پرسپولیس از السد انتقام گرفت

خاطره تلخ ژاوی در شب خداحافظی از فوتبال

پرسپولیس با دو گل السد قطر را شکست داد و جشن خداحافظی ژاوی در تهران را خراب کرد.

  1. دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۲۳:۰۳ (۱ سال،۴ ماه قبل)
پرسپولیس - السد - امید عالیشاه - ژاوی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در بازی ششم از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، پرسپولیس و السد از ساعت ۲۱ در ورزشگاه آزادی به میدان رفتند که پرسپولیس با دو گل قهرمان قطر را شکست داد.

مهدی ترابی (دقیقه ۱۷) و علی علیپور (دقیقه ۶۸) برای پرسپولیس گل زدند.

با این نتیجه، پرسپولیس ۷ امتیازی شد و به رده سوم گروهش صعود کرد. السد هم با ۱۰ امتیاز به مرحله بعد صعود کرد. دیگر بازی این گروه ساعت ۱۱:۳۰ میان الاهلی عربستان و پاختاکور ازبکستان برگزار می شود که به ترتیب شش و هشت امتیازی هستند و برای صعود به مرحله بعد تلاش می کنند.

نیمه نخست

در دقیقه پنجم بازی السد موقعیت خطرناکی را خلق کرد که ضربه بغداد بونجاح در هنگام عبور از بالای سر بیرانوند توسط این دروازه بان منحرف شد و توسط پرسپولیسی ها راهی اوت شد تا خطر از روی دروازه این تیم دور شود. پرسپولیس نخستین موقعیتش را در دقیقه ۱۷ خلق کرد که مهدی ترابی با شوتی زیبا و پر قدرت از فاصله حدوداً ۲۵ متری دروازه السد قطر را گشود تا پرسپولیس حساب یک بر صفر از رقیبش جلو بیافتد.

در دقیقه ۲۵، ژاوی با پاسی بسیار زیبا به پشت سر مدافعان پرسپولیس، موقعیت مساعدی را برای بونجاح مهیا کرد که بیرانوند سریع تر به توپ رسید و بعد از کنترل توپ، به بونجاح برخورد کرد ولی اتفاق خاصی نیافتاد. دقایقی بعد فرصت به پرسپولیس رسید که بازیکنان السد پاس علیپور را به کرنر فرستادند. ضربه کرنر در رفت و برگشت به ربیع خواه رسید که ضربه محکم او از روی خط محوطه هجده قدم توسط مدافع السد از روی خط دروازه دفع شد و نهایتاً راهی به دروازه پیدا نکرد.

در دقیقه ۴۴، ارسال عبدالکریم حسن با برخورد به پای مهدی شیری منحرف شد و بیرانوند را دچار مشکل کرد اما این دروازه بان توپ را دفع کرد که داور اعتقاد به اوت داشت اما با اعتراض بازیکنان السد و درگیری با کمال کامیابی نیا، کمک داور دوم اعلام کرنر کرد.

سپس در دقیقه ۱+۴۵ بغداد بونجاح بعد از جا گذاشتن شجاع خلیل زاده با بیرانوند تک به تک شد و این دروازه بان را هم دریبل کرد ولی در ادامه توپ از پای او فاصله گرفت و بازیکنان پرسپولیس خودشان را به صحنه رساندند و مانع از گل خوردن تیمشان شدند.

نیمه دوم

نخستین موقعیت بازی در نیمه نخست و در دقایق اولیه توسط امید عالیشاه خلق شد که شوت او با اختلاف از بالای دروازه بیرون رفت. دقایقی بعد نوبت به السد رسید که سانتر عبدالکریم حسن در دهانه دروازه از مقابل بغداد بونجاح عبور کرد تا همچنان دروازه بیرانوند بسته بماند.

در دقیقه ۵۲، وو یونگ در داخل محوطه جریمه پرسپولیس صاحب موقعیت گلزنی شد که شوت او را بیرانوند در دو مرحله کنترل کرد.

در حالی که پرسپولیس فرصت زدن گل دوم را داشت، بازیکنان السد ضد حمله سریعی را تدارک دیدند که بغداد بونجاح به همبازی پاس نداد و شوت او با اختلاف از کنار دروازه بیرانوند به بیرون رفت. سپس در دقیقه ۶۲، امید عالیشاه در برخورد با پدرو کوریا در محوطه جریمه السد سرنگون شد اما داور اعتقادی به خطای پنالتی نداشت و این موضوع اعتراض بازیکنان و هواداران پرسپولیس را به دنبال داشت.

در دقیقه ۶۴، شوت محکم عبدالکریم حسن از سمت راست زمین پرسپولیس بعد از پیمودن حدوداً ۳۰ متری به دیرک دروازه بیرانوند برخورد کرد و دور شد.

در دقیقه ۶۷، پرسپولیس دومین گل خود را به ثمر رساند. حرکت انفرادی مهدی ترابی و پاس در عمق این بازیکن برای علی علیپور که با پشت پای بازیکن السد تعادلش را از دست داده بود، نهایتاً با باز شدن دروازه سعد الشیب توسط علیپور تکمیل شد.

در دقیقه ۷۰، ضربه قیچی برگردان احمد نوراللهی در داخل محوطه جریمه السد با اختلاف اندک از بالای دروازه به بیرون رفت. مجدداً در دقیقه ۷۵ پرسپولیس فرصت زدن گل سوم را داشت که شوت مهدی ترابی از مقابل محوطه جریمه در آغوش سعد الشیب جای گرفت.

در دقیقه ۸۰، ضربه ایستگاهی ژاوی بعد از برخورد به دیوار دفاعی پرسپولیسی ها، در آستانه ورود به دروازه توسط بیرانوند به کرنر هدایت شد که نتیجه ای برای السد نداشت. سپس در دقیقه ۸۲، علیرضا بیرانوند باز هم دروازه تیمش را نجات داد. او در موقعیت تک به تک با خوخی دروازه تیمش را با واکنش به موقع و مناسب بسته نگه داشت و بعد از دقایقی مصدومیت، به بازی ادامه داد.

این دیدار زیبا و پربرخورد در نهایت با پیروزی دو بر صفر شاگردان برانکو ایوانکوویچ خاتمه یافت.

ترکیب پرسپولیس: علیرضا بیرانوند (کارت زرد ۶۱)، امید عالیشاه، شجاع خلیل زاده (کارت زرد ۵۷)، محسن ربیع خواه، سروش رفیعی (تعویض: مهدی شریفی ۸۰)، احمد نورالله ی، مهدی ترابی، کمال کامیابی نیا، مهدی شیری، شایان مصلح (تعویض: محمد نادری ۵۵) و علی علیپور.

ترکیب السد: سعد الشیب، پدرو کوریا (کارت زرد ۶۵) (تعویض: علی اسدالله ۷۸)، عبدالکریم حسن، وو یونگ (تعویض حامد اسماعیل ۷۰)، ژاوی، حسن الهیدوس، بغداد بونجاح، طارق سلمان، خوخی، سالم الهاجری و اکرم عفیف.