یقه سفید خرافاتی روی نیمکت تیم ملی؟

ویلموتس هم در زمره آن دسته از مربیانی است که خرافاتی هستند؛ یکی مثل مائوریتسیو ساری، سرمربی این روزهای چلسی، البته نه به آن شدت. او در تیم ملی بلژیک پیراهن سفید به تن می کرد و در تمامی بازی ها با همان پیراهن به میدان می رفت. رسانه ها و خبرنگارها می گفتند خرافاتی است و برایش خوش شانسی می آورد ولی خودش می گوید چنین موضوعی صحت ندارد.

  1. سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۳:۲۳ (۱ سال،۴ ماه قبل)
مارک ویلموتس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«از قرار معلوم تکلیف سرمربی تیم ملی مشخص شده و قرار است مارک ویلموتس بلژیکی جای کی روش در ایران را بگیرد. روز دوشنبه چند سایت بلژیکی خبر دادند که مذاکرات فدراسیون فوتبال ایران با مارک ویلموتس به مراحل آخر نزدیک شده و قرار است این مربی برای نهایی کردن قراردادش راهی تهران شود. درباره جزئیات قرارداد ویلموتس هم گفته شده که او قرار است سالیانه ۱.۵ میلیون یورو دستمزد بگیرد و به همراه خود دو دستیار بلژیکی هم به تهران ببرد. طبق ادعای این سایت ها، مذاکرات اولیه با او از سوی مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران در ترکیه انجام شده است و دو طرف شرط هایشان را بیان کرده اند. دست آخر هم قرار شده فدراسیون گزینه ای پیشنهادی برای دستیار ایرانی در کادر فنی داشته باشد که گفته شده این دستیار ایرانی جواد نکونام، کاپیتان و مربی سابق تیم ملی ایران است.

رقم قابل قبول

اگر ویلموتس و مهدی تاج به توافق نهایی برسند و این قرارداد امضا شود باید گفت فدراسیون فوتبال از لحاظ بستن قرارداد مالی خوب کار کرده است. تاج توانسته مربی ای در سطح اروپا پیدا کند که با وجود اعتبار قابل قبول، دستمزد مناسبی هم می گیرد؛ با نگاهی به قرارداد آخر کی روش و البته نگاهی به رقم قرارداد شفر و برانکو در تیم های استقلال و پرسپولیس باید گفت آوردن مارک ویلموتس بلژیکی به ایران با این رقم، کار مناسبی از سوی مهدی تاج و فدراسیون فوتبال است که در این زمینه حداقل نقش شان را خوب ایفا کرده اند.

ویلموتس خوب ولی نه چندان عالی

فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش بعد از جدایی کارلوس کی روش از تیم ملی ایران وعده آوردن مربی ای بزرگ تر از کی روش به ایران را دادند. با این حال نه پولی که فدراسیون در بساط دارد و نه تحریم های سیاسی، اجازه نداد وعده فدراسیون چندان محقق شود. دست آخر آنها فعلاً به سراغ مارک ویلموتس رفته اند که شاید به اندازه کی روش که روی نیمکت سرمربیگری رئال مادرید نشسته، اعتباری در بین فوتبالی های دنیا نداشته باشد ولی دست کم با ۵۰ سال سن می تواند فاکتوری مهم تر از کی روش، یعنی جاه طلبی برای رسیدن به قهرمانی داشته باشد. ویلموتس البته سابقه مربیگری در تیم ملی بلژیک را هم دارد و در جام جهانی ۲۰۱۴ با «شیاطین سرخ» تا یک چهارم نهایی هم رفت ولی آنجا مغلوب آرژانتینی شد که به فینال رسید. کار در تیم ملی بلژیک زمانی برای ویلموتس سخت شد که اختیار رختکن را از دست داد و عده ای از بازیکنان سرشناس این تیم از جمله تیبو کورتوآ علیه او شدند. ویلموتس در یورو ۲۰۱۶ هم مربی بلژیکی ها بود ولی شکست در مرحله حذفی برابر تیم نه چندان مطرح ولز، پرونده حضور او در تیم ملی را بست تا او از کار اخراج شود. کارنامه بدتر ویلموتس اما مربوط به سرمربیگری ساحل عاج می شود؛ جایی که او با این کشور آفریقایی حتی نتوانست سهمیه ورود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را به دست بیاورد. ویلموتس از آن تیم هم اخراج شد تا از آن زمان به بعد بدون تیم باشد. البته ساختن نسل طلایی فوتبال بلژیک یا دست کم، مشارکت در ساختن نسل طلایی بلژیک در کنار فاکتور سن و دستمزد، او را به گزینه ای قابل قبول در تیم ملی تبدیل می کند.

