بگوویچ: قهرمانی من و برانکو خوشحال کننده است

در این ۲۰ سال خوب پول درآوردم

سرمربی کروات سابق پرسپولیس و امید ایران از روزهای حضور در فوتبال ایران و موفقیت در این سال ها یاد کرد و اینکه توانسته در این سالها خودش را به فرهنگ ایران وفق دهد.

  1. شنبه ۴ خرداد ۹۸ ساعت ۱۶:۳۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
وینگو بگوویچ
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

به نقل از slobodnadalmacija، وینکو بگوویچ نه به این خاطر که توانست همراه گل گهر سیرجان قهرمان لیگ دسته یک ایران شود، بلکه به خاطر ۲۰ سال حضور در ایران مشهور است. او ۲۰ سال پیش بود که کرواسی را ترک کرد و به خاورمیانه آمد تا در ایران کار کند. این می تواند یک رکورد برای خارجی باشد که در فوتبال ایران کار می کند.

* در ابتدا از شرایط خودتان برای مربیگری در ایران بگویید؟

۷۰ سال الان سن دارم. خیلی سن و سال من بالا رفته است. قطعاً یک سال دیگر مربیگری می کنم و در ادامه به کشورم بر می گردم. دیگر کافی است.

* شما ما را یاد تومیسلاو ایویچ می اندازید که سال ها مربیگری کرد و بعد از هر سال به فکر سال بعد بود.

بله یک حقیقی در آن نهفته است. فوتبال همیشه شما را به سمت خودش می کشاند. ناراحت کننده است که مربی مثل او را از دست دادیم. من چند سالی است که در گل گهر کار می کنم و توانستم قهرمانی در لیگ دسته اول ایران را به دست بیاورم. این برای مربی های کروات باعث افتخار است که برانکو همراه پرسپولیس قهرمان لیگ برتر ایران شد و من همراه گل گهر قهرمان لیگ دسته یک شدم. واقعاً خوشحال کننده است.

* راستی یک صحبت دیگر. میرسلاو بلاژویچ نیز یک بار گفته بود که مربی موفق و خوشحال مربی است که تیم داشته باشد؟

موافقم. اگر تیمی و باشگاهی به دنبال شما باشد به این معنا است که شما موفق بوده اید. من این خوشحالی را داشتم ولی هیچ وقت به دنبال این نبودم از خودم تعریف کنم و نیازی نیز به آن ندارم. در این ۲۰ سال من در الوصل در فوتبال امارات و القطر در قطر نیز کار کردم. در ایران نیز در تیم های زیادی بودم از جمله پرسپولیس و تیم امید ایران. پرسپولیس یک مکتب بزرگ در فوتبال ایران است و ۳۰ میلیون هوادار دارد و مثل یک جنبش و هدفی مقدس برای هواداران است.

بگوویچ: قهرمانی من و برانکو خوشحال کننده است /  در این ۲۰ سال خوب پول درآوردم

* چطور به ایران آمدید و سال ها در اینجا مربیگری کردید؟

من هم به مانند خیلی ها به خاطر استانکو به ایران آمد. او بود که راه ورود مربی های کروات را به فوتبال ایران باز کرد. خدا او را بیامرزد. خیلی اتفاقی با استانکو در حال صحبت بودیم که او عنوان کرد می خواهد برای مربیگری به قبرس برود و به من گفت که به ایران بیایم و مربیگری کنم. فکر می کنم سال ۱۹۹۹ بود که این صحبت ها انجام شد. با خودم تعجب کردم. چرا باید برای مربیگری به ایران بروم. من آرزوی مربیگری در هایدوک را داشتم و حالا ایران؟ استانکو مرد بزرگ و مربی موفقی بود و از او به خاطر این فرصت تشکر می کنم. من به او اعتماد کردم و راهی فولاد شدم.

* اگر کسی می گفت قرار است ۲۰ سال در آنجا مربیگری کنید چه می گفتید؟

به هیچ وجه قبول نمی کردم. محال است (باخنده).

* اولین تیم فولاد خوزستان بود درست است؟

بله. چهار سال در این تیم بودم و با پای خودم باعث پیشرفت تیم شدم. خودم را ستایش می کنم که در این مدت ۱۷ بازیکن به تیم ملی فوتبال ایران معرفی کردم و به سطح اول فوتبال ایران آوردم. این حقیقت دارد چرا نگویم.

