تارتار: نباید به سلامت لیگ شک کرد

جای کی روش آمدن ریسک بالایی دارد

سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم با بیان این که نباید به سلامت لیگ برتر ایران شک کرد، عنوان کرد تیمش مقابل پرسپولیس جوانمردانه بازی کرد.

  1. شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۲:۵۱ (۱ سال،۴ ماه قبل)
مهدی تارتار
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مهدی تارتار ، درباره وضعیت تیم فوتبال پارس جنوبی جم در لیگ هجدهم به صحبت پرداخت. او با بیان این که امسال این باشگاه مشکلات مالی زیادی دارد عنوان کرد: برخلاف ‏میل باطنی اش از این تیم جدا می شود. سرمربی تیم جنوبی لیگ ایران در بخش دیگری از صحبت هایش به اشتباهات داوری اشاره کرد و گفت: کاش داوران هم مربی گری می کردند تا متوجه می شدند شرایط کار مربیان چقدر سخت است چرا که گاهی یک مربی به خاطر اشتباهات داوری خانه نشین می شود. تارتار البته معتقد است با وجود اشتباهات داوری اما نباید به سلامت لیگ شک کرد.

در ادامه گفت وگوی خبرنگار با مهدی تارتار را می خوانید:

* ابتدا می خواهیم درباره لیگ هجدهم صحبت کنیم. آغاز و پایان این لیگ چطور بود.

لیگ ما سال به سال پیشرفت می کند و تیم ها به یکدیگر نزدیک می شوند به خاطر همین است که امسال در هفته های پایانی ۵ تیم شانس قهرمانی داشتند. جوانان خوبی در لیگ به فوتبال ایران معرفی شدند و در این زمینه شاهد پیشرفت خوبی بوده ایم. فکر می کنم در کل شاهد لیگ خوبی بودیم.

* فصل قبل در نیم فصل نخست وضعیت بسیار خوبی داشتید و پارس جنوبی جم در صدر جداول قرار داشت اما امسال نتوانستید موفقیت پارسال را تکرار کنید دلیل این موضوع چه چیزی بود؟

مشکلات ما از سال قبل شروع شد. از نیم فصل دوم پارسال مشکلات مالی گریبان ما را گرفت. وقتی تیمی دچار مشکلات مالی می شود تمرکز بازیکنان از مسائل فنی دور می شود. سال قبل اعلام کردم و به مسؤولان استان بوشهر هشدار دادم و خواستم تا دیر نشده تیم را حمایت کنند اما متأسفانه قانون عجیبی که فقط در شانزده تیم لیگ برتری اجرا می شود اجازه نمی دهد دولت در فوتبال هزینه کند. همین موضوع باعث شد کمر تیم ما شکسته شود. پس از مشکلات مالی بازیکنان چند نوبت اعتصاب کردند و در پایان فصل هم ۱۳ و ۱۴ بازیکن را از دست دادیم که به تیم های بهتر منتقل شدند با این حال توانستیم جایگزین های مناسبی جذب کنیم. و امسال هم در نیم فصل نخست امتیازات خوبی کسب کردیم اما هر چه زمان می گذشت مشکلات مان بیش تر شد. بازیکنان وقتی شغل دیگری ندارند در این شرایط سخت اقتصادی تنها درآمدشان فوتبال است. گاهی که آن ها اعتصاب می کردند تلاش کردیم با شیوه های مدیریتی و بعضاً برخورد با آن ها اجازه ندهیم که اعتصابات ادامه داشته باشد اما من همین جا می خواهم از همه بازیکنانم تشکر کنم که با وجود همه مشکلات و دریافتی های کم لیگ را به پایان رساندند. همین موضوع باعث شد تیم مان در لیگ برتر ماندنی شود و دغدغه خاصی از این بابت نداشته باشیم.

