کربکندی: در فوتبال، آدم کر، کور و لال می خواهند

اراده ای برای برخورد با فساد نیست

پیشکسوت فوتبال ایران معتقد است که فوتبال باشگاهی ایران در لیگ هجدهم از لحاظ فنی کمی پیشرفت داشته اما همچنان فساد در این ورزش وجود دارد و ظاهرا هیچ اراده ای هم برای حل آن وجود ندارد.

  1. یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۲:۱۳ (۱ سال،۴ ماه قبل)
رسول کربکندی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

رسول کربکندی درباره لیگ هجدهم فوتبال اظهار کرد: لیگ از نظر کیفی بهتر شده بود اما به دو گروه مستکبران و مستضعفان تقسیم شده بود. تیم هایی که بالای جدول بودند و تا روز آخر رقابت می کردند از دلایل حساس شدن لیگ امسال بودند. تا ثانیه های آخر قهرمان می توانست عوض شود. هم بالا و هم پایین جدول رقابت شدید بود. این لیگ درس های خوبی هم داد. یک تیمی مثل پدیده آمد و با هزینه کم یک تیم بسیار خوب را شکل داد و فوتبال خوبی هم بازی کرد و همچنین نتایج خوبی هم گرفت. اگر کمی لغزش نداشت می توانست جایگاه بهتری هم پیدا کند.

کربکندی درباره تساوی های زیاد تیم ها در لیگ امسال هم اظهار کرد: وقتی که سرمربی با دو باخت روی هوا می رود و دلال ها یک مربی دیگر را برای جایگزین کردن او آماده کرده اند، مربی ها محتاط تر می شوند چون باخت فشار بیشتری روی مربی ایجاد می شود. البته بخشی از این موضوع هم به پیشرفت کردن در کار دفاعی مربوط می شود. تیم ها از تیم ملی زمان کی روش یاد گرفتند که چگونه دفاع کنند و مثل تیم ملی هم در حمله موفقیتی نداشته اند.

او ادامه داد: این یکی از درس های فوتبال بود که به مدیران داده شد که فقط با پول خرج کردن نمی شود موفق شد. یک تیم با آرامش و بدون حاشیه هم می تواند تماشاگر جذب کند و هم نتیجه بگیرد. به نظر من از لحاظ فنی گل محمدی بهترین مربی فصل بود چرا که تیم بسیار خوبی را با امکانات کم آماده کرد.

کربکندی درباره نقاط منفی لیگ هم بیان کرد: اعتراض های بیش از حد، بعضاً قضاوت های ضعیف، جنگ و دعوا و مصاحبه های قبل و بعد از بازی که مد شده درباره همه چیز حرف بزنند به غیر از فوتبال، بیانیه هایی که کمتر جایی در دنیا می بینیم از نکات منفی لیگ بود. به جز این ها لیگ بدی نبود و باشگاه های ما یاد گرفتند که سه روز یک بار هم بازی کنند. این ها نسبت به گذشته پیشرفت است. البته هنوز فاصله زیادی با آن مرز حرفه ای داریم. یکی از دلایل قهرمانی پرسپولیس وجود برانکو بود و همچنین حمایت هایی که از این تیم می شد و البته تماشاگرانش. تعجب من این است که چنین تیمی چرا بازیکنانش آن قدر معترض هستند و با داور کار دارند. بازیکنان طوری رفتار می کردند که سید جلال حسینی که از با اخلاق های فوتبال است مدام با داور درگیر بود. این موارد باید درست شود.

او با اشاره به اینکه اعتراض کردن یک تاکتیک مؤثر برای تیم ها شده است توضیح داد: بعد از اوت بلند، این هم یکی از تاکتیک های مؤثر در فوتبال ایران است. تا زمانی که این چیزها درست نشود، تماشاگر ما هتاکی کند و محیط ورزشگاه ها ناامن باشد که خانواده ها تمایل نداشته باشند فرزندانشان به آن جا بروند، فوتبال ما به جایی نمی رسد. الان لیدرها و دلال ها همه کاره فوتبال ما هستند. این اشکالات فوتبال ما با فوتبال حرفه ای در دنیاست.

پیشکسوت فوتبال ایران در پاسخ به این پرسش که ضرورت برگزاری چنین لیگی با این همه مشکل در طول این سال ها چیست، اظهار کرد: فوتبال بخشی از سرگرمی مردم است و این فوتبال باید وجود داشته باشد. این انرژی ها کجا باید تخلیه شود؟ فرقی هم ندارد چند نفر مشت بخورند یا فحش. هیچ اراده ای برای برخورد با مسائل منفی فوتبال وجود ندارد. فقط کمیته انضباطی این وسط یک درآمد خوبی به دست می آورد. برای بازیکنی که قراردادش ۳ میلیارد است جریمه ۴ میلیونی مثل پول ناهارش است. این چه اثری دارد؟ این اتفاقات منفعتش برای یک عده خاص شده است ولی تأثیری ندارد. هنوز تا مرز قانون مندی فاصله داریم و این مربوط به همه می شود. از مدیری که در کار مربی دخالت می کند گرفته تا مربی ای که قبل و بعد از بازی راجع به همه چیز حرف می زند و گناه را گردن بقیه می اندازد و بازیکنی که زندگی حرفه ای ندارد. همچنین تماشاگر و بعضاً رسانه ها.

او درباره اینکه در این لیگ خیلی ها از تیم ها از دست های پشت پرده اسم می بردند هم گفت: زمانی که من مربی صبا بودم، بعد از بازی سپاهان و صبا که محسن قهرمانی در دقیقه ۹۴ یک پنالتی گرفت، من مصاحبه کردم و گفتم فوتبال ما کثیف است ولی جز اینکه کمیته انضباطی من را دو جلسه محروم و سه میلیون تومان جریمه کرد که چرا این حرف را زدم، اتفاقی نیفتاد. هیچ کس من را صدا نکرد که بگویم کجای این فوتبال کثیف است.

کربکندی افزود: اراده ای برای برخورد نیست و آدم هایی که این گونه فکر می کنند را به شکل های مختلف طرد می کنند تا در این فوتبال نباشند. من شک ندارم که در فوتبال ما فساد وجود دارد ولی وقتی حرف از فساد می زنیم می گویند برو مدرک بیاور. من نمی دانم وقتی کسی رشوه می گیرد یا تبانی می کند مگر رسید می گیرد که مثلاً ۱۰ میلیون تومان پول گرفته ام که بازی را در بیاورم؟ این ها پاک کردن صورت مساله است. کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم ۶ ماه معطل کرد و گزارش دو صفحه ای داد. یک برنامه تلویزیونی بود که به این مسائل می پرداخت که الان نیست. متأسفانه در فوتبال آدم کر، کور و لال می خواهند.