طالبی: کجای دنیا دختران، همدیگر را می زنند؟

فوتبال ایران نظارت ندارد

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به "عقب ماندگی فوتبال ایران نسبت به فوتبال دنیا و حتی کشورهای عربی" می گوید فحش، درگیری و حواشی مختلف فوتبال آسیا فقط در ایران وجود دارد".

  1. دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۲:۲۳ (۱ سال،۴ ماه قبل)
هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ دیدار تیم‌های پدیده و سپاهان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

جلال طالبی ، درباره رقابت فشرده تیم های مدعی قهرمانی در صدر جدول و علت این موضوع گفت: یکی از دلایل نزدیکی رقابت، مشکلات پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات و افت این تیم به نسبت فصل های گذشته بود. تیم های دیگر هم امسال شانس قهرمانی داشتند اما تمام تیم ها شامل افت محسوسی در هفته های پایانی شدند. در هفته های پایانی لیگ برتر، تیم ها آنطور که باید و شاید بازی نکردند. مسائل حاشیه ای و همینطور نوع برنامه ریزی بازی ها روی عملکرد تیم ها تأثیر گذاشت.

* فوتبال ایران رشد نکرده بلکه حاشیه های بیشتری دارد

او یادآور شد: به هر صورت فوتبال ما بیشتر از این که رشد کند، مسائل حاشیه ای پیدا کرده و ما را از هدفمان دور کرده است. از نظر چگونگی برگزاری مسابقات عقب هستیم. ارگان های مختلف در برنامه های فوتبال تأثیرگذار هستند. این موضوع به سطح فوتبال ما لطمه زده و نمی تواند موجب رشد شود.

سرمربی سابق تیم ملی ایران در واکنش به این سوال که چرا فوتبال ایران نسبت به گذشته افت کرده است، تشریح کرد: نمی خواهم بگویم افت کردیم ولی فوتبال چشم گیری بازی نکردیم. پیشرفت قابل لمسی را ندیدیم. دلیل آن هم کارهایی است که باید در فوتبال پایه انجام شود. همچنین انتخاب بازیکنان خارجی با اشکالاتی مواجه بود و ایرانی ها از نظر فنی بهتر بودند. حتماً باید کمیته ای برای نظارت وجود داشته باشد.

طالبی تاکید کرد: امسال به مشکل عجیب و غریبی برخورد خواهیم خورد. بدهکاری نصیب تیم ها خواهد شد. این اتفاقات در حالی است که بدهکاری و درگیری در فوتبال دنیا دیده نمی شود. نمی دانم می توان اسم این را فوتبال گذاشت یا نه. با این وضع توقع داریم قهرمان آسیا شویم و بهترین مربی را بیاوریم.

* فوتبال کشورهای عربی دعوا و فحش زن و بچه ندارد

وی در پاسخ به این سوال که آیا در لیگ های خارجی، حتی کشورهای حوزه خلیج فارس چنین مسائل دیده نمی شود، گفت: اگر حاشیه ای باشد، خبرش را می خوانید. اگر خبری باشد، به سرعت در ایران هم منتشر می شود. در فوتبال کشورهای عربی دعوا و اختلاف و فحش زن و بچه وجود ندارد. تا کی می خواهیم با این شرایط ادامه دهیم؟ با این وضع هیچ چیز نمی شویم! تیم ملی امید هم به المپیک نمی رود. فقط مخارج میلیاردی به جا می ماند. مربیان و بازیکنان پول می گیرند ولی به کجا رسیدند؟ این پول ها کجا هزینه شده است؟ بلد نیستیم انتخاب و برنامه ریزی کنیم.

سرمربی سابق تیم ملی سوریه با بیان اینکه عوامل خارج از فوتبال در انتخاب مدیران ورزشی نقش ایفا می کنند، افزود: کسانی در ورزش هستند که شناختی از ورزش ندارند. در درجه اول انتخاب مدیران می تواند در فوتبالمان تأثیرگذار باشد. فوتبال حوزه کاری مدیران صنعتی نیست.

وی تصریح کرد: برخی به بهانه خدمتی که کرده اند، در فوتبال فعال می شوند و سهمی هم می برند. ورزش، آخر خط این مدیران است. به جز چند استثنا، اکثر این مدیران بعد از خروج از ورزش به خط پایان رسیدند.

طالبی درباره مربیان فعال در فوتبال ایران نیز اظهار کرد: مربیان داخلی خوب هستند. آقای برانکو به خاطر شناختش از فوتبال ایران و به علت نبود برنامه، توانسته در ایران موفق شود. در اکثر موارد در انتخاب مربیان اشتباه می کنیم چون این انتخاب ها توصیه ای است. هیچ گونه کارشناسی درباره مربی صورت نمی گیرد و واسطه ها مربیان را به باشگاه ها معرفی می کنند. خواسته ما از مربی مشخص نیست. بدون تفکر و هدف مربی را می آوریم و انتظار داریم کمک کند.

