قطبی، جنتلمن یا عوام فریب؟

قطبی با سروصدای زیادی به ایران و باشگاه فولاد پیوست ولی در نهایت در سکوت خبری ایران را ترک کرده و هنوز مشخص نیست آیا فولادی ها می خواهند برای فصل بعد هم با او همکاری کنند یا نه.

  1. دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۱:۲۴ (۱ سال،۴ ماه قبل)
دیدار تیم‌های فوتبال فولاد خوزستان و تراکتورسازی تبریز
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«هجدهمین دوره رقابت های لیگ برتر چند روزی است با قهرمانی سرخ های تهران به پایان رسیده؛ پرسپولیس با برانکو برای سومین بار متوالی این جام را از آن خود کرد تا دوباره برتری شان به لیگ را دیکته کنند. این دوره از بازی ها فارغ از انتخاب تیم قهرمان، جدال حساس تیم هایی که برای رتبه دوم می جنگیدند را هم در پی داشت. سرانجام تلاش برای بقا بین دو تیم سپیدرود و نفت مسجدسلیمان که به سود دومی خاتمه یافت هم دیگر بحث جذاب این لیگ بود. همین جذابیت ها اما خیلی ها را از اتفاقات میانه جدول و یکی از بزرگ ترین «غافلگیری» های لیگ، بی خبر گذاشت: افشین قطبی. سرمربی سابق پرسپولیس که اتفاقاً قبل از برانکو، آخرین قهرمانی لیگ را برای پرسپولیس به ارمغان آورده بود، در میانه های همین لیگ به تیم فولاد خوزستان پیوست تا بار جذابیت های این دوره از بازی ها را بالاتر ببرد. قطبی با سروصدای زیادی به ایران و باشگاه فولاد پیوست ولی در نهایت در سکوت خبری ایران را ترک کرده و هنوز مشخص نیست آیا فولادی ها می خواهند برای فصل بعد هم با او همکاری کنند یا نه.

سر و دست شکستن برای دیدار با خالق «دلِ شیر»

رقابت های هفته چهاردهم لیگ برتر که به پایان رسید، در اهواز ولوله ای بر پا شد؛ خبرها حاکی از این بود که مسئولان باشگاه با افشین قطبی به توافق رسیده اند و قرار است او همین امروز و فردا بیاید و هدایت خوش تکنیک های اهوازی را بر عهده بگیرد. اخبار منتشرشده درباره قطبی «شایعه» نبود. او بعد از جدایی از پرسپولیس و رفتن از ایران خاطرات خوشی در ذهن عده ای از هواداران فوتبال به جا گذاشته بود؛ خاطراتی که باعث می شد همواره از او به نام «امپراتور» یا «جنتلمن» فوتبال ایران یاد شود. البته قطبی بدعت گذار یک واژه دیگر هم در فوتبال ایران بود: دل شیر. او چه زمانی که هدایت پرسپولیس و چه بعدها که هدایت تیم ملی را بر عهده داشت، از این واژه زیاد استفاد کرد. قطبی بالاخره به فرودگاه اهواز رسید تا خیل عظیمی از هواداران این باشگاه خودشان را به فرودگاه برسانند و برای سلفی گرفتن با او سر و دست بشکنند. افشین در حالی پس از سال ها دوری دوباره به ایران برمی گشت که پس از جدایی اش از پرسپولیس و قهرمانی با این تیم، دیگر رنگ قهرمانی را به چشم ندیده بود؛ درست مثل همان دوره قبل از حضورش در پرسپولیس! او تیم های زیادی را عوض کرد که بعضاً تعدادی از آنها عجیب تر از دیگری بودند: شیمیزو اسپالس، کوراسائو (کمک مربی)، بوریرام تایلند و دست اخر شیجیاژوانگ اور برائت در فوتبال چین. دستاوردش در این تیم ها صفر مطلق بود ولی حتی همین صفر مطلق هم مانع از آن نشد تا گزینه جذابی برای فولاد خوزستان نباشد. فولادی ها هم البته حق داشتند؛ آنها لیگ را سینوسی سپری کرده بودند و یکی را می خواستند که بیاید و تیمشان را دوباره به سطح اول فوتبال برگرداند؛ فولاد با سیروس پورموسوی استارت زد و بعد ایلی استان و در نهایت عزیز فریسات کار را به دست گرفتند به این امید که معجزه ای شود ولی اتفاقی رخ نداد تا پای افشین قطبی به این تیم باز شود. افشین، خالق «دل شیر» در آذرماه به عنوان سرمربی فولاد خوزستان معرفی شد.