همسو با دیک ادووکات

قبل از این که ویلموتس به عنوان یکی از گزینه های نهایی فدراسیون فوتبال انتخاب شود چندین رسانه خارجی از دیک ادووکات به عنوان سرمربی احتمالی ایران نام بردند؛ اتفاقاً ویلموتس سابقه همکاری با ادووکات را در کارنامه دارد و می گوید فلسفه کاری اش شبیه به همین مربی هلندی است. او در گفت وگویی ویدئویی با «لوسوآر» می گوید: «من شیوه مربیگری ادووکات را دوست دارم. آدمی است که در حرف هایش بسیار سرسخت نشان می دهد. بعضی وقت ها می تواند با حرف هایش یک سری از آدم ها را تحریک کند ولی من شیوه مربیگری و فلسفه فوتبالی اش را دوست دارم. می توانم بگویم من و او یک دید مشترک در فوتبال داریم ولی او ۲۰ سالی از من بزرگ تر است.»

اهل مادیات نبودن!

آن قدر کی روش و فدراسیون فوتبال در طول هشت سال گذشته درباره مسائل مالی به اختلاف خوردند که مهدی تاج، یکی از شروط اصلی اش را رقم مورد نظر مربی بعدی و البته اخلاق مناسب او قرار داده است! ویلموتس حالا هر دو خصیصه مورد نظر فدراسیون را دارد و علاوه بر آن مربی است که عصبانی هم نمی شود. «عصبانیت؟ خیلی خیلی کم عصبانی می شوم.» این بلژیکی که همین سه ماه پیش تولد ۵۰ سالگی اش را گرفته است، می گوید از مسیری که در طول ۵۰ سال گذشته طی کرده است پشیمان نیست و اگر قرار باشد دوباره به عقب برگردد همین مسیر را طی می کند. با این حال بخش مهمی از صحبت های او درباره پول است که نظر جالبی دارد. «پول چیزی است که آدم باید داشته باشد ولی فراموش نکنید خوشبختی نمی آورد. آدم باید خرج زندگی اش را دربیاورد ولی مهم ترین چیز در زندگی نیست.»

عفونت خون و شایعه تومور فرزند

مارک ویلموتس که بخش مهمی از زندگی اش را مدیون بازی در شالکه است، می گوید بیش از تصمیمات فوتبالی اش دوست دارد درباره انتخاب همسرش حرف بزند. «همسرم بهترین انتخاب زندگی ام بوده است. او در تمام این سال ها کنارم بوده و در تمام چیزهایی که به دست آورده ام، نقش داشته و این که سه فرزند زیبا هم برای من به دنیا آورده است.» البته زندگی ویلموتس و همسرش همیشه هم روی روال نبوده؛ چه آن زمان که مربی تیم ملی بلژیک بود و مجبور شد خانواده اش را به بوردو ببرد و چه زمانی که اشتباهی به آنها خبر دادند یکی از فرزندانش تومور دارد. این داستان تومور را همسرش تعریف می کند و می گوید با این که دکترها گفتند اشتباه شده، ولی تا چند ماه حالمان خوب نبود. البته خود ویلموتس می گوید پول مهم ترین چیزِ زندگی نیست و مهم ترین چیز را سلامتی می داند. «سلامتی در زندگی مهم ترین چیز است. آدم باید سالم باشد تا بتواند همه چیز را سر جای خودش بگذارد.» نکته مهم درباره ویلموتس این که ابتدای سال ۲۰۱۶ متوجه می شود عفونت خون دارد. او می گوید نزدیک به یک سال وقت گذاشتم تا مشکل در این زمینه برطرف شود.

گاو خشمگینی که سناتور هم شد

زندگی برای ویلموتس روزهای پرالتهابی هم داشته است. او علاوه بر دنیای فوتبال، دستی هم بر دنیای سیاست دارد و دو سال را به عنوان سناتور در مجلس بلژیک سپری کرده است. البته برخلاف ادعاهای موجود، می گوید از تجربه سناتوربودنش کاملاً راضی است. «تصمیم بسیار خوبی بود. برای این که ببینم اداره یک کشور چطوری است، شرایط در این زمینه چطور ارزیابی و تصمیم گیری می شود، سناتور شدم. در آن زمان هم تلاش زیادی برای بهتر شدن وضعیت ورزش و جوانان کردم.» البته ویلموتس یک لقب جذاب هم دارد: «گاو خشمگین دونگلبرگ». دونگلبرگ محل تولدش است ولی آیا گفتن گاو خشمگین به او ناراحتش می کند؟ «این موضوع من را ناراحت نمی کند. می شود قدرت و اراده کسی که می خواهد موفق شود.»

خرافاتی و علاقه مند به پیراهن سفید

ویلموتس هم در زمره آن دسته از مربیانی است که خرافاتی هستند؛ یکی مثل مائوریتسیو ساری، سرمربی این روزهای چلسی، البته نه به آن شدت. او در تیم ملی بلژیک پیراهن سفید به تن می کرد و در تمامی بازی ها با همان پیراهن به میدان می رفت. رسانه ها و خبرنگارها می گفتند خرافاتی است و برایش خوش شانسی می آورد ولی خودش می گوید چنین موضوعی صحت ندارد. «من خرافاتی نیستم، اصلاً. یکی یا دو تا از بازیکنان بودند که به من می گفتند پیراهن سفیدت را بپوش چون برایمان خوش شانسی می آورد.»