جام رفع تکلیف!

جام حذفی امسال گلی بود که به سبزه هم آراسته شد؛ به طوری که دو تیم از سه تیم باقی مانده در آن درصدد انصراف هستند!

  1. شنبه ۴ خرداد ۹۸ ساعت ۱۳:۵۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
کاپ جام حذفی فوتبال
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

مسابقات لیگ برتر به پایان رسیده و حالا از فصل باشگاهی فوتبال ایران فقط جام حذفی باقی مانده است؛ مسابقاتی همیشه نامتقارن و بدون وزن که همین امسال یک پای فینالش مشخص شده بود اما در یک سمت جدول هنوز مسابقات یک هشتم نهایی انجام می شد.

همین الان داماش گیلانیان که به دیدار نهایی رسیده به خاطر اشتباهات داوری رخ داده در لیگ دو که مانع از صعود این تیم به دسته اول شد تهدید به کناره گیری کرده. همزمان بازیکنان این تیم هم در پست های هماهنگ اینستاگرامی تهدید کرده اند اگر مطالبات شان را تا قبل از فینال دریافت نکنند در آن بازی به میدان نخواهند رفت. هر کدام از این دو تهدید اگر به نتیجه برسد و داماش در دیدار نهایی حاضر نشود، بازی نیمه نهایی سپاهان - پرسپولیس حکم فینال پیدا خواهد کرد. نکته اما اینجاست که سپاهان هم می گوید ممکن است در بازی چهارشنبه این هفته برابر سرخپوشان حاضر نشود. فلسفه آنها البته اعتراض به سازمان لیگ برای دستور تقسیم ۵۰-۵۰ ورزشگاه نقش جهان بین هواداران پرسپولیس و سپاهان است.

جام حذفی در فوتبال ایران همیشه یک تورنمنت بزن دررویی بوده که با روش های رفع تکلیفی کامل برگزار می شده است. یکی از اساسی ترین برهان های اثبات این مدعا هم اجرای شیوه تک بازی به جای برگزاری رفت و برگشت مسابقات است؛ آن چه حالا در آستانه مصاف پرسپولیس و سپاهان به شدت مایه دردسر شده است. حتماً می دانید که چندی پیش سازمان لیگ اعلام کرد بر اساس مصوبه سال گذشته فدراسیون، تیم هایی که به صورت قرعه کشی به عنوان میزبان مسابقات جام حذفی انتخاب می شوند نمی توانند قانون ۹۰ به ۱۰ را اجرا کنند و باید نیمی از سکوها را به هواداران تیم میهمان بدهند. با همین استدلال گفته شده بازی چهارشنبه هفته جاری بین سپاهان و پرسپولیس هم باید با همین شرایط و با تقسیم مساوی سکوها برگزار شود، اما سپاهانی ها تحت هیچ شرایطی زیر بار این موضوع نمی روند.

مسعود تابش مدیرعامل سپاهان ابتدا در یک برنامه تلویزیونی در شبکه استانی مدعی شد در صورت اصرار سازمان لیگ به اجرای این قانون ممکن است آنها از حضور در نیمه نهایی انصراف بدهند. در عین حال حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ به تندی برابر این تهدید واکنش نشان داد و گفت: «سپاهان نمی تواند برای ما تعیین تکلیف کند.» پس از آن سپاهانی ها توپ را به زمین شورای تأمین استان انداختند و گفتند این مجموعه با تقسیم ۵۰-۵۰ سکوها مخالف است. در این میان تابش اظهارات تحریک آمیزی هم انجام داده و گفته مصوبه سازمان لیگ، فضای استان اصفهان را ملتهب کرده است.

در مجموع با شرایط عجیبی مواجه هستیم که در آن سازمان لیگ قصد ندارد متن قانون مصوب را منتشر کند و سپاهان هم از پذیرفتن حکم متولی برگزاری مسابقات طفره می رود. به این ترتیب در فاصله چهار روز تا بازی دو تیم، ما اساساً نمی دانیم نیمه نهایی جام حذفی خواهیم داشت یا نه و اگر این بازی برگزار شود، فینالی در کار هست یا خیر؛ از این زیباتر هم ممکن است؟»