* باشگاه شما چه میزان پرداختی به بازیکنان و کادر فنی داشته است؟

فکر می کنم تا به حال ۴۶ درصد پرداختی داشتند؛ به هر حال مسؤولان ما دست شان بسته است و بودجه محدودی داریم. من می خواهم از هواداران مان و مدیریت باشگاه آقای رضائیان تشکر کنم که طی این سال ها حمایت خوبی از تیم انجام دادند. گاهی که تیم در شرایط سختی از نظر نتیجه گیری قرار می گرفت آقای رضائیان با جان و دل از ما حمایت می کردند تا با خیال راحت کارم را انجام دهم. من می خواهم از ایشان به صورت ویژه تشکر کنم. حاج رحیم خطیب که سرپرست تیم ما بود واقعاً زحماتی زیادی را متحمل شد در خیلی از موارد از جیب شخصی اش هزینه می کرد تا ما مشکلات مالی را احساس نکنیم. اگر او نبود ما در سفرها دچار مشکل می شدیم.

* سال آینده وضعیت شما چطور خواهد بود؟ آیا به همکاری با پارس جنوبی جم ادامه می دهید؟

جدا شدن از این تیم برایم بسیار سخت است چون این تیم را از لیگ یک به لیگ برتر آوردیم و طی سه سال روزهای خوبی با این تیم داشتم. واقعاً جدا شدن از پارس جنوبی جم سخت است اما چاره ای دیگر نداریم. اگر قرار باشد این تیم با خود من به لیگ یک سقوط کند حالت خوبی نخواهد داشت. من ارتباط خوبی با هواداران مان دارم و دوست ندارم این ارتباط از بین برود. اما ناچارم از این تیم جدا بشوم و برخلاف میل باطنی ام این تیم را ترک کنم. ان شاءالله مشکلات این باشگاه برطرف شود و در لیگ برتر بماند اما با این مشکلات مالی که من می بینم واقعاً کارشان سخت است.

* لیگ امسال موارد حاشیه ای زیادی داشت از این که گفته می شود یک جریان خاص می خواهد تیمی قهرمان شود تا این اواخر که اشتباهات داوری دلیل پیروزی تیم ها قلمداد می شد. واقعاً به نظر شما در ایران جریانی می تواند تیمی را قهرمان کند؟

ما نباید به سلامت فوتبال مان شک کنیم. من فکر می کنم در جاهای دیگر فساد خیلی بیش تر است و در فوتبال ما این موضوع به حداقل رسیده است. هر چه زمان بگذرد فوتبال ما پاک تر هم خواهد شد. چون مربیان پاکی در حال حاضر در لیگ برتر کار می کنند و جریان خاصی هم وجود نداشت. اما اشتباهات داوری واقعاً زیاد بود البته اشتباهات داوری در همه جای دنیا وجود دارد اما آن ها برای کم شدن اشتباهات داوری هزینه کرده اند و سیستم (VAR) راه اندازی کرده اند تا اشتباهات داوری شان به حداقل برسد. این موضوع به فوتبال دنیا خیلی کمک کرده است و واقعاً ارزشش را دارد با وجود همه مشکلات اقتصادی این سیستم را در لیگ خودمان راه اندازی کنیم تا در آینده هیچ حرف و حدیثی پیش نیاید و حق و ناحق نشود. مسؤولان ما باید پیگیر باشد هر طور که شده این سیستم را راه اندازی کنند اما با قاطعیت می گویم جریان خاصی وجود ندارد و در اشتباهات داوری هیچ عمدی در کار نبود اما اشتباهات داوری تأثیرگذار بوده است.

* همین اشتباهات داوری باعث عصبانیت خیلی از مربیان شده؛ خود شما هم بارها در نشست های خبری به این موضوع اعتراض کردید. این اعتراضات به خاطر فشار بازی بود؟

ای کاش داوران ما مربی بودند و بعد داور می شدند تا ببینند چقدر سخت است در لیگ برتر مربی گری کنید. داوری سخت است اما مربی گری یکی از دو شغل پر استرس دنیا است. اول خلبانان جنگی شغلی پراسترسی دارند و بعد مربیان شغل شان پراسترس است. ما شغل پراسترسی داریم و امنیت شغلی هم نداریم. گاهی یک مربی به خاطر اشتباهات داوری خانه نشین می شود؛ به همین خاطر اشتباهات داوری باید به حداقل برسد. جای پارس جنوبی نباید در این جای جدول باشد اما آن قدر اشتباهات داوری صورت گرفت و این اتفاق رخ داد که جای ما در جدول به گونه ای شد که به عنوان تیم خنثی بازی می کردیم. داوران در دیدار ما برابر تیم های مدعی قهرمانی و یا پایان جدول سوت های ۵۰ -۵۰ را به سود تیم حریف می دادند. من این موضوع را بارها اعلام کردم. رتبه ما در جداول در سرنوشت کاری مان تأثیرگذار است. من از داوران می خواهم بیش تر دقت کنند.