وعده های خوش آب ورنگ

قطبی در بدو ورود به ایران و البته به محض رسیدن به اهواز نشان داد ذره ای تغییر نکرده است. او دوباره شروع به تعریف و تمجید از استعدادهای نهفته در اهواز کرد و به هواداران وعده داد این تیم را به جایگاهی شایسته در فوتبال برساند. البته مهم ترین وعده او دی ماه در اردوی آماده سازی و در ملاقات با مدیرعامل باشگاه فوتبال فولاد داده شد. او که تصور می کرد دانش فنی اش آن قدر بالاست که بتواند یک تنه معادلات را به هم بزند، گفت: «مطمئن باشید که ما فقط یک چیز می خواهیم؛ این که قهرمانی را به دست بیاوریم. قهرمانی در این فصل خیلی می تواند متفاوت و بزرگ تر از قهرمانی های قبلی باشد. چون جایگاه ما یازدهم بوده و تقریباً باید بتوانیم در ۱۶ بازی تغییراتی بدهیم که فولاد برای قهرمانی بازی کند. این کار می تواند انگیزه های خیلی زیادی به هواداران ما که امید بسیار کمی به آینده داشتند، بدهد.»

البته بر خلاف ادعای افشین قطبی، تیم فولاد قبل از آمدن او در رتبه یازدهم نبود؛ فولاد با کسب سه برد و شش تساوی از ۱۴ بازی با ۱۵ امتیاز در رده نهم جدول قرار گرفته بود و اختلافش با تیم صدرنشین آن روزهای لیگ یعنی سپاهان ۱۵ امتیاز بود. البته از آنجا که افشین قطبی ۱۶ هفته فرصت داشت، جبران کردن این فاصله ۱۵ امتیازی روی کاغذ امری امکان پذیر بود؛ به ویژه این که او انگیزه زیادی داشت و می خواست نشان دهد وقتی می گوید تیمش برای قهرمانی در لیگ بازی می کند، بیخود نیست. افشین البته استارت بی نظیری هم زد؛ او در همان اولین بازی اش در تبریز، تراکتورسازی، یکی از چند تیم بالای جدول را ۲ بر یک از پیش رو برداشت. بعد در جم مساوی گرفت و سپس، پرسپولیس، عشق سابقش و مدافع عنوان قهرمانی لیگ را هم در اهواز ۲ بر یک برد. قطبی بازی چهارم را هم با یک گل برد تا پس از چهار بازی از ۱۲ امتیاز ممکن ۱۰ امتیاز گرفته باشد و کم کم باورش شود که می شود در طول ۱۶ هفته همه چیز را تغییر داد.

پایان ماه عسل

ماه عسل قطبی و فولاد اما هفته نوزدهم رقابت های لیگ برتر تمام شد؛ تیمش با دو گل به سپیدرود بازی را باخت و سپس دو باخت دیگر هم داد؛ سه بازی بدون کسب کوچک ترین امتیاز. آخرین شکست سریالی اش مقابل سایپایی بود که هنوز علی دایی را به عنوان مربی می دید؛ بعد از همان بازی اما قطبی از دست علی دایی شاکی شد که با او دست نداده است. دایی هم اما «جنتلمن» بودن قطبی را زیر سوال برد و گفت قرار نیست اگر کسی خوب حرف می زند و شعر می خواند و از ادبیات می گوید، حتماً آدم بی نقصی باشد. سقوط اندیشه های قطبی تا آغاز هفته بیست وهشتم ادامه داشت. او از مدت ها قبل فهمیده بود دیگر وعده قهرمانی دادن دردی از هواداران فولاد دوا نمی کند. او که گفته بود در این فصل فقط به قهرمانی فکر می کند در ابتدای هفته بیست وهشتم استراتژی اش را تغییر داد و گفت که عنوان ششمی به تیم ما خیلی اعتمادبه نفس می دهد! «سه دیدار و شش نیمه باقی مانده است. باید بهترین نتایج را کسب کنیم و لیگ برتر را با کسب رده ششم به پایان برسانیم. این برای من خیلی مهم است. هر پله که بالا می رویم این ما را به هدفمان که قهرمانی است، نزدیک می کند. اگر لیگ برتر را با جایگاه ششم تمام کنیم، پنج تیم بالای سر ما هستند و در فصل بعد باید این فاصله را کمتر کنیم. کسب رتبه ششم جدول برای انگیزه و اعتمادبه نفس ما خیلی خوب است.»

پایان هفته سی ام اما کارنامه قطبی را تیره تر هم ترسیم کرد. او از ۱۶ بازی که هدایت فولاد را بر عهده داشت فقط شش برد به دست آورد تا با کسب تقریبی ۳۷ درصد برد در بازی هایش آمار ضعیفی در فولاد به جا بگذارد. او تیمی را که در رده نهم جدول با اختلاف ۱۵ امتیازی با صدر تحویل گرفته بود، در نهایت هشتم کرد؛ آن هم با فاصله ۲۳ امتیازی با پرسپولیس صدرنشین.»