* تفاوت مربیان داخلی با خارجی در ایران زیاد نیست

کارشناس فوتبال ایران با بیان اینکه مربیان داخلی در سطح باشگاه های خودمان بد کار نمی کنند، اضافه کرد: تفاوت آن ها با مربیان خارجی به قدری نیست که تأثیرگذار باشد چرا که مربیان خارجی فعال در فوتبال ایران، در دنیا شناخته شده نیستند و مربی بین المللی نیستند.

وی با اشاره به نبود نظارت روی کار بازیکنان جوان و بیراهه رفتن آنان گفت: فوتبال ما نظارت ندارد. معلوم نیست به کجا کشیده شده است. برنامه ای نداریم که روی بازیکنان با استعداد برنامه ریزی کنیم. این بازیکن از بین می رود. در اروپا نظارت روی استعدادها وجود دارد. من در امارات کار کردم. یک تعداد بازیکن وجود داشت که باشگاه به خانواده این بازیکنان بی بضاعت مواد غذایی می داد و می گفت به او پروتئین بدهید. در یک شهر کوچک که ۲۰۰ فوتبالیست داشت این کار را می کردند.

طالبی خاطرنشان کرد: رشد و پیشرفت کشورهای عربی در حالی است که آن ها جمعیت بسیار کمتری دارند و از این تعداد جمعیت صاحب تیم های ملی و باشگاهی خوبی شدند اما وسعت و جمعیت کشورمان بسیار زیاد است. بازیکنان امید و جوانان ما نمی توانند در اکثر مواقع به فوتبال وصل شوند و در باشگاه هایی بازی می کنند که توان استفاده از آنان وجود ندارد.

* سطح داوری نشان دهنده سطح فوتبال هر کشور است

سرمربی سابق تیم ملی ایران درباره اعتراض ارکان فوتبال به عملکرد داوران و مقایسه این موضوع با سایر کشورهای جهان گفت: معمولاً در همه جای دنیا می گویند وقتی می خواهی فوتبال کشوری را ارزیابی کنی، باید سطح داوری را ارزیابی کنید. داوران یک کشور مشخص کننده فوتبال کشورشان هستند. این موضوع می گوید که باید سطح داوری بالاتر از فوتبالمان باشد. بعضی از داوران به طور سهوی قادر به مدیریت بازی نیستند و سعی می کنند بازی را اداره کنند که بدون مشکل تمام شود. در حالی که به عنوان قاضی باید بازی را کنترل کنند.

وی ادامه داد: نیاز است که بیشتر در این حوزه کار شود و مدرسان بیشتر و کلاس های بیشتر وجود داشته باشد. باید یک مقداری از اشتباه داوران عبور کنیم. بازیکنان هم رفتار حرفه ای ندارند. آن ها رفتار اعتراضی ندارند بلکه خشن و بد دهن هستند. این موضوع داوران را در شرایط بدی قرار می دهند.

* کجای دنیا دختران همدیگر را می زنند؟

طالبی گفت: همه ما اشتباه می کنیم. اجازه دهیم داور هم بعد از کلاس چند بار اشتباه کند. دختران ما همدیگر را می زنند. خشونت در فوتبال رخنه کرده است. داور هم مثل من و شما گرفتار است. او هم اشتباه می کند. باید سعی کنیم آرام باشیم.

وی تاکید کرد: کجای دنیا دختران همدیگر را می زنند؟ می گویند بازیکن دیرتر به زمین رفته و ریختند همدیگر را زده اند. این چه فوتبالی است.

او درباره تیم های با کیفیت لیگ هجدهم هم اظهار کرد: به نظرم به جز تیم هایی که در چهار رده اول بودند، صنعت نفت خوب بود. تلویزیون گویا نیست ولی بد نبود. پدیده فوتبال منظمی بازی کرد. غیر از میانه فصل، تعادل خوبی داشت. سپاهان اگر مقداری امتیاز می گرفت قهرمان می شد. استقلال بعد از حاشیه ها و رفتن شفر بهم ریخت و درگیری های داخلی هم داشت و توسط دست اندرکاران باشگاه از جریان مسابقه خارج شد. پرسپولیس هم در بازی های آخر خوب نبود ولی تیم های دیگر هم آنقدر خوب نبودند.

طالبی در پایان تاکید کرد: برای رشد فوتبال مان نباید با باخت تیم های عربی خوشحال شویم. به ما چه ارتباطی دارد. دنبال خوشحالی از شکست دیگران نباشیم بلکه با تکیه بر قواعد درست کار کنیم و امید به آینده داشته باشیم. این میز و صندلی به کسی وفا نکرده است. عاشقانه به این جوانان خدمت کنیم.