لیگ هجدهم فوتبال نه، لیگ معترضان فوتبال!

در حالی که لیگ هجدهم به خاطر نزدیک بودن مدعیان قهرمانی به یکدیگر از جذابیت بالایی برخوردار بود اما اشتباهات داوری، فشردگی مسابقات و مشکلات مالی باعث شد که تیم ها تا حد زیادی درگیر حواشی شوند.

  1. یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۰:۲۰ (۱ سال،۴ ماه قبل)
قهرمانی پرسپولیس در لیگ هجدهم
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

هر فصلی که از لیگ حرفه ای فوتبال ایران می گذرد، حواشی آن افزایش می یابد. البته رقابت نزدیکی که در لیگ هجدهم بین پنج تیم پرسپولیس، سپاهان، استقلال، پدیده و تراکتورسازی برای کسب عنوان قهرمانی وجود داشت، باعث شد که تنش ها به مراتب بیشتر از فصل های قبل باشد.

در این فصل از لیگ برتر اشتباهات داوری از مسائلی بود که تیم ها اعتراض زیادی نسبت به آن داشتند که در هفته های پایانی به اوج خود رسید. البته این اشتباهات تقریباً به طور یکسان بین تمامی تیم ها تقسیم شده بود ولی تعداد آن و مقدار تاثیرگذاری اش به نسبت افزایش یافته بود.

با این که مربیان و تیم های لیگ برتر اعتراض شدیدی به اشتباهات داوری داشتند اما مهم ترین مشکل آن ها در این دوره از لیگ برتر، فشردگی رقابت ها بود. کمیته مسابقات سازمان لیگ در این دوره از رقابت ها با این که تیم ملی در هیچ رویدادی در فصل بهار قرار نبود شرکت کند و حتی سرمربی هم نداشت اما طبق برنامه ریزی ایی که انجام داد، لیگ هجدهم را در تاریخ ۲۶ اردیبهشت به پایان رساند. این اقدام باعث شد که تمامی تیم ها خصوصاً استقلال، پرسپولیس، ذوب آهن و تا حدی سایپا که باید در لیگ قهرمانان آسیا هم شرکت می کردند، دچار مشکل شوند و مصدومیت و خستگی گریبان آن ها را بگیرد. با این حال سعید فتاحی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ بارها اعلام کرد که تأیید برنامه لیگ از باشگاه ها گرفته شده بود در نتیجه می توان نتیجه گرفت که خود باشگاه ها هم در این قضیه مقصر بودند و برنامه پیشنهادی لیگ برتر را به درستی بررسی نکرده بودند.

نمود منفی فشردگی لیگ هجدهم را می توان در حذف زودهنگام نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و صعود تنها یک تیم یعنی ذوب آهن از مرحله گروهی، مشاهده کرد. حذف استقلال و پرسپولیس هم در حالی رقم خورد که پارسال استقلال تا مرحله یک چهارم نهایی و پرسپولیس تا فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده بودند.

البته تیم ها تنها به مسائل خارجی اعتراض نداشتند، چرا که تقریباً تمامی تیم های لیگ برتری در فصلی که گذشت دچار بحران مالی بودند و نتوانستند حق و حقوق بازیکنانشان را کامل بدهند. در لیگ هجدهم فقط تراکتورسازی، ماشین سازی، پیکان و پدیده (پس از روی کار آمدن مالک جدید) بدون مشکل مالی و اعتصاب فصل را به پایان رساندند و باقی تیم ها همه درگیر مشکلات مالی بودند و تقریباً تمامی آن ها یک بار اعتصاب در فصل را تجربه کردند. البته مهم ترین دلیل به وجود آمدن این مشکل، عدم پرداخت حق پخش تلویزیونی که در تمام دنیا بخش اعظم درآمدهای باشگاه ها را تشکیل می دهد، است.

صادق درودگر، مدیر بازاریابی سازمان لیگ می گوید که به خاطر ورود فیفا به قضیه حق پخش فوتبال ایران و درخواست ارائه گزارش مدون راجع به این موضوع، جلساتی بین وزارت ورزش و جوانان، سازمان صداوسیما و فدراسیون فوتبال تشکیل شده و در تلاش هستند که موضوع حق پخش تلویزیونی برای فصل آینده حل و فصل شود.

با این حال حق پخش تلویزیونی تنها منبع درآمد باشگاه های لیگ برتر نیست و سازمان لیگ با فراهم کردن بستر تبلیغات محیطی، باید راه درآمدی دیگری برای باشگاه ها ایجاد کند. با این که مدیر بازاریابی سازمان لیگ معتقد است که وضعیت مالی لیگ برتر نسبت به فصول قبل بهتر بوده اما باز هم پول زیادی دست باشگاه ها را نگرفته است. حتی باشگاه هایی مانند استقلال و پرسپولیس پولی از این راه دریافت نکردند و به دلایل مختلف مانند جریمه های کمیته انضباطی، ۲۰ درصد سازمان لیگ از بلیت فروشی و درصدی که از قرارداد بازیکنان دریافت می کنند، پولی به این باشگاه ها نرسیده و همیشه به سازمان لیگ بدهکار اعلام شدند.

مورد دیگری هم که وجود دارد، خود باشگاه ها هم در منابع درآمدی که باید برای خودشان ایجاد کنند ضعیف ظاهر شدند و شرکت های اسپانسری که با آن ها قرارداد بستند به قول هایشان عمل نکردند تا همین پول اندک اسپانسر هم کامل به باشگاه ها نرسد.

با این اوصاف لیگ هجدهم را می توان یکی از پرحاشیه ترین ادوار لیگ برتر نامید، زیرا که همه تیم ها یا در حال اعتراض به اشتباهات داوری و فشردگی مسابقات بودند و یا با مشکلات مالی و اعتصاب دست و پنجه نرم می کردند.