریبانمان را گرفته و فوتبال، شادی و تسکین موقت دردهای همه ماست که آن را آلوده به ناحق می کنند و از ما دریغ می کنند.»

این صحبت ها، فارغ از این که درستی یا نادرستی ادعای مجیدی را نشان دهد، موجی از اعتراض را بین اعضای هیأت مدیره باشگاه و البته هواداران استقلال به وجود آورد که انگار واقعاً نمی خواهند تیمی به جز پرسپولیس، قهرمان رقابت های لیگ شود. در این بین نباید از هوش فرهاد مجیدی به این سادگی ها عبور کرد؛ فرهاد در بین مربیان نسل جدید آدمی اهل مطالعه است و به خوبی می تواند شرایط را ارزیابی کند. شاید بخشی از متهم کردن های او به دلیل عصبانیتش از نتیجه نگرفتن باشد ولی بدون تردید او با زیرکی، نگاه ها را متوجه سمتی دیگر کرد تا کمی از حواشی به وجودآمده درباره نتایج احتمالی تیمش در رقابت هایی که استقلال تحت نظرش بوده، بکاهد. او با استقلال در لیگ قهرمانان آسیا موفق نبود و آبی ها از گردونه رقابت کنار رفته اند؛ حالا نیز با نبردن صنعت نفت آبادان، نه فقط قهرمانی در لیگ را از دست داده، بلکه ممکن است شرایط به گونه ای رقم بخورد که تیمش سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده را نیز به دست نیاورد. مجیدی با تصمیمی که شاید با فکر قبلی گرفته، برای ناکامی استقلال یک متهم تازه پیدا کرد تا همچنان به جایگاه خوب خودش در بین هواداران استقلال لطمه ای وارد نشود.

بالطبع خود مجیدی هم می داند که طرفداری کردن از تیم مورد علاقه، چیزی نیست که بشود به سادگی از آن گذشت. طبق عرفی که از دیرباز میان فوتبالی های ایران بنا گذاشته شده، همه آنهایی که فوتبال را دنبال می کنند، بالاخره به یکی از دو رنگ آبی و قرمز علاقه دارند؛ حال این که عده ای شجاعت به خرج می دهند و علاقه خود را بیان می کنند، دلیلی بر این نمی شود که آنها الزاماً تأثیری روی قهرمان شدن یا قهرمان نشدن تیمی داشته باشند. دست کم وضعیت آدم هایی که علاقه خود را بروز می دهند، بسیار بهتر از آنهایی است که محافظه کارند و حاضر نیستند گرایش های رنگی خود را علنی کنند. موردی که فرهاد مجیدی فراموش کرده یا عامدانه می خواهد فراموش کند، این است که همه جای دنیا سیاستمدارانی که به فوتبال علاقه مند هستند، از تیمی خاص طرفداری می کنند؛ نمونه بارز آن را می تواند امانوئل مکرون دانست؛ رئیس جمهور جوان فرانسه که همه از علاقه وافرش به تیم «المپیک مارسی» اطلاع دارند. مکرون حتی در زمینه کری خوانی و گرفتن عکس با پیراهن مارسی نیز دست کمی از یک هوادار دوآتشه ندارد. او همیشه برای پاری سن ژرمنی ها (رقیب سنتی مارسی) کری می خواند که در این بازی مثلاً مارسی حتماً پاری سن ژرمن را شکست می دهد. موضوع جذاب تر در این باره این است که مکرون گاهی روی پیروزی های مارسی در دیدارهای حساس شرط بندی نیز می کند. باز هم نمونه اش مقابل پاری سن ژرمن که با وجود شرط بستن روی برتری مارسی، پاری سن ژرمن برنده از زمین مسابقه خارج شد. اگر ادعای فرهاد درباره عراقچی و دیگر موارد درست باشد، مارسی به دلیل حمایت رئیس جمهور فرانسه باید دست کم در این چند سال قدرت مطلق این کشور باشد و همه بازی هایش را ببرد و قهرمانی ها را درو کند! با این حال واقعیت با چیزی که تصور می شود، کاملاً متضاد است. مارسی نه فقط قهرمان نمی شود، بلکه برای گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان اروپا نیز کلی دردسر می کشد و گاهی به هدفش نیز نمی رسد.

امانوئل مکرون یکی از ده ها نمونه خارجی است که در آن سیاستمداری عالی رتبه طرفدار تیمی خاص است ولی اگر تیم مورد علاقه آنها در یک بازی برنده یا دست آخر قهرمان شد، کسی نمی گوید به دلیل صحبت های رئیس جمهور یا وزیر یا معاون وزیر بوده است؛ کمااین که نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین فرانسه، نیز طرفدار پروپاقرص پاری سن ژرمن بود و در فرانسه کسی پاریسی ها را به این متهم نکرد که قهرمانی های شما به این دلیل است که رئیس جمهور طرفدار پاری سن ژرمن است.

در این میان نمی شود فرهاد مجیدی را نیز خیلی عجولانه قضاوت کرد. همان طور که در بالا عنوان شد، او به اندازه کافی باهوش هست که ناکامی تیمش را به موردی دیگر ربط دهد ولی نباید شرایط فوتبال ایران را با فوتبال روز دنیا مقایسه کرد. اگر در کشورهای دیگر، سیاستمداران و دولتمردان به راحتی از تیم های مورد علاقه خود حمایت می کنند، به این خاطر است که سازوکار آنها کاملاً جداست و تیم ها خصوصی هستند؛ شرایطی که فعلاً در ایران برای دو تیم بزرگ پایتخت مهیا نیست. استقلال و پرسپولیس، هر دو، تیم هایی دولتی هستند و شاید به همین دلیل است که ابراز علاقه آشکار به این تیم ها در سطوح مختلف دولت، چنین شایعه هایی را به وجود می آورد.»