فائقی: افراد حرفه ای از نابسامانی در بلیت فروشی درآمد دارند

به تماشاگران احترام نمی گذاریم

معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت : باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.

  1. جمعه ۳ خرداد ۹۸ ساعت ۰۲:۴۲ (۱ سال،۴ ماه قبل)
فائقی و قراخانلو
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سعید فائقی ، در خصوص نابسامانی بلیت فروشی در ورزشگاه های ایران خصوصاً در ورزشگاه آزادی، اظهار کرد: اولین قدیم ارتقاء فرهنگ در بین افراد جامعه است و تا زمانی که فرهنگ خود را ارتقاء ندهیم نمی توانیم سراغ مسائل دیگر برویم. در علوم اجتماعی دموکراسی فرهنگی داریم همان طور که بیشتر افراد جامعه با دموکراسی سیاسی آشنا هستند باید آنها را با دموکراسی فرهنگی هم آشنا کنیم. متاسفانه هیچ تلاشی برای تمرین حقوق شهروندی در کشور انجام نشده است و اگر این موضوع را به ورزشگاه ببریم خواهیم دید که همین مشکلات هم در آنجا مشاهده می شود و بر قراری نظم در ورزشگاه بسیار سخت است.

او تصریح کرد: در روز مسابقات مهم شاهد آن هستیم که هواداران ساعت ها قبل از بازی به ورزشگاه ها می آیند و در جاهایی که رزرو کرده اند مستقر نمی شوند و خیلی سخت است که در آن جو بخواهیم همگی را سر جای خود بنشانیم و این نیازمند تمرین است. در سینما شخصی مسئول است که همگی را بر صندلی های خود بنشاند ولی نمی توان آن را با ورزشگاه ها مقایسه کرد، زیرا که حجم سینماها بسیار کوچک تر از ورزشگاه ها است و همین طور روحیه افرادی که به سینما می آیند با افراد ورزشی متفاوت است.

فائقی با بیان این که می توان هواداران را سهام دار باشگاه مورد علاقه خود کرد، اضافه کرد: با سهام دار کردن هواداران در باشگاه مورد علاقه ی خودشان می توان بسیار بهتر این موضوع را کنترل کرد و با جریمه کردن باشگاه می توان یک احساس مسئولیتی در هواداران به وجود آورد و خود هواداران به یکدیگر تذکر دهند که هر شخص طبق شماره بلیت های خود بنشینند، زیرا هواداران حق مالکیتی برای خود متصور می شوند و همین طور باید با آموزش حقوق شهروندی به این سمت پیش برویم که در این موضوع سازمان لیگ کمک شایانی می تواند داشته باشد و باید سرمایه گذاری های زیادی انجام دهیم که البته نهادهای آموزشی هم می توانند کمک بسیار موثر در زمینه فرهنگی انجام دهند.

او در خصوص عدم مطابقت بلیت فروخته شده و جمعیت حاضر در ورزشگاه ها، گفت : در مسابقات حساس شاهد آن هستیم که روزهای قبل در آن مجموعه ورزشی رفت و آمدهای بسیاری صورت می گیرد و افراد حرفه ای و قدیمی هستند که مکان های ورود به ورزشگاه آزادی را بدون پرداخت هزینه و بلیت می دانند و حتی شاهد هستیم که از این راه پول در می آوردند و با گرفتن پول از هواداران آن ها را به ورزشگاه راه می دهند. این موضوع همانند پارک خودرو در جاهایی است که پارکبان وجود ندارد ولی افرادی هستند که از شما درخواست پول می کنند.

معاون اسبق تربیت بدنی، افزود: خوشبختانه عدم مطابقت بلیت فروخته شده و جمعیت حاضر در ورزشگاه ها به معنای چاپ بلیت سازمان یافته نیست و می توان با مدیریت صحیح این مشکل را بر طرف کرد و شاهد آن هستیم که منافع فساد مالی زیادی در این امر وجود ندارد و به همین دلیل می توانیم به سادگی بفهمیم که این کار سازمان یافته نیست. بحث مهم تری که وجود دارد این است که ما به هواداران خود احترام نمی گذاریم و شاهد هستیم که در ایستگاه های مختلف در ورود به استادیوم با تماشاگران برخورد می شود و آنها را تحقیر می کنند و به همین دلیل آنها که می دانند تحقیر می شوند و امکانات خوبی در ورزشگاه مانند امکانات سرویس بهداشتی ندارند حق خود می دانند که به صورت خلاف و بدون پرداخت هزینه به ورزشگاه ها بیایند و اگر این حقوق هواداری رعایت شود تماشاگران دست به این اقدامات نمی زنند که باعث ناهنجاری در ورزشگاه ها گردد.

فائقی در خصوص نبودن بلیت الکترونیکی در ورزشگاه ها ، بیان کرد: به لحاظ زیر ساخت و امکانات بسیار عقب هستیم و تا زمانی که این زیرساخت ها و فضاها آماده نشود نمی توانیم فروش بلیت های الکترونیکی را داشته باشیم و این امر نیازمند سرمایه گذاری و ایجاد فضاهای مناسب در اماکن ورزشی است.