رکوردهایی که پدیده در لیگ نوزدهم شکست

فصل ۹۸-۹۷ لیگ برتر فوتبال ایران به رویایی ترین شکل ممکن برای پدیده ای ها به اتمام رسید تا پدیده، پدیده لیگ هجدهم لقب بگیرد. مأموریت غیرممکن فوتبال مشهد به دست یحیی گل محمدی ممکن شد و فوتبال مشهد برای اولین بار در تاریخ آسیایی شد.

  1. شنبه ۴ خرداد ۹۸ ساعت ۱۴:۵۱ (۱ سال،۴ ماه قبل)
هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران؛ دیدار تیم‌های ماشین سازی تبریز و پدیده شهر خودرو
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در ابتدای لیگ امسال پدیده ای که در لیگ هفدهم با سلام و صلوات در لیگ برتر ماند بعید به نظر می رسید برای لیگ هجدهم حتی جزو تیم های نیمه اول جدول باشد اما انتخاب مربی که کار با جوانان را بلد است، کار را برای پدیده ای که نمی توانست بازیکنان گران قیمت را جذب کند آسان تر کرد. حضور یحیی گل محمدی و اضافه شدن یکی دو بازیکن باتجربه، پدیده را امیدوار به میدان نبرد فرستاد. قرعه سخت و باخت به پرسپولیس در هفته اول این تیم را ناامید نکرد تا شاگردان گل محمدی ۱۰ هفته بعدی را بدون شکست طی کنند و هم پای پرسپولیس و سپاهان برای صدر جدول بجنگند.

تغییر مالکیت در نیم فصل سوخت تازه ای برای تیم جوان یحیی بود و علی رغم افت در مقاطعی از فصل، این مشهدی ها بودند که در پایان توانستند گوی سبقت را از تراکتورسازی بربایند تا برای نخستین بار تیمی از این شهر بتواند سهمیه لیگ قهرمانان آسیا بگیرد. البته سهمیه ای که هنوز قطعی نشده اما از دست رفتن آن نیاز به چیزی شبیه معجزه دارد زیرا داماش دسته دومی باید بتواند در فینا جام حذفی، برنده پرسپولیس یا سپاهان را شکست دهد.

علاقه مربی پدیده به سبک بارسلونا باعث شد این تیم رکورد فوق العاده ای را بشکند و تبدیل به تنها تیم لیگ هجدهم شود که در هر بازی حداقل ۵۰۰ پاس داده است. استفاده از مدافعان بازی ساز و پاسورهای متعدد باعث شکستن این رکورد و نمایش یک بازی هجومی از سوی تیم یحیی شد. شاگردان یحیی از نظر پاس و دقت پاس رتبه نخست لیگ هجدهم را متعلق به خود کردند و این در حالی بود که آن ها از نظر مالکیت توپ و شوت در چارچوب در رده های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

زوج یونس شاکری و امین قاسمی نژاد توانست بهترین زوج لیگ هجدهم لقب بگیرد. قاسمی نژاد در این فصل ۱۰ گل زد و ۲ پاس گل داد و هم تیمی او یعنی یونس شاکری نیز ۱۰ بار موفق به گلزنی شد و یک پاس گل نیز برای هم تیمی خود مهیا کرد. بهترین پاسور پدیده محمد قاسمی نژاد بود که در لیگ هجدهم ۶ پاس گل داد و تنها ۲ پاس گل از محمد کریمی صدرنشین کم آورد.

علی نعمتی و بهنام برزای خشن ترین بازیکنان تیمی بودند که خیلی هم خشن نبود و توانسته بود در رده سوم تیم های اخلاق قرار بگیرد. از لیست ۲۹ نفره پدیده، ۲۱ بازیکن (با احتساب خلعتبری که در نیم فصل جدا شد) برای این تیم به میدان رفتند که در این بین مسعود ریگی با ۲۷۰۰ دقیقه حضور در رده نخست قرار دارد.

تیم چهارم لیگ هجدهم نسبت به فصل قبل تعدادی بردهای خود را از ۱۰ به ۱۶ رساند و رکورددار بیشترین پیروزی در لیگ هجدهم نام گرفت. همچنین پدیده در آماری عجیب نسبت به فصل گذشته خود، ۳۲ گل به ثمر رساند که این در مقایسه با گل های زده این تیم در لیگ هفدهم یک گل کمتر است. البته آسیایی شدن پدیده به لطف نصف شدن گل خورده این تیم بود و تعداد گل های خورده این تیم از ۳۳ به ۱۶ رسید.

آخرین موفقیت این باشگاه تمدید قرارداد ۲ ساله با یحیی گل محمدی بود تا پدیده برای فصل بعد، اسب خود را برای لیگ قهرمانان آسیا زین کند.