هواداری هراسی

بدون تردید همه جای دنیا حتی سیاستمداران ارشد هم به راحتی نام تیم محبوب شان را فاش می کنند اما در ایران چنان حساسیت کاذبی به وجود آمده که هیچ کس جرات ابراز علاقه ندارد.

  1. سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۵:۲۰ (۱ سال،۴ ماه قبل)
image.png
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

بعد از اتفاقات بازی نفت آبادان و استقلال، فرهاد مجیدی علیه وزارت ورزش موضع گرفت و پس از آن در چرخشی عجیب، پیکان انتقاداتش را به سمت معاون وزارت خارجه چرخاند. عباس عراقچی طی سال های گذشته به دفعات از علاقه خودش و تخت روانچی به پرسپولیس سخن گفته و حتی یک بار مدعی شده بود در دل مذاکرات هسته ای هم نتایج سرخپوشان را پیگیری می کرده است.

او صبح روز شنبه هم در انتهای یک گفت وگوی تلویزیونی با اصرار مجری برنامه برای پرسپولیس آرزوی موفقیت کرده بود. حالا همین مساله به دستاویزی برای فرهاد مجیدی تبدیل شده تا صراحتاً از نقش احتمالی ابراز علاقه عراقچی به پرسپولیس، روی داوری بازی استقلال گلایه کند! البته منطق سست مجیدی در این مورد طی دو روز گذشته دستمایه انتقادات زیادی شده، اما خوب است با استفاده از فرصت پیش آمده، فرهنگ نامناسب «هواداری هراسی» در فوتبال ایران به بوته نقد کشیده شود. واقعاً این چه عادت مخربی است که برخی از ما پیدا کرده ایم و بر اساس آن، مدام دنبال اثبات هواداری دولتمردان از تیم رقیب هستیم؟ آیا این که فلان وزیر، معاون، مدیر یا حتی رئیس جمهوری هوادار تیم مقابل است، به خودی خود سند مظلومیت تیم ما به شمار می آید؟ آیا مسئولان عالی رتبه حق ندارند طرفدار یک تیم باشند؟ اصلاً این هواداری آنها، فرصت است یا تهدید؟

بدون یک سر سوزن تردید باید گفت همه جای دنیا حتی سیاستمداران ارشد هم به راحتی نام تیم محبوب شان را فاش می کنند. از این دست موارد در اروپا آن قدر زیاد است که طرح هر مثالی به معنای اتلاف وقت خواهد بود. ما اما در ایران چنان حساسیت کاذبی در این مورد درست کرده ایم که خیلی ها نمی توانند راحت حرف دل شان را بزنند. هواداری از یک تیم فوتبال، جزو حقوق شهروندی است و هیچ کس را نباید از این حق محروم کرد. بر این اساس نه استقلالی بودن محمود احمدی نژاد و حمیدرضا آصفی ایراد دارد و نه پرسپولیسی بودن عراقچی و رئیس دولت اصلاحات. هواداری سیاسیون از تیم های فوتبال فقط در صورتی محل اشکال است که بحث دخل و تصرف احتمالی در نتایج و کم وکیف آماده سازی تیم ها پیش بیاید. طبعاً در این صورت با شکلی از سوءاستفاده از قدرت مواجه هستیم که مثل سایر انواع آن مذموم و غیرقابل دفاع است. در غیر این صورت چه اشکالی دارد که یک رئیس جمهور یا حتی وزیر ورزش طرفدار ساده پرسپولیس یا استقلال باشد؟

خنده دار است که ما در ایران چنان برخورد وسواس گونه ای با این مساله داشته ایم که حتی گران فوتبال هم اجازه نمی دهیم در خلوت شان هوادار یک تیم خاص باشند. مگر ممکن است کسی چنان شیفته فوتبال باشد که دیوانه وار اطلاعات جمع کند و به درجه گزارشگری برسد، اما طرفدار هیچ تیمی نباشد؟ مگر اینها از کره مریخ روی سطح زمین فرود می آیند؟ کاش بیهوده هواداری هراسی نکنیم؛ مخصوصاً در مورد سیاسیون. اتفاقاً حالا که دولت خودش را موظف کرده یک ریال هم برای ورزش قهرمانی هزینه نکند و مجلسی ها هم در گرفتن حق پخش تلویزیون ناموفق بوده اند، لااقل همین تعلق خاطر معنوی دولتمردان به فوتبال ممکن است در برخی بزنگاه ها گشایش ایجاد کند. این قدر الکی و از سر منافع آنی اینها را نترسانید که علاقه قلبی شان را قورت بدهند و زیر خاک چال کنند.