* و سپس زندگی در ایران آیا واقعاً خودتان را ایرانی می دانید؟

بله خیلی زیاد. من خیلی خوب فارسی صحبت می کنم. بدون تپق. با بازیکنان فارسی صحبت می کنم. درباره نوشتن و خواندن خیلی مهارت ندارم و زیاد متوجه نمی شوم. ولی سال ها گوش دادن به اینکه آنها چه می گویند باعث شد تا فارسی یاد بگیرم.

* در ابتدا حضورتان در ایران چگونه بود؟

من مثل یک گرگ بودم. اهواز شهر شلوغی در ایران است. هفت ماه از سال دمای هوا از ۴۰ درجه پایین تر نمی آید. این هوا مثل جهنم است. به همین خاطر بعد از ظهر و شب تمرین می کردیم و روزها خانه می ماندیم چون نمی توانستید روز بیرون بروید. بعد از حضور در اهواز به تهران رفتم و حضور در پرسپولیس را تجربه کردم. شهری با ۱۵ میلیون نفر جمعیت. در رشت، بندرعباس، همدان، رفسنجان کرمان و الان سیرجان نیز کار کردم.

* اولین چیزی که از اهواز نظر شما را جلب کرد چه بود و چطور به محصولات لبنی عادت کردید؟

خب یک قطره الکل نیز در سطح شهر نبود. هیچ جا. در رستوران ها غذا و همه چیز بود. کافه، چای، نوشیدنی ولی اصلاً الکل نیست. چنین رژیم غذایی باعث شد وقتی ۷۰ ساله شدم اینقدر سالم و شاداب باشم. غذاهای مورد علاقه من در ایران یک غذایی است به نام قرمه سبزی که سبزی با گوشت است و ماهی های شکم پر که ماهی های خلیج فارس است و بسیار خوشمزه است.

بگوویچ: قهرمانی من و برانکو خوشحال کننده است /  در این ۲۰ سال خوب پول درآوردم

* ایران کشوری با فرهنگ و آب و هوای منحصر به فرد است. چطور به آنجا عادت کردید؟

سخت ترین چیز برای همسرم است که وقتی به دیدن من می آید باید روسری به سر داشته باشد. در ایران باید موهای زنان پوشیده باشد. این قانون است و خارجی ها نیز باید رعایت کنند. در هواپیماها وقتی خارج می شوید مهماندار به شما می گوید که می توانید آن را بردارید یا ندارید. من برای کار کردن به اینجا آمدم و آدم ساکتی است و توریست نیستم که از گرما ناراحت باشم. ایران قدمتی ۳۵۰۰ ساله دارد و مناظر زیبا و تاریخی زیادی دارد. در این سال ها شهر بم را دیدم که تاریخی است و تحت مراقبت یونسکو است. تخت جمشید را دیدم. ایرانی ها نفت و مواد معدنی زیادی دارند و کشور غنی محسوب می شوند و فکر می کنم سومین کشور تولید کننده محسوب می شوند و گاز و مس آهن و سایر مواد نیست در ایران زیاد است. پدرم همیشه یک نصیحت به من کرد که فکر کنم به همین خاطر است که سال ها در ایران مربیگری کنم و همه تیم ها من را می خواستند. اول اینکه هیچ وقت از اعتقادات کسی سوال نکن. دوم اینکه هیچ وقت از مذهب کسی و سوم اینکه چقدر پول در می آورند. روح پدرم شاد.

* مثل کلاس تاریخ و جغرافی شد. ولی شما به معدن نفت رفتید ولی فکر نکنم خیلی به جیبتان کمک شده باشد.

هیچ مشکلی با این موضوع ندارم. اوضاع مالی هم خوب است. قبل از تحریم ها خیلی خوب بود ولی الان هم خوب است و اگر در این ۲۰ سال در تیم هایی مثل دینامو و رجیکا و هایدوک بودم نیز نمی توانستیم اینقدر پول دربیارم.

* الان مثلاً چقدر در گل گهر حقوق می گیرید؟

شما مأمور مالیات شده اید؟ قطعاً بهتر از هدایت تیمی میانه جدولی در لیگ کرواسی. من از نظر مالی خانواده ام را با ثبات کردم. اگر به ایران نمی رفتم نمی توانستم نزدیک دریا در کرواسی خانه بخرم.