پرچم ژاپن و معجزه دشمنی!

تماشای آن همه دشمنی و همدستی برای پایین کشیدن سرخ ها، بی هیچ تردیدی به تیم برانکو جان مضاعف بخشید؛ به طوری که قرمزها امروز به شکلی ویژه باید قدردان سیاست هماهنگ رقبا باشند. شاید بد نبود اگر کنار آن پرچم ملی کرواسی، یک پرچم ژاپن هم در جشن قهرمانی سرخپوشان شرکت داده می‎ شد؛ به پاس تأثیر شگفت انگیزی که در تهییج بازیکنان این تیم برای پیمودن ادامه راه داشت!

  1. دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۱:۴۰ (۱ سال،۴ ماه قبل)
پرچم ژاپن در ورزشگاه آزادی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«روز بازی رفت سپاهان و پرسپولیس، ۲۷ پرچم ملی ژاپن تنها در ضلع روبه روی جایگاه ورزشگاه نقش جهان به چشم می خورد. امیر قلعه نویی روز قبل از مسابقه در نشست خبری رواج استفاده از پرچم ژاپن توسط رقبای پرسپولیس را «لوس بازی» دانسته بود اما ۲۴ ساعت بعد از بازی، آن را «پرچم عدالت» توصیف کرد!

بهره برداری گسترده از این پرچم ها از زمان شکست پرسپولیس برابر کاشیما آنتلرز در فینال لیگ قهرمانان آسیا آغاز شد. رقبای داخلی برای پایان دادن به استیلای پرسپولیس بر لیگ برتر، رو به این جنگ روانی آوردند اما امروز به جرأت می توان گفت شمشیر سامورایی ها بیشتر جبهه خودی را قلع وقمع کرد. تماشای آن همه دشمنی و همدستی برای پایین کشیدن سرخ ها، بی هیچ تردیدی به تیم برانکو جان مضاعف بخشید؛ به طوری که قرمزها امروز به شکلی ویژه باید قدردان سیاست هماهنگ رقبا باشند. شاید بد نبود اگر کنار آن پرچم ملی کرواسی، یک پرچم ژاپن هم در جشن قهرمانی سرخپوشان شرکت داده می‎ شد؛ به پاس تأثیر شگفت انگیزی که در تهییج بازیکنان این تیم برای پیمودن ادامه راه داشت!

روز بازی برگشت با کاشیما، درست همان دقایقی که محمد انصاری با رباط پاره به عنوان نماد یک تیم بی یاور می لنگید و از زمین خارج می شد، بسیاری از هواداران این تیم نگران سکته احتمالی پایان نیم فصل بودند. خیلی از تحلیل ها حول این بود که پرسپولیس محروم تا اینجا هم خودش را با شوق قهرمانی آسیا بالا کشیده و حالا که این رؤیا ویران شده، با مشتی بازیکن مصدوم و نیمه جان احتمالاً لیگ را نیز از دست خواهد داد. دشمنی ها اما به این تیم شوق زندگی داد. باورکردنی نبود اما پرسپولیس بعد از بازی با کاشیما و قبل از باز شدن پنجره اش، ۶ بازی دشوار با فواصل زمانی نزدیک برگزار کرد و ۴ مسابقه را برد. آنها پیکان را در فیفادی و حتی بدون بشار و بیرانوند و نوراللهی شکست دادند، پس از آن از سد ذوب آهن و ماشین سازی و پارس جم گذشتند و برابر سپاهان و تراکتورسازی هم مساوی کردند؛ نتایجی که حتی از عملکرد تیم در مسابقات دور برگشت با پنجره های باز هم به مراتب بهتر بود.

پرسپولیس بی بازیکن در حضور پرچم های ژاپن از آن ۶ بازی ۱۴ امتیاز گرفت اما در نیم فصل دوم با همه نفرات جدیدش از ۶ مسابقه مشابه فقط موفق به کسب ۱۰ امتیاز شد؛ آری، این معجزه دشمنی است! این همه شوق و عطش بعد از بزرگترین حسرت بین المللی تاریخ باشگاه، حیرت انگیز به نظر می رسید. پرسپولیسی ها برای بردن جامی که دو سال گذشته هم فتحش کرده بودند از همیشه تشنه تر بودند، چون بازیکنان این تیم به هر ورزشگاهی پا می گذاشتند فوجی از پرچم های کشور بیگانه را می دیدند؛ شاید نمادی از استیصال رقبا و ارسال پیغام «من شادم از غصه تو». پرسپولیس برای فرو نشاندن آن بیرق ها با تتمه جان و جوهرش به پا خاست و با همان امتیازات طلایی روزهای پایانی نیم فصل اول، نخستین هت تریک قهرمانی تاریخش را رقم زد.

برانکو، جلال حسینی، بقیه بازیکنان و از همه مهم تر هواداران تیم در سومین قهرمانی پیاپی نقشی غیر قابل انکار داشتند، اما دیگر رل اصلی را پرچم ژاپن بازی کرد؛ پرچمی که در «یادگار» و «نقش جهان» و «آزادی» بیشتر از فینال ایباراکی دیده شد! تراکتوری ها رکورددار استفاده از پرچم ژاپن بودند و در توجیهش می گفتند اینها را به عشق سوگیتا به ورزشگاه می آورند. آنها اما با سوگیتا و سه کاپیتان تیم ملی ایران سهمیه هم نگرفتند تا در عوض تیمی که مدام به صورتش نفرت پاشیده می شد سه جامه شود. این یعنی گاهی دشمنی ها کارسازتر از دوستی هاست. می شود به چشم های دشمن زل زد و از او علیه خودش انرژی گرفت. خصومتی که گام آدم را محکم تر کند، هزار بار مفیدتر است از محبتی که پشت آدم را باد بدهد. بگذار این مهم ترین درس پایان یک فصل پرجدل در فوتبال ایران باشد. شاید همه ما در زندگی روزمره هم نیاز به یک «پرچم ژاپن» داریم تا یادمان بیاورد زنده ایم و این آدم زنده است که دشمن دارد؛ اگر نه کسی وقتش را برای مردگان تلف نمی کند.»