* می خواهیم درباره دیدار تیم تان برابر پرسپولیس صحبت کنید قبل از بازی حواشی زیادی به وجود آمده بود مبنی بر این که شاید شما این بازی را آن قدر جدی نگیرید تا پرسپولیس راحت قهرمان شود اما در بازی شرایط جور دیگر بود.

آن هایی که در شبکه های مجازی به ما اهانت کردند و هرچه دوست داشتند به ما گفتند، ما را نمی شناختند. آن ها هیچ چیزی برای شان اهمیت نداشت و خیلی راحت من را قضاوت کردند. ما با بازی در برابر پرسپولیس نشان دادیم به دنبال پاکی در فوتبال بودیم و نمی خواستیم ناحقی به گردن ما باشد. تیم سپاهان و هواداران شان و مردم اصفهان از ما توقع داشتند فوتبال جوانمردانه به نمایش بگذاریم. مهم بود این کار را انجام دهیم. قلبا دوست داشتیم پرسپولیس قهرمان شود و به هواداران این تیم برای قهرمانی تبریک می گویم که به حق شان رسیدند اما ما باید با قدرت به مصاف پرسپولیس می رفتیم تا جوانمردی را به نمایش بگذاریم. گلی که خوردیم هم به خاطر تجربه بازیکن پرسپولیس بود. این تیم به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده است و بسیار قدرتمند است.

* فشارهای که در شبکه های مجازی ایجاد شده بود روی شخص شما تأثیری نداشت؟

هر کاری می کنیم باید خدا را در نظر بگیریم. من به همه بنده های خدا احترام می گذارم اما کسانی که من را ناعادلانه قضاوت می کنند به خدا می سپارم. برای من این مهم است که خدا از من راضی باشد. در این سال ها که مربی گری می کنم فقط رضای خدا برایم مهم بود. بنابراین خیلی اهمیت نمی دهم که در شبکه های مجازی چه می گفتند.

* می خواهیم درباره تیم ملی فوتبال ایران و سرمربی آینده اش هم صحبت کنید. فدراسیون فوتبال اعلام کرده که با مارک ویلموتس توافق کرده است؛ آیا از این مربی شناختی دارید و این که در مورد انتخاب مربی خارجی هم صحبت کنید؟

من خیلی روی آقای ویلموتس شناختی ندارم چون هنوز روی او بررسی کافی انجام ندادم؛ اما با توجه به پیشرفتی که فوتبال ایران با کی روش به دست آورد فکر می کنم فدراسیون فوتبال ایران نمی توانست در این شرایط مربی ایرانی را به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی کند چون اگر نتیجه گیری آن مربی ضعیف بود انتقادات خیلی زود شروع می شد. کی روش مربی بزرگی بود که به ایران آمد و به تیم ایران شخصیت داد. الان زمانی نبود که مربی ایرانی برای تیم ملی انتخاب شود. مسؤولان فدراسیون فوتبال تصمیمی درستی گرفتند که مربی خارجی بیاورند. اگر مربی ایرانی بد نتیجه بگیرند تحملش برای همه سخت خواهد شد و آن مربی واقعاً می سوخت. در کشور ما اگر می خواهید اسم مربی بزرگ ایرانی بیاورید باید بروید سراغ علی دایی و یا امیر قلعه نویی که از آن ها استفاده کنید اما جای کی روش آمدن ریسک بالایی دارد. درست است که حضور مربی خارجی هزینه سنگینی دارد اما این تصمیم کاملاً درست است.

* آینده مهدی تارتار در لیگ برتر چگونه خواهد بود؟

پس از سه سال کار بی وقفه و سخت الان فقط می خواهم به استراحت بپردازم تا ببینم بعدها چه پیشنهاداتی به دستم می رسد در آینده می خواهم با وسواس بیش تری تیمم را انتخاب کنم تا روند رو به رشد را ادامه دهم.